fbpx

Endoskopi (Kolonoskopi-Bronkoskopi)

Evinizin bir parçası, ailenizin bir üyesi olan evcil hayvanlarınız da tıpkı sizin gibi zaman zaman hastalanabilir. İnsanlardan farklı olarak hayvanların sıkıntılarını dile getirememeleri daha fazla hassasiyet gerektirmektedir. Dolayısıyla sahiplerin sorumluluklarını yerine getirmesi özellikle hastalık döneminde çok daha önemlidir.

Vetart Veteriner Kliniği olarak tüm bu süreçte yanınızda ve yardımcı yardıma olmaya hazırız.

Veteriner Hekimlikte Endoskopi Nedir?

Endoskopi, ucunda ışıklı kamera olan bir cihazla yemek borusu, mide, bağırsak incelemesi yapılmasına yardımcı olan sistemdir. Evcil hayvanların düzenli olarak bakımlarının yapılması önemlidir ancak zaman zaman ne kadar dikkat edilse de mide, bağırsak sorunları yaşanmaktadır.

Hastalığın teşhis edilebilmesi için sedasyon gerekmektedir. Hayvanın sakinleşmesi gerçekleştikten sonra ışıklı kamera ile sırasıyla yutak, yemek borusu mide ve bağırsağın girişine bakılmaktadır. Bu görüntüleme tekniği ile sorun net olarak tespit edilebilmektedir.

Endoskopi Gereken Hastaların Şikâyetleri Nelerdir?

Endoskopi yapılması gereken evcil hayvanlarda en çok kusmanın eşlik ettiği sindirme problemleri olmaktadır.

Sık görülen durumlardan biri uykuda horlama, sıçrayarak uyanma ve öksürme nöbetleridir. Bunların yanında açıklanamayan kilo kayıpları, demir eksikliği, de endoskopi gerektiren durumlar arasında yer almaktadır. Tüm bu süreçte Üsküdar Vetart Veteriner Kliniği olarak evcil hayvanlarınıza endoskopi ünitemizde teşis ve tedavi imkanı sağlıyoruz.

Veteriner Hekimlikte Kolonoskopi Nedir?

Veterinerlikte kolonoskopi uygulaması, hayvanların bağırsak sorunlarını çözümlemek için yapılmaktadır. Dolayısıyla ucunda ışık olan bir kamera ile anüs bölgesinden girilerek bağırsakların incelenmesi esasına dayanmaktadır. Kolonoskopi teşhis için önemli bir adımdır çünkü röntgenden ve tahlillerden çok daha kesin sonuçlar vermektedir.

Veteriner klinikleri, kolonoskopiyi şiddetli düzeye gelmiş kabızlık, dışkıda kan görülmesi ve önü alınamayan ishallerde kullanılabilmektedir. Dolayısıyla kolonoskopi, tedavi sürecine nasıl başlanacağı konusunda hekime yardımcı olmaktadır. 

Veteriner Hekimlikte Bronkoskopi Nedir?

Bronkoskopi, ucunda ışıklı bir kamera bulunan cihazla solunum yollarının incelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Evcil hayvanların dönem dönem solunum sıkıntısı çektiği görülmektedir. Veteriner klinikleri bu süreçte ellerinden geldiğince inceleme yapsalar da bazen daha detaylı teşhis teknikleri gerekmektedir.

Bronkoskopi yapılması gereken hastalar; kanlı balgam çıkaran, öksürüğüne çözüm bulunamayan, balgamında tümör hücresine rastlanılan hastalardır. Bununla beraber nefes borusuna yabancı bir madde kaçan hayvanlara da bronkoskopi yapılması gerekmektedir.

Bronkoskopi yapılırken öncelikle sedasyon işlemi yapılmaktadır. Daha sonra ışıklı kamera solunum bölgesine gönderilir. Bu süreçte hastayı rahatsız edecek, acı verecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla hastanın sorununun ne olduğunu çözümlemek biraz daha kolay olmaktadır.

Bronkoskopinin bu konuda deneyimli veterinerler tarafından yapılması son derece önemlidir.