fbpx

Ultrasonografi

Ultrasonografi, insan kulağının duyamayacağı kadar hassas olan frekansların kullanıldığı inceleme tekniklerinden biridir. İnsanlar için oldukça önemli olan bu teknik özellikle hastalıkların teşhisi, iç görüntülerin elde edilmesi bakımından da çokça önemlidir. Aynı durum veterinerlikte de geçerlidir.

Evcil hayvanların gebelikleri, hastalıkları durumunda da ultrasonografi alternatifi kullanılabilmektedir. Güvenilir ve işini iyi yapan veteriner klinikleri bu tekniği de sorunsuz şekilde uygulayabilmektedir.

Veteriner Hekimlikte Ultrasonografi Nedir?

Veteriner klinikleri, her geçen gün teknolojiden biraz daha faydalanmakta hayvanların iyileşme sürecine biraz daha yakın olmaktadır. Evcil hayvanlar, insanlardan farklı olarak sıkıntılarını dile getiremezler. Dolayısıyla veterinerlerin hastalık teşhisinde görevi çok daha fazladır.

Teşhis noktasında ne kadar teknolojik gelişmiş araç kullanılırsa hastanın iyileşmesi o kadar çabuk olmaktadır. Ultrasonografi, yayılan ses dalgaları sayesinde vücudun sorun olan noktasında tespit yapmayı kolaylaştırmaktadır.

Gri, siyah ve beyaz renk skalasına sahip olan ultrasonlar olduğu gibi renkli ultrasonlar da bulunmaktadır. Vücutta sorun olan noktanın üzerinde gezinildiğinde cihaz hem renk uyarısı hem de rakam uyarısı vermektedir. Dolayısıyla sorunun hangi bölgede olduğunu tespit etmek zor olmamaktadır.

Veteriner Hekimlikte Ultrasonografi Kullanım Alanları Nelerdir?

Veterinerlere gelen hastaların pek çoğunun durumu, belirtilerle teşhis edilebilmektedir. Hasta sahibinin şikâyetleri dinlendikten sonra hastanın durumunu tahmin etmek zor olmamaktadır. Ne var ki kimi hastalıkların teşhisi biraz daha zaman alabilmektedir. Bu gibi durumlarda ultrason kullanılması çok daha faydalı olmaktadır.

Veterinerler ultrasonografi ile karaciğer, pankreas, böbrek, mesane, üreme organları ve dalak hakkında net bilgiler edinebilmektedir. Özellikle dâhiliye alanında hastalanan evcil hayvanlar için ultrason hayat kurtaran bir cihazdır. Bu nedenle Üsküdar Vetart Veteriner Kliniği olarak sizlere ultrasonografi hizmeti vermeye hazırız.

Veteriner Hekimlikte Ultrasonografi İçin Hazırlık Gerekli mi?

Evcil hayvanların ultrasonografi ile incelenebilmesi biraz zorlu olmaktadır. Çoğu ortamının yabancılaşmasından dolayı tedirgin hissetmekte, kaçma teşebbüsünde bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda bazıhastalara sedasyon uygulamak gerekebilmektedir. İnceleme için sabit kalınması çok önemlidir. Birkaç saat öncesinden aç kalınması, idrar dengesinin sağlanması gibi önemli noktalar unutulmamalıdır. Gereken kriterleri yerine getirdiğinizde ultrasondan alınan sonuçlar çok daha sağlıklı olacaktır. Vetart ekibi olarak sizlere bu süreçte gereken tüm hazırlığı detaylıca anlatmaya hazırız.

 

Veteriner Hekimlikte Ultrasonografinin Yan Etkileri Nelerdir? 

 

Süreç boyunca hastaların zarar görmesine neden olacak herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Bilinen en yanlış ifade ultrasonun radyasyon yaydığı yönündedir. Ne var ki ultrasonografi bilinen en sağlıklı teşhis tekniklerinden biridir.