Image Alt

Koruyucu Hekimlik

Koruyucu hekimlik henüz herhangi bir hastalığın kendini göstermeden önlenebilmesi durumudur. Hasta bazı belirtileri yavaş yavaş gösterdiğinde çevresinde bulunanlar tarafından durumunun tahmin edilmesi gerekmektedir. Olumsuz belirtilerin vakit kaybedilmeden veteriner hekime gösterilmesi, hastanın hastalığının erken teşhis edilmesine yardımcı olacaktır.

Koruyucu hekimliği yapabilecek veteriner sayısı oldukça azdır. Bunun temel nedeni yeterince profesyonel donanıma sahip olunamamasıdır. Üsküdar veteriner kliniği seçenekleri arasında bizi bulabilir, koruyucu hekimlik hizmetimizle evcil hayvanınızın korunmasını sağlayabilirsiniz.

Veteriner Kliniklerinde Koruyucu Hekimlik

Koruyucu hekimlik yalnızca insanlar için olan bir durum değildir. Hayvanlar için de hayati risk taşıyan hastalık sayısı çoktur. Dolayısıyla erken teşhis edilmesi, hayat kurtarmak açısından son derece önemlidir. Hastalığın henüz yolun başında fark edilmesi, sahibinin de derin bir soluk almasına yardımcı olacaktır.

Üsküdar’da koruyucu hekimlik donanımına sahip klinikler arasında Vetart ailesi ve hekimleri de bulunmaktadır. Ziyaretimize gelen sevimli dostlarımızın teşhisini erken yapabilmek en az sahipleri kadar bizi de mutlu etmektedir.

Veterinerler Koruyucu Hekim Olarak Neler Yaparlar?

Koruyucu hekimliğin temel amacı, hastalıkla karşılaşmadan gereken önlemi almaktır. Bu nedenle çoğu yerde koruyucu hekimliğin aşılama olarak tanındığı bilinmektedir. Aşılama, hastanın herhangi bir hastalığa yakalanmadan korunmasını sağlamak için yapılmaktadır.

Evcil hayvanların dönemsel aşıları, uygun beslenme planlamaları gerekirse diyet uygulamaları, periyodik dönemlerde yapılması gereken muayeneler koruyucu hekimlik kapsamında yer almaktadır. Hayvan sahiplerinin bu süreçte bilgilendirilerek işlemlere dahil edilmesi, sürecin tanıtılması ise ayrıca önemli bir konudur. Vetart Veteriner Kliniği olarak tüm bu süreci profesyonel bir şekilde yürüteceğimizden emin olabilirsiniz.

Koruyucu Hekimliğin Amacı Nedir?

Veteriner kliniklerinde uygulanan koruyucu hekimliğin temel amacı hastanın hastalığa yakalanmadan korunmasını sağlamaktadır. Özellikle viral hastalıklar, evcil hayvanların hayatını riske atan olumsuzlukların başında gelmektedir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde viral hastalık nedeniyle pek çok hayvanın hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Koruyucu hekimlik, gelecekte meydana gelebilecek hastalıklar için önlem niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla sonrasında herhangi bir hastalık kendini gösterdiğinde veteriner kliniklerinde yapılan bu işlem sayesinde hastalık yayılmadan durdurulmaktadır. Bu işlem hem hastaların hem de hasta sahiplerinin rahat etmesine yardımcı olan, tedirginliklerini ortadan kaldıran bir uygulamadır. Hayvan sahipleri koruyucu hekimlikle beraber güvenle hayvan sahibi olabilmektedirler.

Koruyucu Hekimliğin Maliyeti Nedir?

Veterinerde koruyucu hekimlik, uygulama yapılacak evcil hayvana göre değişkenlik göstermektedir. Kedilere yapılan işlemlerle köpeklere yapılan işlemler aynı değildir. Dolayısıyla hayvanların göreceği önlem de değişkenlik gösterecektir. Yapılan beslenme çizelgelerinin maliyeti, korunma amacıyla uygulanan dönemsel aşılar farklı fiyatlara tabi tutulmaktadır.

Veterinerlikte koruyucu hekimliğin en büyük avantajı daha sonra yaşanacak hastalıkların maliyetini azaltmasıdır. Herhangi bir hastalık nedeniyle yüzlerce lira ödemek yerine korunmak için ödeme yapmak hem maddi hem manevi olarak çok daha sağlıklı olacaktır. Üsküdar Vetart Veteriner Kliniği olarak tüm bu süreçte siz ve sevimli dostlarınızı ağırlamaktan mutluluk duyarız.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed