fbpx

Röntgen – DR

Veteriner klinikleri tıpkı hastanelerde olduğu gibi son teknoloji ile donanması gereken adreslerdir. Tıpkı bizler gibi hayvanların da türlü hastalıkları olabilmektedir. Kimi hastalıklar yalnızca belirtiler üzerinden tahmin edilebildiği gibi kimi hastalıklarda belirtiler yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla hekimler teşhis ekipmanlarına ihtiyaç duymaktadırlar.

Veteriner kliniklerinde olması gereken en önemli teşhis cihazı röntgendir. Hayvanların neredeyse tüm hastalıklarında röntgen, emin olmaya yardımcıdır. 

Veteriner Hekimlikte Röntgen

Veteriner klinikleri, teknoloji ile her geçen gün gelişme kaydetmektedir. Evcil hayvanlar için başta dâhiliye alanı olmak üzere tüm hastalıklarında röntgen gibi teknolojik araçlardan faydalanmak mümkündür. Röntgen, dokularda gözle görülemeyen sorunların teşhis edilmesine fayda sağlamaktadır.

Röntgenin çalışma prensibi gölgeler üzerine kuruludur. Düz akan X ışınları, kişinin ekran karşısından görüntüsünü almaktadır. Sonrasında ortaya gölgelerle bir analiz çıkmaktadır. Veterinerler olması gereken ile hastanın röntgen sonuçlarını kıyaslarlar. Bu şekilde hastalığın görüntüsü ve sonuçları çok daha faydalı olur.

Veteriner Hekimlikte Röntgen- DR Nedir?

Röntgen sistemleri arasında indirekt dijital röntgen olarak bilinen CR röntgen yer almaktadır. CR röntgen sistemleri en net haliyle bilgisayarlı röntgen sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Özel bir cihazla okunan sonuçlar, dijital yöntem üzerinden bilgisayara yansıtılmaktadır.

Evcil hayvanların herhangi bir hastalık, yaralanma, kaza yaşaması durumunda röntgenin bu çeşidine de rastlamanız mümkündür. Bu şekilde daha emin ve net sonuçlar elde edilmesi söz konudur. .

Röntgen DR’nin Veteriner Kliniklerinde Avantajları Nelerdir?

DR içerisinde röntgen filmi olan kasetler değil fosfor plaklar olan kasetler yer almaktadır. Bu plaklar sayesinde bilgisayar ortamında incelemeler son derece kolay ve pratik olmaktadır. İzlenmek istenen bölgenin daha yakından ve renkli şekilde takip edilmesi mümkün olabilmektedir. Bu teknoloji ile defalarca röntgen çekimi yapılmasına gerek kalmadan, yüksek kalitede çözünürlük sahibi görüntüler elde etmek mümkündür.

Evcil hayvanlar, röntgen çekimlerinden pek hoşlanmazlar. Teknolojinin bu denli gelişmesi en çok onların rahat etmesini sağlamaktadır. Üsküdar Vetart Veteriner Kliniği olarak küçük dostlarımızın tekrar tekrar çekim sıkıntısı yaşamasına gerek kalmadan, röntgen işlemini tamamlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Röntgen DR Sistemlerinin Hatasız Hizmeti

DR sistemleri ile hatasız verilen en yaygın hizmet, yaralanma alanlarında olmaktadır. Hayvanların başına sık gelen kırılmalar, çıkıklar ve benzeri kemik sorunları bu sistemle çok daha rahat kontrol edilebilmektedir. Bunlarla beraber kalp sorunlarının teşhisi için de DR sistemlerinden yardım alınması gerekmektedir. Üstelik hatasız sonuçlar elde etmek mümkündür.