fbpx

Kardiyoloji

Kardiyoloji – EKG

Kalp hayat boyu devam eden düzenli bir döngü içerisindedir. Bu nedenle korunması, sağlıklı bakılması önemlidir. Durumun önemi yalnızca insanlar için değil tüm canlılar için aynı derecede yüksektir. 

Sağlıklı sonuçlar elde edebilmek adına küçük dostlarımızı son teknoloji ile buluşturmaya hazırız. 

Veteriner Hekimlikte Kardiyoloji

Kardiyoloji, kalp ve kalp sağlığı ile ilgili alandır. Evcil hayvanların kalp sağlıklarında herhangi bir problem olup olmadığını anlayabilmek için bu alanda tetkikler yapılmaktadır.

Hayvan sahiplerinin kalp için gözlem yapması çok önemlidir. Sık ve kesik nefes alma, hareket ederken oksijensiz kalma, morarma, bayılma gibi durumlar kalple ilgili şüpheleri akla getirmelidir. 

Veteriner Hekimlikte EKG

Hastanın kalbiyle ilgili sıkıntısı olduğunda, veterinerlerin yapması gereken ilk şey EKG çekmektir. EKG, elektrokardiyograf olarak bilinen tetkik metodudur. Normal seyrinde olması gereken kalp düzeni, EKG çekimlerinde olduğundan farklı görünürse bu durumda kalpte sıkıntı var demektir.

EKG’ye başvurulmasının temel nedeni büyük bir ipucu vermiş olmasıdır. Hastanın kalbiyle ilgili sıkıntının ne olduğunu bu tetkikle öğrenmek mümkün değildir fakat başlamak için güzel bir ipucu vermektedir. Üsküdar Vetart Veteriner Kliniği olarak, minik kalplerin sağlığına en az sizin kadar önem vermekteyiz.

EKG Ne İçin Kullanılır?

EKG, kalp kasının çalışma düzenini ortaya koyar. Kalp kasları belli bir rutinde çalışmalıdır. Bunun dışına çıkıldığında bir problem olduğu rahatlıkla fark edilebilmektedir. EKG yapılarak hastanın kalp kasının normal mi yoksa anormal mi çalıştığını söylemek mümkündür.

Kalbin uyarıları gerektiği gibi alması, kulakçık ve karıncık kasılıp gevşemelerinin takip edilmesi, elektriksel düzenin gözlemlenmesi açısından EKG kullanılması son derece faydalıdır. Bunlarla beraber özellikle kalp yetmezliği olan evcil hayvanlarda erken teşhis etmeyi sağlayan en önemli etken EKG’dir.

EKG Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Kullanılmaktadır?

EKG’nin en çok kalp ritim bozukluklarında kullanıldığı bilinmektedir. Kalbin işlevini yerine getirememesi veteriner kliniklerinin EKG çekmesini mecburi kılmaktadır. Bu şekilde ritmin ne derece değişken olduğu tespit edilebilmektedir.

EKG’nin çekildiği alanlardan bir diğeri, damarsal yetmezlik ve tıkanıklıktır. Damar tıkanıklığı bu teknikle rahatlıkla fark edilebilmektedir.

Kalp boşluğunda genişleme olduğunda, duvarda kalınlaşma tespit edildiğinde EKG, başvurulması gereken yöntemler arasında yer almaktadır. Ayrıca kalp dışı bazı hastalıkların kalbe etki edebilmesi ihtimaline karşı veteriner kliniklerinin EKG yöntemine başvurduğu bilinmektedir.