fbpx

Alman Kurdu

Şubat 5, 2019

Alman Çoban Köpeği – German Shepherd Dog

Alman çoban köpeği yada halk tarafından sıklıkla bilinen adı olan Alman Kurdu oldukça eski bir türdür. Eski bir tür olmasına karşın hala çok popüler bir köpektir ve polis ekipleri tarafından en sık tercih edilen türdür. Alman kurdu 1899 yılında Max Emil Friedrich Von Stephanitz isimli bir subay tarafından bir şov esnasında keşfedilmiştir ve tarafınca satın alınarak eğitilmiştir. Köpek eğitimi ve üretimi konusunda oldukça uzman olan Max Emil Friedrich Von Stephanitz’ın bütün isteklerini bu köpek karşılamaktadır.

Alman kurdu cesaretli, sadık, itaatkar ve becerikli olması ile öne çıkan bir köpek türüdür. Max Emil Friedrich Von Stephanitz satın aldığı gri ve sarı renkteki köpeğin seceresini aldı ve SZ1 olarak kaydını yaptı. SZ1 secere numaralı köpek tarihteki ilk Alman kurdu olarak tarihe geçmiştir. Max bu ırkın daha da geliştirilebileceğini fark ettikten sonra kardeşi ile geliştirme çalışmalarına başladı. Mores Plieningen ırkı ile çiftleşen Alman kurtları daha gelişmiş bir ırk olmaya başladı ve hala bir çok Alman kurdunun kanında Mores Plieningen ırkı yatmaktadır.

Alman Kurdu Özellikleri

  • Ortalama yaşam süreleri: Sağlıklı bir Alman kurdu 8-13 yıl arasında yaşayabilmektedir.
  • İlk keşfedildiği yer: Almanya’da Max Emil Friedrich Von Stephanitz tarafından.
  • Karakteristik özellikleri: Sadık, itaatkar, cesur, zeki, plancı, kendinden emin, meraklı.
  • Sık görülen renkleri: En sık siyah ve sarı, siyah, bronz, siyah ve gümüş, siyah ve kırmızı.
  • Kilo ortalaması: Erkek 28 – 42 kilo, dişi 22 – 32 kilo
  • Ortalama boy: Erkek 55 – 65 cm, dişi 50 – 60 cm.

Evde alman kurdu beslenir mi?

Alman kurdu uysal bir ırk olsa da evde beslenmesi ve büyütülmesi tavsiye edilmez. Bir kurt türü olduğu için sürekli toprağa basmak ve düzenli olarak yürüyüşe çıkmak istemektedir. Eğer düzenli bakılırsa ve geniş bahçesi olan eviniz varsa beslemeniz de herhangi bir sakınca yoktur.

Alman kurdu tüy döker mi?

Alman kurdu kıl bakımından iki farklı katmanı vardır, bir deri üstünde varken birde deri altında bulunan kılları vardır. Düzenli bakılırsa ve yıkanırsa deri altında ki kılları yılda 2 kere dökülecektir lakin diğer tüyleri düzenli olarak hep dökülecektir.

Alman kurduna nasıl bakılır?

Alman kurdu eğer çok gençse mutlaka tüm aşıları yaptırılmalıdır aksi taktirde çok fazla sizi sıkıntıya sokabilir. Aynı zamanda yeni doğan Alman kurdu ev içerisinde büyütülüyorsa size aylık belirli miktarda masrafı olacaktır lakin geniş bahçeli evlerde bu miktar yok denilecek kadar azalacaktır. Alman kurdu oynamayı çok sevdiği için mutlaka köpeğe oyuncak alınmalıdır.

Köpeğin tüyleri taranırken mutlaka başından başlanmalıdır, bu tarama stili köpeğinizin hoşuna gidecektir. Metal tarakla dökülmüş lakin hala deriye yapışmış yada kıllar arasına girmiş kılları alın. Tüy dökme mevsiminde mutlaka metal taraklarla tüyleri temizlenmelidir.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği