Image Alt

Pekingese (Pekinez) Irk Özellikleri ve Bakımı

pekinez

Pekingese (Pekinez) Irk Özellikleri ve Bakımı

Pekinezler, tarihsel olarak Çin’de soylu ve aristokratik ailelerin köpekleri olarak bilinirler. Geçmişte sadece Çin saraylarında görülebilen bu ırk, 1800’lü yıllarda Batı’ya doğru yolculuğuna başlamıştır. Genellikle arkadaş canlısı, bağımsız ve şaşırtıcı derecede cesur olabilirler. Ailesine karşı sakin ve sevgi dolu olan bu sevimli ırk yabancılara karşı kibirli, inatçı ve soğuk olabiliyor.

Pekinez Irkının Fiziksel Özellikleri

Küçük boyutlu bir ırktır. Yetişkin bir Pekinez, 20-23 cm boyunda ve 2,5-4 kg ağırlığında olabilir. Uzun, ipeksi ve yoğun bir kürkü vardır. Farklı renk kombinasyonları mevcuttur. Düz bir yüzü, kısa bacakları ve düz bir kuyruğu vardır. Büyük, yuvarlak ve koyu renkli gözleri vardır. Burunları kısa ve yassıdır.

Pekinez Irkının Karakter Özellikleri

Cesur ve kendine güvenli bir karakter yapıları vardır. Sahiplerine karşı sevgi dolu ve sadıktırlar ancak yabancılara karşı mesafeli olabilirler. Oyuncu, neşeli ve zeki yapıları sayesinde eğitilmeleri çok zor değildir. Dikkat çekmeyi severler ve zaman zaman çok inatçı olabilirler.

Pekinez Irkının Bakımı ve Sağlık Gereksinimleri

 • Uzun tüyleri düzenli olarak bakım ister. Tüylerinde düğümlenme vb. gibi durumlarla karşılaşmamak için haftada en az 2-3 kez fırçalamak gerekir.
 • Ayda bir kez veya ihtiyaç duyulduğunda yıkanabilir.
 • Tüylerinin keçeleşmesini önlemek için özel şampuan ve saç kremi kullanılmalıdır.
 • Gözleri ve kulakları düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır.
 • Kısa bacakları ve düz yüzleri nedeniyle bazı sağlık sorunlarına yatkın olabilirler. Bu nedenle düzenli veteriner kontrolleri önemlidir.
 • Pekinez, sevgi dolu ve sadık bir arkadaştır. Küçük boyutları ve az egzersiz ihtiyacı nedeniyle apartman dairelerinde yaşayanlar için iyi bir seçim olabilirler. Ancak, uzun tüylerinin bakımı için zaman ve çaba harcamaya hazır olmanız gerekir.

Pekinez cinsi köpeklerin burunları kısa ve yassı olduğu için zaman zaman solunum problemleri yaşayabilirler. Özellikle yaz aylarında, sıcak havalarda bu konuya dikkat edilmelidir. Ayrıca, bacak boyu ve yapısı sebebi ile kalça displazisi ve Köpeklerde Patella Luksasyonu gibi diz hastalıkları bazı genetik sağlık sorunlar olarak görülebilir. 

Bu gibi sebeplerle, düzenli veteriner kontrolleri önemlidir. Veteriner kontrollerini aksatmamalı, ve olası ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilmek açısından yılda en az 1 kez check-up yaptırılmalıdır. Bu uygulama erken teşhis için gerçekten önemlidir.

Beslenme

Pekinezler küçük ırklar olduğu için uygun bir diyetle beslenmelidirler. İdeal beslenme düzeni ve porsiyon boyutları, veteriner tarafından belirlenmelidir.

Bir Pekinez sahiplenmeyi düşünüyorsanız;

 • Yaşam tarzınızın bir Pekinez’e uygun olup olmadığını düşünün.
 • Tüylerinin bakımı için zaman ve çaba harcamaya hazır olun.
 • Düzenli veteriner kontrollerine ayıracak zaman ve bütçeniz olduğundan emin olun.
 • Bu ırkın inatçı olabileceğini ve sabırlı bir eğitim gerektirdiğini unutmayın.

Diğer Köpek Irkları ile ilgili bilgiler için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed