Image Alt

Köpeklerde Kalça Displazisi

Köpeklerde Kalça Displazisi

Köpeklerde Kalça Displazisi / Canine Hip Dysplasia

Kalça ekleminde gelişen şekil değişimi nedeniyle buradaki doğal uyum kayboluyor. Dengesizleşen yapı, eklem kıkırdağında hasar bırakıyor. Ardından ağrılarla gelen hareket sınırlaması yaşam kalitesine etki etmeye başlıyor. Genetik kökenli ve gelişimsel nitelikli bu hastalık kalça displazisi olarak adlandırılıyor. Gelişimsel nitelik, yavruların genetik olarak hastalığa yatkın olarak doğdukları anlamına geliyor. Doğumdan sonraki ilk 3 ay, yavrunun sağlık durumu, normal ya da normale yakın değerlerde seyrediyor. Yavruların gelişiminin hızlandığı 5 ila 12 aylık dönemdeyse, hastalığın klinik ve radyolojik bulgularının gelişimi gözlemlenebiliyor. Hastanın eklemlerini ağrısız olarak kullanarak yaşantısına devam etmesini sağlamak tedavinin birincil amacını oluşturuyor.

Köpeklerde Kalça Displazisine Yatkın Irklar

  • Alman çoban köpekleri,
  • Rottweiler,
  • Golden retriewer,
  • Doberman,
  • Kangal,

Kalça displazisi çoğunlukla bu ırklarda gözlemlense de diğer ırklara ait köpeklerde de bu hastalığa rastlanabiliyor.

Köpeklerde Kalça Displazisinin Nedenleri

Tedavi üzerine en yoğun çalışılan hastalıklarından birisi olan kalça displazisinin genetik kökeni, hastalığın tedavisini ve kontrolünü zorlaştırıyor. Gelişmiş ülkelerde displazik dişi ve erkek köpeklerin çiftleştirilmemesi konusunda üreticiler ve köpek yavrusu almaya niyetli kişiler çok dikkatli davranıyor. Buna ek olarak hastaşığı taşımayan ebeveynlerden karmaşık genetik geçişler nedeniyle displazik yavrular dünyaya gelebiliyor. Hastalığın gelişiminde etkili olabilecek egzersiz, beslenme, hormonal etkiler gibi çevresel etkilerin göz ardı edilmemesi gerekiyor. 5 ila 9. aylarda yüksek enerji ve yüksek kalsiyum içeren diyetler ve düşük kalitede mamalar hastalığın oluşumunu tetikleyebiliyor.

Köpeklerde Kalça Displazisinin Belirtileri

Kalça displazisi yaşayan köpeklerde 5 aydan önce çoğunlukla hastalığa dair belirtiler gözlemlenemiyor. Ayrıca hastaların hepsinde topallık gerçekleşmiyor. Sırtüstü yatmaktan kaçınan hasta, verilen komutları uygulayamazken, hareket güçlüğü çekebiliyor. Asimetrisi bozulan kalçada, kas küçülerek, zayıflamaya başlıyor. Özellikle arka ayaklarda dengesiz sallantılı bir yürüyüş ve koordinasyon bozukluğu oluşuyor. Yürürken birbirine dolanan bacaklar, kalça ve ayak eklemlerinin hareketlerinde kısıtlılık yine gözlemlenen belirtiler arasında yer alıyor. Hareketsizliğe bağlı olarak kalça bölgesinde kireçlenme gelişebiliyor. Çok çabuk yorulan hayvan, yatmak için hep aynı yönü seçebiliyor. Kalça displazisinin klinik görünümü ve dereceleri her hastaya göre değişebiliyor.

Köpeklerde Kalça Displazisinin Tedavisi

Kalça eklemindeki şekil değişmesi ile tanımlanan bir hastalık olan kalça displazisi ilaç ile tedavi edilemiyor. Glikozaminoglikanlar gibi bazı beslenme takviyeleri kemiklerin birleşim yerlerindeki kıkırdaklarda oluşan hasarı yavaşlatabiliyor. Bu sayede hayvanın daha rahat hareket etmesi mümkün olabiliyor. Ne var ki bu müdahale, hastanın yaşam kalitesini nispeten iyileştirmek dışında tedaviye yönelik herhangi bir katkı sağlamıyor. Hastalığın erken teşhisi, her zaman olduğu gibi tedavi olasılığını ve seçeneklerini arttırıyor. Risk grubundaki ırklara ait yavruların 4 ila 12. aylarında radyografi görüntüleri alınarak bir uzman ortopedist tarafından değerlendirilmesi ve cerrahi müdahalenin gereken zamanda yapılabilmesine olanak sağlıyor. Hastalığın hangi aşamada olduğuna ve kemiklerin birleşim yerindeki hasarın durumuna göre üç farklı cerrahi yöntemle tedavi gerçekleştirilebiliyor.

Üsküdar Veteriner Kliniği VetArt her zaman sevimli dostlarımızın yanında… Kontrollerinizi düzenli yaptırmalı ve onun sağlığından emin olmalısınız. VetArt Veteriner Kliniği Fıstıkağacı Üsküdar, Acıbadem, Koşuyolu bölgelerinde, Kadıköy veteriner kliniği ve Ataşehir veteriner kliniği olarak ta hizmet vermektedir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed