Image Alt

Siyam Kedisi Irk Özellikleri ve Bakımı

siyam-kedisi

Siyam Kedisi Irk Özellikleri ve Bakımı

Tayland kökenli Siyam kedileri literatürde Wichien Maat adı ile de anılıyor. Tayland diline ait bu isim, “ay pırlantası” anlamına geliyor. Atletik bir beden yapısına sahip, hareketli ama uysal, zeki ve eğitilebilir olmaları, Siyam kedilerinin hepsinin aynı derecede eğitilebileceği anlamında gelmiyor. Tüm kedi ırklarında olduğu gibi siyam kedilerinin de farklı karakterleri olabiliyor. Mavi gözleri ve kısa tüyleri ile karakterize edilen Siyam kedileri, aynı zamanda iletişime açıklıkları ve gevezelikleri ile tanınıyor. Bu kediler isteklerini sesinin yanında hareket yoluyla da güçlü bir şekilde ifade edebiliyor. Farklı renkler elde etmek amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan Siyam kökenli yan ırklar bulunuyor: Colorpoint Javanese, Ocicat ve Shorthair bu yan ırklar arasında yer alıyor.

Siyam Kedisinin Karakteri

Dikkatli, dost canlısı, sevecen ve oldukça konuşkan bir ırk olan Siyam kedileri, yalnızlıktan hiç hoşlanmıyor. Herhangi bir isteğini ve memnuniyetsizliğini sesiyle ve hareketleriyle gayet net bir şekilde ifade edebilen Siyamların güçlü iletişim yetenekleri, farklı tonlardaki miyavlama ve hırıltılarla daha karakterize bir hal alıyor. Hareketli ve oyunbaz bir kedi ırkı olan Siyamlar, uzun süre yalnız bırakılıp ilgilenilmediğinde evin altını üstüne getirip, eşyalara zarar verebiliyor. Çeşitli oyuncaklar ve toplar oyalanması ve eğlenmesi için yardımcı oluyor. Sevgiye ve ilgiye oldukça ihtiyaç duyan bu kediler, sevgi dolu ve sakin bir ırk olsa da küçük çocuklarca bilinçsiz davranışlara maruz kaldıklarında, pek müsamaha gösteremeyebiliyor.

Siyam Kedisinin Bakımı

14 ila 15 yıl yaşayabilen Siyam kedilerinin yaşam süreleri, bakım kalitesine bağlı olarak değişebiliyor. Düzenli veteriner kontrolü ve kaliteli mamalar, kedilerin sağlıklı yaşamaları için en büyük katkıyı sunuyor. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de düzenli egzersiz sağlık için yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Kedilerin hareketli olması için, oynamasına imkan vermek gerekiyor. Kandaki yağ oranının yükselmesiyle oluşan hiperlipidemi, diş eti iltihapları, istemsiz göz hareketleriyle karakterize bir sinir sistemi hastalığı olan Nistagmus Siyam kedilerinde görülebilecek genetik rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Doğumundan itibaren kedi aşı karnesi ve veteriner kontrolüne alınması gereken siyam kedilerinin karşılaşabileceği olası rahatsızlıkların önüne bu sayede geçmek mümkün olabiliyor.

Siyan Kedisinin Kökeni

Tayland (Siyam) kökenli Siyam kedisi, günümüzdeki kadar tanınmadan önce, Siyam tapınaklarında ve saraylarda yaşayan kutsal bir kediydi. Kimi zaman rahipler tarafından özel olarak yetiştirilen Siyam kedisini sadece asiller beslerdi. Bir rivayete göre 1884 yılında, Siyam’dan alınarak Londra’ya getirilen bir çift erkek ve dişi Siyam kedisi sayesinde zamanla Avrupa, Amerika da bilinir oldu. 1903 yılında Amerika’da ilki düzenlenen kedi yarışmasında birinci seçilmesinin ardından gün geçtikçe tüm dünyada popülaritesi artmaya başladı. 1924 kayıtlarına geçen safkan Siyam üretiminin ardından, yine aynı yıl yeni Siyam türleri elde etmek için çalışmalar başlatıldı. İran kedisi ve diğer pek çok kedi türüyle çiftleştirilmesiyle, yeni türde Siyam kedileri ortaya çıktı.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed