fbpx

Antibiyotikler Şeker Değil..!

Ekim 27, 2017

Günümüzde bir çok hayvansever her antibiyotiğin evcil hayvanına faydalı olduğunu düşünmekte. Bu nedenden dolayıdır ki etken maddesi, etki mekanizması vs. Bilinmeden herhangi bir antibiyotiği minik dostlarımıza uygulamaktadırlar. Bu tür bilinçsizce yapılan uygulamalar minik dostlarımıza faydadan çok zarar vermekte.


Beşeri hekimlikte olduğu gibi veteriner hekimlikte de doğru ilaç kullanımı ciddi önem taşımakta. Bir ilacın kullanımından önce o ilacın etki mekanizması, etkili olduğu mikroorganizmalar ve uygulanacak dozajın iyi bilinmesi gerekmektedir. Beşeri alanda kullanılan her ilaç hayvan sağlığında kullanılmamakla birlikte, kullanılan ilaçlar da hayvan türleri arasında farklılık göstermektedir.


Bilinçsiz ilaç kullanımı canlıya zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda mikroorganizmaların o ilaca karşı direnç geliştirmelerine neden olmaktadır. Bu durum hastalıklarla mücadelede medikal tedavinin başarısını kısıtlamakta.
Hayvan sever dostlarımızın minik arkadaşlarımızı korumak için onlara verdiği, sokakta yaşayan canların mama ve sularına kattığı ilaçlar, yanlış ilaç seçimi ve dozaj uygulaması yüzünden çoğu zaman fayda etmemekle beraber ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor.
Buradan sizlere tavsiyem can dostunuzu yada sokakta gördüğünüz bir canı tedavi etmeye kalkmadan önce bir veteriner hekim kontrolüne götürmenizdir. Unutmayınız ki ilaçlar uygun şekilde kullanılmadıkları zaman birer zehirdir.

Veteriner Hekim Yekta Direnç ANBAR

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği