Image Alt

Hayvanlarda PRP

hayvanlarda-prp

Hayvanlarda PRP

Hayvanlarda PRP Nedir?

Öncelik olarak PRP’nin ne olduğundan söz etmek gerekirse; PRP yani açılımı Platelet Rich Plasma’yı şu şekilde açıklayabiliriz ki, kanın santrifüj edilmesi ile birlikte elde edilen ve kanın normal değerinden çok daha fazla yüksek konsantrasyon içeren plazma komponeti olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğinde bulunan çok sayıda büyüme faktörü ile çeşitli kas iskelet sistemi üzerinde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. PRP enjeksiyonları, histopatolojik kanıtlar doğrultusunda kronik yumuşak doku dejenerasyonunda inflasmasyondan farklı olarak onarım sistemindeki yetersizliği patolojik süreçte rol almaktadır. İyileşme süreçlerindeki etkisi olan büyüme faktörlerinin, hastalıklı bölgeye lokal olarak enjekte edilmesi ile tendon ve kıkırdak doku onarımında etkili bir tedavi yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. 

PRP’nin hayvanlar üzerinde kullanımı

PRP, doku iyileşmesinde göstermiş olduğu başarılı etkileri ile yaklaşık olarak 20 yıldır tıpta kullanılan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde veteriner hekimler tarafından hayvanların tedavilerinde de kullanılan bir yöntem olmayı başaran PRP,  plateletlerin içerdiği büyüme faktörlerinde ve biyoaktif proteinlerin iyileşme sürecinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle kronikleşen ve iyileşmeyen kemik ile doku aralarında iyileşmeyi tetikleyen bir özelliğe sahiptir.

PRP’de iyileşme süreci

Plateletlerin iyileşme süreçlerinin ilk günlerinde erken pik görülmektedir. Kanamanın durdurulmasında ve yaranın iyileşmesinde çok kritik bir rol üstlenmesiyle birlikte pıhtılaşma ve büyüme faktörlerinde ortalama sağlamayı başarırlar. Bu konudaki başlatıcı olanlar ise küçük proteinlerdir. Hücre iyileşme sürecinde diferansiasyon, proliferasyonda, kemotaksiste, anjiogenezde ve matrika sentezinde önemli etkilerini görebilmekteyiz. PRP ile vücudun tamir mekanizmaları harekete geçer ve dokuların hücre çoğalmasında, kollajen sentezi ile damarlanmasında artışa yol açarak tedavi edici etkiler elde edilmektedir. PRP, kanın pıhtılaşmasını önleyici maddelerin katıldığı ve sonra santrifüje edilerek birkaç işlem sonucu elde edilmektedir. Elde edilen bu materyaller ile büyüme faktörü açığa çıkarılır ve hastalıklı eklem, kas ile dokulara enjekte edilerek tedavi için gereken uygulama gerçekleşir.

Yıllardır uygulanan ve oldukça başarılı olan bu tedavi yöntemi, veteriner kliniklerde hayvanlar üzerinde de uygulanmakta ve tedavi edici sonuçlar elde edilmektedir. Oldukça eski bir tedavi yöntemi olmasından dolayı PRP denildiğinde ilk akla insanlar geliyor olsa da hayvanlar üzerinde de tedavi edici uygulamalardan biri olarak kabul görmektedir. Mevcut olan PRP uygulamalarını veterinerlik biliminde sistematik olarak kullanıldığı bu dönemde minik dostlarımızın sağlığı açısından önemli bir yer edinmiştir. Özellikle ortopedik rahatsızlıkların göz önüne alındığı atlar için PRP uygulamaları çok geniş çaplı bir yer edinmektedir. Birçok hayvan üzerinde tedavi edici etkileri sayesinde başarılı bir şekilde uygulanan PRP ile hayvanlar da sağlıklarına kavuşabilmektedirler. İnsanlar üzerinde uygulanan yöntemden temel olarak çokta farkı olmayan bu tedavi yöntemi ile veteriner hekimler, hayvanların birçok rahatsızlığını tedavi etmeyi başarabilmektedirler. Bu köklü geçmişe sahip ve başarı oranı ciddi anlamda sabitlenmiş olan PRP ile ileride büyük hasarlara neden olabilecek rahatsızlıkların tedavi edilmesi sağlanabilmekte, hayvanlarında eski sağlıklarına kavuşabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed