Image Alt

Mide Kanaması ve Ağrı Kesici İlişkisi

Mide Kanaması ve Ağrı Kesici İlişkisi

Kedi ve Köpeklerde Mide Kanaması ve Ağrı Kesici İlişkisi

Aslında oldukça zararsız gözüken ağrı kesiciler minik dostlarımız için bazen büyük sorunlar yaşanmasına sebep olabilmektedir. Kedi ve köpeklerde yaşanan mide kanaması gibi rahatsızlıkların sebeplerinden biri olan ağrı kesicilerin kullanımında mutlaka çok dikkat edilmelidir. 

Zehirlenmelerden kaynaklanan mide kanamaları ne yazık ki bazen ani ölümlerin gerçekleşmesine dahi sebep olabilmektedir. İlk belirtileri kusma olan zehirlenme durumlarında, birçok hayvan sahibinin aklına yanlışlıkla yenilmiş olabilecek böcek ilaçları ya da temizlik malzemeleri gibi kimyasal ürünler gelse de farklı sebeplerden de bu zehirlenme durumları görülebilmektedir. Hatta bazen kötü niyetli kişilerin hayvanlarımızı zehirlemiş olabileceğini bile düşünürüz fakat hiç de aklımıza gelmeyecek nedenlerden biri olan ilaç kullanımı da bu zehirlenmelere sebebiyet verebilmektedir. İçerisinde ibuprofen non-streoid madde bulunan soğuk algınlığı ilaçları dahi fazla tüketildiğinde zehirlenmeye sebep olabilmektedir. İbuprofen non-streoid bir ağrı kesici olmasıyla birlikte kimi zaman sadece tek kullanımlık bir ilaç da bile zehirlenme vakaları görülebilmektedir. Bu zehirlenmeler de hızlı bir şekilde mide kanamalarının yaşanmasına neden olabilmektedir. 

Kedi ve Köpeklerimizin Zehirlendiğini Gösterebilen Etkiler Nelerdir?

 • Aşırı salya ve bol köpüklü salya akıntısı durumları.
 • Sürekli bir kusma hali görülür ve hayvan artık safra kusma evresine geçer.
 • Sürekli bir ishal hali yaşanmaktadır.
 • Hayvan öyle şiddetli bir karın ağrısı yaşar ki bu karın ağrısından dolayı kendisini oradan oraya atabilir.
 • Seğirmeler görülür.
 • Hayvanlarda ürkeklik ve çekingenlik tavırları görülür.
 • Kaslarda kasılmalar ve titreme halleri görülürüz.
 • Göz korneasında sabitlik ve büyüme ile birlikte ışığa karşı fazla duyarsızlık görülür.

Kedi ve Köpeklerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenme durumları hayvanlarda bazen iç kanamalara dönüşebilmektedir. Bu iç kanamaları da görülen aşağıdaki belirtiler ile anlayabiliriz:

 • Hayvanın kan tükürmesi ciddi bir iç kanama belirtisidir.
 • Eğer kan atma durumu görülüyor ise bu da ciddi bir iç kanama belirtisi olarak değerlendirilir.
 • Köpeklerimizde sakızlık dediğimiz durumu görüyorsak bu da bir iç kanama belirtisidir.
 • Çok hızlı kalp atışı da mide ve iç kanama belirtilerinden biridir.
 • Aşırı güçsüzlük ve halsizlik durumları gözüküyorsa bunun da nedenlerinden biri iç kanama olabilir.
 • Ani bir şekilde enerji kaybı ve halsizlik de iç kanama belirtilerinden biri olarak görülür.
 • Düşme gibi durumlarda hayvanlarımızda gözlenmeye başlamışsa hayvanınızın ciddi bir iç kanama durumuyla karşı karşıya olduğu söylenebilmektedir.

Zehirlenmeler ve sonrasında yaşanan mide kanamaları ani ölümlerle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple hayvanlarımızın tavırlarını kontrol altında tutarak erken tedaviye başvurmak önem taşımaktadır. Oldukça zararsız gözüken ilaçlar bile bazen bu zehirlenmeler ile mide kanamalarına sebep olabilmektedir. Bu sebeple köpeklerimize ilaç vermeden önce mutlaka veteriner hekimlerle görüşüp onların kontrollerinde bu ilaçları kullanmaya dikkat etmeliyiz. Basit birer ilaç gibi görünen ağrı kesicilerin bile mide kanamasına sebep olabileceğini unutmamalı, minik dostlarımızın tedavilerinde veteriner kliniklerden destek almaya da özen göstermeliyiz.

İstanbul Veteriner Kliniği VetArt, 2012 yılından bu yana Üsküdar Fıstıkağacı’nda hizmet vermeye devam ediyor.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed