fbpx

Pire Damlaları İle İlgili Merak Edilenler

Eylül 4, 2019

Pire damlaları ile ilgili o kadar çok soru alıyoruz ki hepsini bir yerde toplayıp paylaşmak istedik.

Faydalı olması dileğiyle… 🙂

 • Daha dün dış parazit damlasını yaptırdık, kedimizin (köpeğimizin) üzerinde hala pireler var?

– Sakin olun 24 saat içinde hepsi ölecek.

 • Yumurtaları ne olacak, çok pirelenmişti hepsi ölecek mi?

– Evet efendim, damlalar etkinliklerine ve etken maddelerine göre çeşit çeşittir. Veteriner Hekiminiz evcil hayvanınıza en uygun olanını kullanmıştır.

 • Dış parazit damlamızı yaptırmamıza rağmen, kedimin/köpeğimin üzerinde pire görüyorum ?

– Olabilir çünkü damlalar evcil hayvanınıza pire ya da kene gelmesini engellemez, gelenlerin ısırdığında ölmesini sağlar. Dış parazit uygulamalarının çalışma biçimi budur.

 • Damla yaptığım halde üzerinde kum gibi siyah siyah pireler görüyorum?

– Onlar pire değil, pire dışkısıdır. Tarayarak temizleyebilirsiniz, yahut evcil dostunuz bir köpek ise yıkamada faydalı olacaktır.

 • Evcil hayvanımın pireleri bana bulaşır mı?

– Kedi köpek piresi genelde insanlara gelmez, saklanabilecekleri tüylü, sıcak, kanlı canlı sevimli dostlarınız varken hiç biri sizi tercih etmez. Sizin deri yüzeyiniz onların yaşaması ve tutunması için uygun değildir.

 • Kedim/köpeğim yüzünden evim pirelenir mi?

– Bakımınızda ki bir kedi bir köpek ya da, 3-4 kedi ile bu pek mümkün görünmüyor.(Heleki paraziter tedavilerini düzgün yaptırıyorsanız) Ama hayvan nüfusunun fazla olduğu ve hijyen koşulları iyi bulunmayan ortamlarda böyle olaylarla karşılaşılabiliyor.

 • Kedimin köpeğimin üzerinde sürekli pire görüyorum?

– Bunun birkaç sebebi olabilir. Evcil hayvanınız sokağa çıkıyordur, siz getiriyorsunuzdur yada evcil dostunuz pire kaynağında yaşıyordur. Dışardan üzerine gelenler ya da sizin taşıdıklarınız proplem değil zira parazit tedavisi tam bir hayvanda bu pirelerin kalması mümkün değil. Isırdıktan sonra öleceklerdir.

 • Pire kaynağı derken ne kastettiniz?

– Nedir bu kaynak, eviniz pirelenmiş olabilir, baktığınız ortam, depo, iş yeri pirelenmiş olabilir. Bu durumda maalesef evcil hayvanınız sürekli pirelenecektir. Kaynağı kurutmanız lazım, Bunun için ise profesyonel yardıma başvurmalısınız. Konusunda uzman ilaçlama firmaları.

 • Dış parazit damlalarını ne sıklıkla uygulamalıyım?

– Sokağa çıksın çıkmasın, evcil hayvanlarınız için dış parazit uygulamasını her ay öneriyoruz.

 • Dış parazit damlalarının kedime/köpeğime zararı olur mu?

– Veteriner Hekiminizin, evcil hayvanınızın sağlık durumu, kilosu ve özel ihtiyaçlarına uygun olarak belirleyip kullandığı damlalar tamamen güvenlidir. İç-dış parazit damla ve ilaçlarınızı her zaman Veteriner Kliniklerinden alınız. Pet shoplardan alınan damlalar güvenli olmadığı gibi, böyle bir satış yapmaları da yasaktır. Yanlış içerik evcil dostunuzun zehirlenmesi ve hatta ölmesine sebep olabilir.

 • Kedim/köpeğim damlasını yalarsa bir şey olur mu?

– Öncelikle damlaların uygulama alanı onların ulaşamayacağı bir bölgedir. Her önleme rağmen kediniz yada köpeğinizin damlayı yaladığını varsayarsak; paraziter ürünlerin güvenlik indeksleri oldukça yüksektir fakat buna rağmen her bünyenin vereceği tepki farklı olacaktır. Kimi gün boyu kusarken, kiminin sadece salyasında artış olur, küçükte olsa bir kısım hayvanda zehirlenme ve ani ölüm gelişebilir.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği