Image Alt

Yavru Kedi ve Köpek Bakımı

Yavru Kedi ve Köpek Bakımı

Bir kedi veya köpek yavrusuna bakma tecrübe ve bilgi isteyen bir konudur. İlk defa bakacak olan kişi mutlaka tavsiye almalı ve önerilere uymalıdır aksi taktirde kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Kedi ve köpeğin yavrusunu doğar doğmaz ailesinden ayırmak yavruyu öldürebilir, yavru doğduktan sonra bir müddet anne sütüne muhtaç olacaktır. Yani yavrunun ilk doğduğu andan itibaren bakımı iyi şekilde gerçekleştirilmelidir. Yavru eğer satın alınmış veya sahiplenilmişse mutlaka annesinden 45 gün süt alıp almadığını teyit ediniz. Aksi taktirde hayvanın sağlıksız büyümesi sağlanmış olur.

Yavru bakımı için önce parazitlere karşı önlem alın

Kedi veya köpeğin yavrusu ailesinden ayrılmadan önce sütünün içine parazit ilaçları katılarak aileden veya ortamdan gelen parazitlere karşı korunaklı olunmalıdır. Eğer anne hala yaşıyorsa annenin doğumundan 4 gün sonra parazit ilacı verilerek bu ilacı sütüyle yavrulara aktarması sağlanmalıdır. Kedi veya köpeğin annesi hayatta değilse mutlaka hayvan anne yalaması yöntemiyle 1-2 saatte bir masaj yapılmalıdır.

Yavru kedi veya köpekte ısı dengesi önemli

Yavru kedi veya köpekte ilk günler ısı dengesi korunmalıdır. Bu ısı dengesi en güzel anne yoluyla olmaktadır. Annesi olmayan yavrular içinse yapay olarak ısı dengesinin korunması gereklidir. Annesinden ayrılmış yavrular içinde bu geçerlidir yavru hayvan mutlaka sabit ısısı olan yerlerde yaşamalıdır. Eğer hayvan soğuk hava seven bir ırka mensup değilse mutlaka ilk aylarda sıcak ortamlarda tutulması gereklidir. Hayvan kendi ısı dengesini korumak için anne sütüne muhtaçtır ve en güzel ısı koruma yöntemi ise yine anne sütüdür. Eğer anneden ayrılan bir yavruya bakım yapılacaksa manuel olarak sıcak tutma ve ısı dengesi kurma işlemi için sıcak su torbaları en yaygın kullanılan yöntemdir. Yavrular gereksiz yere yıkanmamalı ve ıslanmaya karşı takibi çok iyi yapılmalıdır. Yeni doğan yavrularda en sık yaşanan ölüm sebebi hipotermidir. Hipotermiye karşı önlem almak maksadıyla yerlere yakın büyük su birikintileri asla bırakılmamalıdır. Belirli bir büyüklüğe erişmiş olsa dahi kediye asla soğuk su verilmemelidir.

Yavru kadar annesinin bakımı da önemli

Yavru sağlığının en önemli noktası ise annesinin sağlıklı olmasıdır. Doğum sonrası anne iyi beslenirse yavrularda iyi beslenir ve sağlıklı hızlı büyüme gerçekleşir. Anne doğum öncesinde mutlaka aşıları yapılmış olmalıdır ve yavrularında bu rahatsızlıklar ile doğması önlenmelidir. Aynı şekilde yeni doğan yavrular için de belirli bir erginliğe geldikten sonra mutlaka yavrulara da aşı yapılmalıdır. Aşıları veteriner hekim tarafından yapılmalı ve anne hakkında bilgi varsa bu bilgiler veterinere iletilmelidir. Anne aşı olduktan sonra antikorlar ile süt ile yavrulara aktarır. Anneden aktarılan süt bağışıklık için çok önemlidir, anne sütünü iyi alan yavruların bağışıklık sisteminin güçlü olduğu da bir gerçektir. Annenin aşıları tamam olsa bile yeni doğan yavruya da aşılama gereklidir. Yeni doğan kedi ve köpek yavrularında aşılama için ilk 60 gün beklenmelidir ve 60. günden sonra aşılama yapılmalıdır.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed