fbpx

Aşı Yeri Sarkomu Nedir?

Kasım 11, 2019

Kötü huylu tümörlere sarkom ismi verilir. Sarkom kelimesinin dilimiz de ki tam karşılığı ise; bağ dokusunda oluşan kötücül ur’dur. Bu tarz kötü huylu tümörler genetik olarak ve doğrudan olarak ortaya çıkabilmektedir. Aşı bağlantılı sarkoma ise 1991 yılında resmi olan tanınmış ve tıp litaretürüne girmiştir. Aşı bağlantılı sarkomalar VAS olarak karşımıza çıkabilir. Kedilerde VAS görünme sıklığı ise 1/1000 ile 1/10000 arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin sebebi ise kedilere daha önce yapılan aşıların sıklığı ve dozuna bağlıdır. Tümörlerin oluşma sebebi genellikle Kuduz ve Feline Lösemi aşısıdır. Bu aşılar olunduktan sonra kedide 3-11 ay arasında Tümör görülebilir.

Aşı Bağlantılı Sarkoma (VAS) Sebebi

VAS ilk olarak 1985 yılında görülen bir tümör türü olmasına karşın araştırmalarına 1993 yılında başlanmıştır, kesin olmasa da temel sebepleri 1996 yılında açıklanmıştır. 1985 yılında kedilere yapılan Alüminyum içeren kuduz ve feline lösemi aşılarının yan etkisi olduğu söylenmiştir. Kuduz aşıları 1987 yılında Amerika da zorunlu hale gelince bir çok VAS görülmeye başlanmıştır. Günümüzde bile hala bir çok aşının yanlış dozajından ve kaliteli olmayışından dolayı VAS görülmektedir. Aşı yaptırılmadan önce mutlaka kontrol edilmeli ve gerekli yasal koşulların olup olmadığı araştırılmalıdır. Daha sonrasında ise sık aşı yapılan yerlerde tümör ortaya çıktığı gözlemlenmiştir ve Aşı yeri sarkomu gibi isimlerle de anılmaya başlanmıştır. Kediler sık enjeksiyon yapılan bölgeler uzman veteriner hekimler tarafından kontrol edilmelidir. Kediler üzerinden çalışmalar yapılsa da VAS yada Aşı yeri sarkomu köpeklerde de görülebilmektedir.

Aşı Yeri Sarkomu Patolojisi

Kedi veya köpeklerde sık enjeksiyon yapılan yerlerde iltihap oluşması yada yangı olma durumu VAS görülmesini doğru orantılı olarak etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda oluşan tümör içerisinde yardımcı alüminyum parçaları görülmüştür. VAS kendi içinde türlere ayrılan bir rahatsızlıktır en yaygını ise Fibrosarkoma’dır. Fibrosarkoma ise yine VAS ile aynı anlama gelen bir terimdir. Fibrosarkoma, bağ dokusundan gelişmiş kötü huylu tümöre denir. Enjeksiyon sonrasında deride oluşan iltihap veya yangının ikinci aşaması olarak görülen sarkoma türleri metal implantlar ile insanların vücuduna sonradan yerleştirilen yabancı maddeler ile benzer özellikler taşımaktadır. Sarkoma sonrası Spirocerca lupi enfeksiyonu görülebilir, genellikle köpeklerde görülen bu enfeksiyon kedilerde de görülebilir. Lakin kediler, köpeklere göre VAS rahatsızlığına daha yatkındır. Kedilerin daha yatkın olma sebebi bir çok tıbbi terimle açıklanabilir olsa da temelinde kedilerin bünyesinin daha yetersiz ve dayanıksız olması vardır.

Aşı Yeri Sarkomu Teşhisi

VAS teşhisi için uzman veteriner hekim gereklidir, benzer bulgular görmeniz halinde mutlaka bir veteriner kliniğine başvurmalısınız. VAS genellikle deri altında büyük bir kitle olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer deri altındaki kitle iltihaplı veya ülserli ise VAS olma olasılığı vardır. Lakin her deri altı kitle VAS olacağı anlamına da gelmez. VAS’ın kesin teşisi  için biyopsi gereklidir.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği