Image Alt

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sağlıksal açıdan kısırlaştırmanın önemi bilinen bir gerçek olmasına rağmen hala karar vermekte zorlanan ve karar vermeyen bir çok evcil hayvan sahibi bulunmaktadır. Doğal ortamını bozmak olarak düşünebilir lakin bazı durumlarda köpek veya kedi kısırlaştırılması gerekir. Eğer hala kararsızsanız makalemizin alt başlığında kedi ve köpeklerde kısırlaştırmanın faydalarını göreceksiniz. Kedi ve köpek kısırlaştırma işlemi için uygun ortam ve alanında uzman ekip gereklidir. Sağlıklı bir kısırlaştırma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız kliniğe gitmeniz gereklidir, diğer durumlarda hayvanlar ciddi acılarla ve sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Kedi ve köpekleri kısırlaştırılmanın faydaları nelerdir?

  1. Testis kanseri riski azaltılarak hayvanda kansere karşı önlem alınmış olunur.
  2. Prostat riski en aza indirgenir ve sağlıklı bir üreme sistemi sahibi olur.
  3. İstenmeyen veya bakımı yapılamayacak yavruların önüne geçilerek ölümlerden kurtulur.
  4. Hayvan uysallaşarak kızgınlık belirtileri göstermez. Dişiler erkekleri uyaramayacak ve çiftleşmenin önüne geçilecektir. Üreme yollarından kaynaklanan kanamaların önüne geçilmek için kısırlaştırılması gerekir.
  5. Üreme isteğine karşı önlem alınmış olacak ve hayvanın evden kaçması, sürekli havlama – miyavlaması azalacaktır.
  6. Kısırlaştırılmış hayvanlar daha uzun süre yaşamaktadır. Erken ölümlerin önüne geçilerek hayvanın yaşamı 1-4 yıl arası uzayacaktır.
  7. Kedilerde idrar kaçırma gibi rahatsızlıklar ortadan kalkacaktır.

Kısırlaştırma yapılmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kedi ve köpekler keyfi olarak değil sağlık açısından kısırlaştırılmalıdır. Kedi ve köpek 6 senede yüzlerce kez doğum yapabilir bu gibi durumların önüne geçmek için de kısırlaştırma işlemi yapılmalıdır. Kısırlaştırma ameliyat ortamında yapılması halinde sekel kalma durumu azalacaktır. Yine de her ameliyat risklidir, ameliyatta kullanılan anestezi kedi ve köpeğe zarar verebilir bunun önüne geçmek için mutlaka anestezi öncesi check up işlemi yapılmalıdır.

Kedi ve köpekler ne zaman kısırlaştırılır?

Kedi ve köpeklerde ilk 8 haftadan sonra kısırlaştırma işlemi yapılmaktadır eğer kedi ve köpek erken kısırlaştırılma (8 haftadan hemen sonra) yapılırsa ciddi anlamda sağlığını olumlu etkiler ve Prostat riski sıfıra iner.

Kısırlaştırma ameliyatı ne kadar sürer?

Kedi ve köpeklerde kesin bir dakika verilmesi mümkün olmamakla beraber ortalama 20 – 60 dakika arasındadır. Ameliyat sonrası dinlendirilir ve o gün içinde taburcu edilebilir.

Kısırlaştırma sonrası kedi veya köpek kilo alır mı?

Kilo alma durumunun kısırlaştırma ile alakası yoktur lakin kısırlaştırma sonrası daha sağlıklı yaşadığı için hayvan kilo alabilir.

Kedi veya köpeğin kızgınlık döneminde kısırlaştırma yapılmalı mıdır?

Eğer çok zorunlu bir ihtiyaç değilse yapılmamalıdır. Kedi veya köpeğin kızgınlık dönemini atlanması beklenmelidir ve sonrasında kısırlaştırma işlemi yapılmalıdır. Köpeğin kızgınlığı hormonlarla geçiştirilebilir lakin yan etkilerinden dolayı kaçınılmalıdır.

Kısırlaştırma sonrası kedi veya köpekte davranışsal değişim olur mu?

Evet ameliyat sonrası olumlu şekilde hayvanın davranışlarında değişiklik olur ve uysallaşır. Gereksiz sesler çıkarmamaya zamanla başlar ve çiftleşme isteği olmadığından karşı cins hayvanı tahrik etmezler.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed