fbpx

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aralık 2, 2019
kedi-mamasi

Sevimli dostlarımız kediler için mama seçimi dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken hassas konulardan biridir. Kedilerimiz için mama seçimi sırasında dikkat etmemiz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Kedinizin sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayacak bir mamayı tercih etmek kedimizin sağlığı için önemli faktörlerden biridir.

Kedi maması seçimlerinde, kedinizin yaşı da göz önüne alınmalı ve bunun ile birlikte değerlendirme yapılarak mama seçimi gerçekleştirilmelidir. Kedi mamaları kedilerin yaş gruplarına göre farklı besin içeriklerine sahip olabilmektedir. Bu sebeple yavru kediler ve yetişkin kedilerin mamaları junior ve adult olarak ikiye ayrılmaktadır. Kediler de tıpkı insanlar gibi farklı yaşlardayken farklı besinlere ihtiyaç duydukları için kedinizin yaş grubuna uygun olan mamayı tercih etmeniz gerekmektedir. Kendinizin sağlığı için önemli etkenlerden birisi de yaş grubuna göre tercih edilen kedi mamalarıdır.

Kedinizin Kilosu da Kedi Maması Seçiminde Önemlidir!

Kedinize uygun olan mamayı seçmeye çalışırken kedinizin yaşı ile birlikte kilosu da büyük bir önem taşımaktadır. Eğer kediniz kendi yaşına göre fazla kiloya sahip ise kilolu kedilere özel diyet mamaları tercih edebilirsiniz. Ya da bunun tam tersi olarak kediniz yaşına göre zayıf bir kedi ise vitamin takviyelerine sahip besin değeri yüksek kedi mamalarını tercih edebilirsiniz.

Kedinizin yaşı ve kilosu kadar kısırlaştırılmış olması da mama seçimini etkileyen kriterlerden biridir. Çünkü kısırlaştırılan kedilerin metabolizmalarında bir takım değişiklikler gözlemlenmektedir. Buna dayanarak da kısırlaştırılmış kediler hızlı bir biçimde kilo almaya eğilimli olurlar. Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra sağlık problemleri yaşamaması için kısırlaştırılmş kedilere özel üretilen mamaları tercih edebilir ve aniden alınabilecek fazla kiloların önüne geçebilirsiniz.

Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken birçok husustan biri de kedinizin cinsidir. Çünkü her kedi türünün ihtiyaç duyduğu besin değeri farklı olabilmektedir. Peki bunu kendimiz nasıl ve neye dayanarak yapabiliriz diye düşünüyorsanız; bu konudaki temel noktayı şu şekilde özetleyebiliriz. Buradaki önemli etken kedinizin tüy uzunluğunda saklıdır. Bildiğiniz üzere kediler kendilerini yalayarak temizlerler bu da onların gün içerisinde sürekli belli miktarlarda tüy yutmalarına neden olmaktadır. Bu yutulan tüyler mide sistemini etkilediği için uzun tüylü kediler bu konuda daha fazla sıkıntı yaşamaktadırlar. Yani böyle bir durumda eğer sizin kediniz uzun tüylü bir türden ise malt oranı yüksek mamalar alarak onun bu sıkıntıyı atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tek Tip Mama Kullanmayınız..!

Kedi maması tercih ederken tek tip mama kullanmaktan uzak durmalısınız. Sağlık açısından kedinizin sürekli tek tip mama tüketmesi bir süre sonra bazı problemlere neden olabilmektedir. Kedinizi en az 2 – 3 çeşit farklı mama ile beslemeye dikkat edin ve tek bir tane mamaya alışkanlık edinmesinin önüne geçin. Bu mamaları ona değişimli olarak vererek gerekli vitamin ve besinleri almasını farklı mama türlerinden almasını sağlayabilirsiniz.

Kedi mamalarının kalitesi de elbette içerikleri açısından önemli farklılıklar gösterebilmektedir. Kedinizin mamasının kalitesi kedinizin tüy dökülmesini bile etkileyen sebeplerden biri olabilmektedir. Kaliteli kedi mamaları ile yeterli besin değerini en iyi şekilde alan kedileriniz hem daha sağlıklı, hem de daha enerjik gözükecektir. Bununla birlikte tüy dökülmelerinde de fark edilebilir bir azalma olacaktır.

Kedinize en uygun olan mamayı bulmak kedinizin mide ve metabolizması için direkt olarak etkili olacaktır. Kaliteli mamalar tercih ederek, kedinizin tuvalet alışkanlıklarında bir düzen olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun aksi durumunda ise kedinizde görülen ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Eğer kedinizde ishal ve kabızlık gibi sağlık sorunları varsa bu mamanızın kalitesi ile ilgili olabilir. Böyle bir durumda veteriner kliniği aranarak bilgi alınabilir. Tüm bu etkenleri göz önüne alacak olursanız eğer, kediniz için en uygun mamayı tercih edebileceğinizi umuyoruz. Unutmayınız ki minik dostlarımızın beslenmesi onlar için en az bizler için olduğu kadar önemlidir…

Aklınıza takılan herhangi bir durumda İstanbul Veteriner Kliniği VetArt’a ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği