fbpx

Kediler için yaş mama nedir?

Aralık 16, 2019
Kedi Maması

Yaş mama nedir? Kediler için gerekli midir?

Sevimli dostlarımız olan kediler için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu birçok yazımızda detaylı olarak vurgulamıştık. Kediler için özel olarak üretilen kuru ve yaş mama gibi iki farklı türde mama çeşitleri bulunmaktadır. Yaş mamalar, kuru mamalara göre çok daha farklı bir üretim aşamasından geçmektedir ve bazı farklı özelliklere de sahiptir. Genel olarak içeriğinde et yan ürünleri, tahıllar, yağlar, mineraller ve sebzeler bulunan yaş mamalarda, su ve jelleştirme maddeleri de bulunmaktadır. Tüm bunların karışımı ile püre haline getirilerek öğütülen yaş mamalar, daha sonraki aşamalarda katı hale getirilmek üzere buhar tünelinden geçirilir ve çok az pişirilerek küp hale gelecek şekilde kesilir. Küp halinde kesilen yaş mamalar sahip olduğu son görüntüsü ile bir et parçası gibi görünerek, etrafına katılan sos ile konservelere doldurulur. Tabi yaş mama üretim süreci bu kadar ile bitmiyor. Kaba ya da konservelere konulan mamalar 2 saat kadar basınçlı bir pişirici aracılığı ile sterilizasyon sağlama amacıyla pişirilmeye devam eder. Görüldüğü üzere üretimi oldukça zor ve zahmetli olan yaş mamalar, besinsel değerleri ile oldukça da faydalı bir içeriğe sahiptir. Günlük beslenmeler için harika bir takviye besin olarak dikkat çeken yaş mamalar, birçok farklı marka adı altında piyasada bulunabilmektedir.

Yaş Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaş mama alırken kaliteli içeriğe sahip mamaları tercih etmeniz çok önemlidir. Çünkü kalitesi düşük olan yaş mamalar genellikle içerisinde çok az et ürünü bulunan, şeker ilaveli ve %80 oranlarında yüksek su içeriği ile üretilen besin değeri düşük mamalardır. Genel olarak ülkemizdeki bir algıda şu şekildedir ki insanlar kutuların üzerinde tavuk eti yazısını gördüğünde mamanın içerisinde insanların da tükettiği türden bildiğimiz tavuk etinin kullanıldığını düşünebilmektedir. Fakat Avrupa’da üretilen konservelerin üzerinde tavuk eti yazıyorsa eğer bu tavuğun iç organlarından ya da tavuk unundan yapıldığı anlamını taşımaktadır.

Yaş Mamalar Sürekli Kullanıma Uygun mudur?

Besinsel değerleri yüksek olan yaş mamalar kediler için sürekli kullanıma uygundur. Kediniz eğer yeteri kadar su içmiyorsa ya da içemiyorsa kuru mamaya göre çok daha fazla sıvı takviyesi sağlayabileceği yaş mamalar tercih edilmelidir.

Fiyat oranları kuru mamaya göre çok daha yüksek olan yaş mamalar, sürekli tercih edilmesinin yanı sıra takviye gıda olarak kullanılması fayda sağlayıcı bir durum oluşturacaktır. Kaliteli besin içeriğine sahip kuru mamalar da yaş mamalar kadar yüksek besin değerine sahip olabildiği için kuru mamaların kediler için tercih edilmesinde de bir sakınca yoktur. Fakat kolay sindirilebilir olması ve kedinin tüyleri ile derisine de çok iyi gelmesinden dolayı yaş mamalar takviye olarak kedinizin öğünlerindeki yerini alabilir. Yaş mamanın kullanımı çok avantajlı değildir aslında çünkü açıldığı zaman tüketilmesi gereken yaş mamalar kedinizin kabında uzun süre beklerse zehirlenmeye neden olabilir. Örnek olarak çalışan biriyseniz ve kedinizi evde yalnız bırakmanız gerekiyorsa sabahtan kedinizin kabına kuru mama bırakabilirsiniz ama yaş mama için bunu yapamazsınız. Aynı zamanda açılan yaş mamanın kalanını da mutlaka buzdolabında saklamalısınız fakat onu da en fazla 3 gün içerisinde tüketilmesini sağlamalısınız. Tüm bunlara ek olarak kedinize eğer yaş mama vermek isterseniz bunun oda sıcaklığında bekleyen yaş mama olarak vermenizi öneririz. Çünkü kediler sıcak ya da soğuk yemekten asla hoşlanmazlar; bunun için ideal olan odak sıcaklığındaki mamalardır. Tabi tekrarlamakta fayda var ki konserve ya da kap açıldıktan sonra artık onu oda sıcaklığında bekletmeniz mümkün değildir, mutlaka buzdolabında saklamalısınız.

Kedi mamaları hakkında bunların dışında aklınıza takılan sorular var ise yada kullandığınız mamanın kedinize iyi gelmediğini düşünüyorsanız mutlaka veteriner kliniği ile iletişime geçmeli daha detaylı bilgi almalısınız.

İstanbul Veteriner Kliniği VetArt.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği