fbpx

Evcil Hayvanlarda Meme Tümörü

Mayıs 21, 2019

Genellikle kedi ve köpeklerde görülen meme tümörü ciddi bir hastalıktır ve ciddiye alınmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda kedilerde görülen meme tümörlerinin %85’i, köpeklerde ise %80’i kötü huylu tümörlerden oluşmaktadır. Meme tümörleri kalıtsal bir hastalıktır ve evcil hayvanınızda kötü huylu meme tümörü tespit edilmişse mutlaka kısırlaştırılmalıdır. Aksi taktirde bu hastalık jenerasyonlar boyunca yavrulara aktarılacak bir çok yavrunun acı şekilde ölmesine sebebiyet verecektir.

Evcil hayvanlarda kısırlaştırma bazı durumlarda çok önemlidir. Bunların başında kalıtsal hastalıklar gelmektedir ve meme tümörü gibi ciddi hastalıklar da bu hastalıkların başında gelir. İstanbul veteriner kliniği VetArt, bu tür ciddi durumlarda mutlaka kısırlaştırmayı önermektedir.

Meme Tümörü sadece kalıtsal olarak değil bazı durumlarda kendiliğinden de gelişebilen bir hastalık. Bu gibi durumlarda erken teşhis oldukça önemlidir. Kedi ve köpeğinizin karın kısmını ve meme bölgesini ara ara kontrol ederek herhangi bir şişlik, büyüme olması durumunu kontrol etmelisiniz. Herhangi bir semptom görmeniz durumda mutlaka uzman veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Kedi ve Köpeklerde Meme Tümörünün Sebepleri

Hastalığın birincil sebebi kalıtsal yollarla alt nesle aktarılmasıdır lakin çeşitli durumlarda da meme tümörü gelişebilir. Hastalıkta yetişkin kedi ve köpekler risk grubundadır.

  • Kedi ve köpeklerin kızgınlık dönemlerinde sakinleşmesi için kullanılan çeşitli hormonlar meme tümörüne sebebiyet verebilir. Sadece meme tümörü değil diğer hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir.
  • Kısırlaştırılmamış ve gerekli sağlıklı ortam yaratılmamış kedi ve köpekte çeşitli hormonlardan dolayı meme tümörü gözükebilir.

Kedi ve Köpeklerde Meme Tümörü Belirtileri

Meme tümörünün birçok belirtisi vardır lakin bu belirtilere bakarak kesin meme tümörü var demek doğru değildir o yüzden uzman veteriner hekim elle, gözle ve tetkiklerle muayene ederek tanı koymalıdır.

  • Meme tümörüne yakalanan kedi ve köpekte kilo kayıpları yaşanır.
  • Kedi ve köpekte iştah kaybı yaşanmaya başlanır.
  • İlk aşamalarda meme bölgesi etrafında oluşan şişliklerdir.
  • Elle meme bölgesine dokunulduğunda hissedilen şişlik yada kist gibi oluşan yapılar.
  • Memelerden iltihap akması yada kuru sarı renkte sıvıların olması.
  • Kedi ve köpek metabolizması zayıfladığı için hastalığa kapılma eşiğinin git gide azalması.
  • Sürekli olarak öksürmesi ve akciğerlerinin yorgun olması.

Kedi ve Köpeklerde Meme Tümörü Tedavisi

Meme tümörü tedavisinin yapılabilmesi için erken teşhis büyük önem arz etmektedir. Eğer tümör erken teşhis edilmezse diğer organlara sıçrayarak onlarında hayati fonksiyonlarına zarar verecektir ve cerrahi operasyonla tümörün alınması imkansız hale gelecektir. Eğer erken teşhis edilirse cerrahi operasyon ile bulunan tümör alınacaktır. Eğer tümör iyi huylu yada hafif boyutlarda ise ilaç ile tedavi yapılabilir. İlaçlı tedavinin yanı sıra radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri ile de tedavi edilebilir. Tedavi sırasında tümörün tamamen alındığından yada yok olunduğundan emin olunmalıdır aksi taktirde ufak bir parça tekrardan büyüyerek hayati önem taşıyabilir.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği