Image Alt

Kedi ve Köpeklerde Megakolon

Kedi ve Köpeklerde Megakolon

Kedi ve Köpeklerde Megakolon Nedir?

İnsanlarda yaşanan birçok sağlık problemi hayvanlarda da yaşanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Megakolondur. Megakolon, kalın bağırsakta hareket yokluğu veya bağırsak tıkanıklığı denilebilir. Bu rahatsızlığa kısa kabızlık diyebiliriz. Belirtileri insanlarda ki kadar net değildir. Hayvanlar bu sıkıntısını sizlere anlatamayacağı için öncelikle hayvanı iyi tanımak ve düzenli bir tuvalet alışkanlığı sahibi olduğundan emin olmak gerekmektedir. Eğer kedi veya köpeğiniz dışkısını 48 saatten uzun bir süre yapmamışsa ciddi sorunlar olabilir, bunun için mutlaka uzman veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Megakolon hayvanlarda ciddi boyutlarda sancı yapabilir, bu sancıların başlaması ve kaka yapmama durumu söz konusuysa ameliyat gerektiren durumlar olabilir.

Kedi ve Köpeklerde Kanamalı Dışkı

Kedi veya köpeğinizin dışkısında kanama olması, çok az ya da hiç yapamaması durumu olabilir. Bu da bir megakolon türüdür bunun en temel ve bilinen sebebi yabancı cisimlerin bağırsaklara zarar vermesidir. Eğer katı ve sindirilemeyen bir madde tüketilmişse bu kanamalı megakolona sebep olabilir.

Megakolon sebepleri

 • Megakolon’un en yaygın sebebi sindirilemeyen besinlerin yenilmesi veya yutulmasıdır. Plastik maddeler, tüyler ve diğer katı maddeler megakolon oluşumuna sebep olabilir.
 • Kalıtsal olarak gelen bir hastalık yada bağırsakların ailecek gelişememe durumu.
 • Hormon bozuklukları ve hormonal hastalıklar sebep olabilir.
 • Bağırsak içerisinde artan parazitler.
 • Bağırsak içerisinde büyüyen ve şekil alan tümörler dışkı çıkmasına engel olabilir.
 • Bağırsaklardaki mikropları yok etmek için gönderilen kanların şişkinlik, ağrı ve kızarma yapması.
 • Kalça kemiklerinin daralması yada kemik bozukluğu.
 • Birçok psikolojik etmenler de megakolon oluşumuna sebep olabilir. Korkma, ürperme ve aşırı heyecanlanma gibi.
 • Sinir sistemi bozuklukları.
 • Bilinçsiz şekilde ve fazla kullanılan ilaçlarda megakolon oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Doğum öncesi ve sonrası oluşabilir.

Megakolon Tedavisi

Her zaman kesin tedaviye ulaşılamamak ile birlikte tedavi sonrası kedi ve köpekte sekel kalma durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden tedavi mutlaka alanında uzman bir veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. Megakolon tedavisi için öncelikle megakolon sebebi öğrenmelidir eğer basit sebeplerden ötürü oluşmuş ve çok ciddi boyutlara ulaşmamışsa ilaçla yada çeşitli masajlarla tedavi söz konusu olabilir. Lakin bazı durumlar ameliyat gerekebilir, iki çeşit ameliyat söz konusudur bunlardan ilki direk megakolona sebebiyet veren durumların ortadan kaldırılmasına yönelik diğer ameliyat çeşidi ise kalın bağırsak içerisinin boşaltılarak rahatlatılması ve geçiş yollarının açılmasına yöneliktir.

Tedavi için çeşitli testler yapılabilir bu testler genellikle; tam kan örneği, biyokimya ve hormonal durumların analizleri olmaktadır. Bu testler yapılmadan ve direk sorun araştırılmadan tedavi yapılmaya çalışılırsa ilerleyen durumlarda kedi ve köpeğinizde idrarını, dışkısını tutamama, sürekli cıvık dışkı bırakma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka iyi bir veteriner kliniği seçerek muayene ettirmelisiniz.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed