Image Alt

Hayvanlarda Solunum Yolu Daralması

Hayvanlarda Solunum Yolu Daralması

Solunum Yolu Daralması (TRACHEAL KOLLAPS)

Köpekler de ve birçok evcil hayvanda kalıtsal hastalıklar olabiliyor. Bu gibi durumlar hayvanınızın acı çekmesine hatta ölümüne bile yol açabilir. Eğer kalıtsal bir hastalığa yakalanmış evcil hayvanınız varsa mutlaka kısırlaştırmalısınız. Yavrulara aktarılan hastalık, yavrunun da acı ile ölmesine sebep olabilir. Bu tür hastalıklar kalıtsal oldukları için genellikle anne ve babası iyi bilinmeyen köpek, kedi ve diğer evcil hayvanlarda ortaya çıkmaktadır. Kesin olarak çözüm çoğu durumlarda mümkün değildir. Bu yüzden hayvan sahiplenirken mutlaka anne ve babasının sağlık durumu iyi bilinmelidir. Alacağınız evcil hayvanın ailesinde aşağıdaki kalıtsal hastalıklardan bir yada daha fazlası gerçekleşmişse almanızı tavsiye etmiyoruz.

 • Brakisefalik Sendrom (Brachycephali̇c Syndrome)
 • Hipoplastik Trachea (Hypoplastic Trachea)
 • Larengeal Paraliz (Laryngeal Paralysis)
 • Tracheal Kollaps (Tracheal Collapse)

Solunum yolu daralması (Tracheal Kollaps) nedir?

Solunum yolu daralması, nefes borusunun daralmasıdır. Hayvan nefes alıp verirken nefes borusu daralır ve buda kaliteli bir oksijen, hava ihtiyacını karşılamasına engel olur. Yeterli oksijen alamayan hayvanlar da beyin ölümü, felç ve birçok hastalık görülebilir. Hastalık sadece genetik faktörlere değil aynı zamanda sonradan da gelişebilir. Beslenme ve kıkırdak dokuda hasar gibi sonradan gelişen faktörler de sebep olabilir. Tracheal Kollaps rahatsızlığa yakalanan hayvanlarda kıkırdak dokuda ki damarlar genişleyerek solunum yolunun iyice sıkışmasına sebep olabilirler. Hastalık için çeşitli tedavi yöntemleri vardır lakin mutlaka tam teşhis konulması için uzman veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Tracheal Kollaps belirtileri

Hastalığın belirtileri hayvanın türüne göre ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Obez hayvanlarda yüksek acı eşiği ile gerçekleşirken zayıf hayvanlar daha az acı ile hastalığı geçirebilirler. En yaygın belirtilerini aşağıda listeleyeceğiz. Aşağıdaki belirtilerden bir yada daha fazlasını hayvanınızda görürseniz mutlaka veteriner hekime bildiriniz.

 • Normal olmayan solunum sesleri en yaygın belirtilerden bir tanesidir.
 • Hayvan nefes alıp verirken yüksek ses yada farklı bir tonda ses çıkarmaya başlamışsa mutlaka muayene edilmelidir.
 • Dispne durumu sıklıkla görülebilir yani hayvanın nefes alıp verirken yetersiz gelme hissiyatından dolayı sürekli olarak fazla nefes almaya çalışması.
 • Rutin olarak yaptığı egzersizleri yapamaması, koşarken ve yokuş çıkarken zorluk çekmesi nefes nefese kalması gibi durumlar yaşanabilir.
 • Hayvanın aldığı oksijenin yetersiz olması sonucu çeşitli bölgelerinde morarmalar oluşabilir.
 • Bayılma senkop klinik belirtiler arasındadır lakin köpeğin yada evcil hayvanın bayılması sadece solunum yolu daralmasına bağlanması doğru değildir.
 • Öksürük eşliğinde nefes alıp verme durumu da solunum yolu daralmasına işaret edebilir eğer hayvan hastalık döneminde değilse solunum sıkıntısı çektiğinin göstergesidir.
 • Nefes alıp verirken hırıltı çıkması solunum yolu daralmasının belirtilerindendir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed