fbpx

Pomeranian

Nisan 16, 2019

Pomeranian Irk Özellikleri ve Bakımı

Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesinde bulunduğundan dolayı Pomeranian ismini almıştır. Pomeranya köpeği ya da kısaca Pom da denilmektedir. Genellikle süs köpeği olarak büyütülür, çok nadir bir yapıları olduğundan dolayı bakımları biraz maliyetli olabilir. Alman Spitz soyundan gelen köpekler ile üretilmiş bir köpek ırkıdır. Karakteristik yapısında en çok dikkate değen nokta ise dışa dönük ve sosyal bir köpek olmasıdır. Irkının en tanınır özelliği ise oyuncak gibi olmasıdır. 16 yıla kadar yaşayabilen bu ırk diğer köpeklere göre daha fazla yaşayabilmektedir.

Duygusal açıdan oldukça hassas bir ırktır. Yaşam süresi boyunca kendini eğiten ve büyüten sahiplerine derinden sevgi beslerler, sahibi değiştiğinde depresyona girip ölebilirler bile. O yüzden yavru Pomeranian ırkı köpekleri sahiplenir küçük olmasına ve eğitiminin yapılması için geç olunmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

Pomeranian Cinsi Ortalama Yaşam Süresi

Bir köpeğin yaşam süresi belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ailesinde herhangi bir kalıtsal hastalık olup olmadığıdır. Eğer Pomeranian cinsi sahiplenmek istiyorsanız, köpeğin ailesinde kalıtsal bir hastalık bulunup bulunmadığını mutlaka bilmelisiniz. Pomeranian ırkı köpeklerin ortalama yaşam süresi 13-16 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Pomeranian Ortalama Boyları

Pomeranian cinsi köpeklerde boylar dişi ve erkeklerde değişiklik gösterir. Eğer sağlıklı bir erkek köpeğiniz varsa 18-30 cm arasında olmalıdır. Sağlıklı bir dişi köpek ise 16-28 cm boylarında olacaktır. Fazla kısa yada uzun olması ırkının saf olmadığı anlamına gelmektedir.

Pomeranian Ortalama Ağırlık

Ağırlık olarak dişi ve erkeklerde ortalama birbirinin aynısıdır, bu yüzden dikkat etmeniz gereken nokta Ortalamanın altında yada üstünde bir Pomeranian sahibi olmamanızdır. Eğer çok kiloluysa obeziteye yakalanmış olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman veteriner hekim tarafından kontrol edilmelidir. Ortalama ağırlıkları ise 1-3 kilo arasındadır.

Pomeranian Bakımı

  • Kısa, küçük ve zayıf olmasına rağmen oldukça sadık ve bekçilik ile araları iyidir. Bulundukları yaşam alanına yabancıların girmesine müsaade etmezlerler.
  • Sahiplerine ve tanıştığı insanlara sevgi dolu gözlerle bakarlar, aynı zamanda her zaman mutlu bir hava içerisinde yaşarlar.
  • Yeni şeyler öğrenmeye can atarlar ve içlerinde keşfetme arzusu vardır. O yüzden dışarılarda tasmasız gezdirilmesi asla önerilmez.
  • Yemek ihtiyaçlarını her zaman sizin karşılamanız gerekir eğer aç bırakılırsa nasıl yemek bulacağı konusunda kararlı olamazlar ve kısa süre içerisinde dengesizleşebilirler.
  • Diğer köpek ırklarına göre daha fazla ilgi isterler ve sürekli onunla vakit geçirmenizi isterler. Eğer çok fazla vakit geçirme imkanınız yoksa köpeğin sağlığı açısından olumlu bir durum değildir.
  • Erkekleri yılda bir kere tüy döker, dişileri ise doğum öncesi, sonrası ve sıcak havalarda sıklıkla tüy dökebilirler.
  • Çok sık banyo yaptırmak sıkıntıya sokabilir ve tüylerine zarar verebilir. Kış aylarında ayda 1 kere banyo yaptırmak yeterli gelecektir.
  • Diş bakımı her gün mutlaka yapılmalıdır yoksa ileride sağlık sorunları çekebilir, eğer her gün yapılamıyorsa 2 güne bir mutlaka yapılmalıdır.
Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği