fbpx

Chihuahua

Nisan 2, 2019

Ülkemizde Çivava yada Şivava olarak bilinen köpek ırkının gerçek ismi Chihuahua’dır. İsminin değişik şekilde telafuz edilmesinin sebebi bu köpek ırkının Meksika kökenli olmasındandır. Şivavalar dünyanın en küçük boyutlu köpek ırklarından bir tanesidir. Elinizden küçük olabilen bu köpek türünün ne için ortaya çıktığı bilinmemektedir. Küçük olmanlarının gösterdiği diğer yan etkiler de vardır, oldukça çekingen ve korkak bir yapıya sahiptirler. Çok fazla korktukları zaman kan şekerleri düşebilir hatta bağışıklık sistemleri çökebilir. Kan şekerleri düştüğü durumlarda ise şekerli besinler yedirmek köpeğinizi rahatlatacaktır. Oldukça kısa olan köpek ırkı çabuk yorulurlar ve iyi dinlenmezlerse ileri ki yaşlarında kalp sorunları ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda Meksika kökenli olduğu için soğuk iklimlerde sağlıklı yaşayamazlar.

Bir Chihuahua sahiplendiğinizde öncelikli işiniz bir veteriner kliniğine giderek sağlık kontrollerini yaptırmak olmalı. Sonrasında düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı, aşılarını takip etmelisiniz. Sağlığı ile ilgili herhangi bir şüpheniz olduğunda derhal veteriner hekiminize danışmalısınız.

Chihuahua ortalama yaşam süreleri

Köpeğin bakımı ve yeme içme alışkanlığı gibi bir çok etken etki etse de ortalama 12-20 yıl arasında yaşam süreleri vardır. Dişi ve erkekler de ortalama yaşam süresi değişiklik gösterebilir.

Şivava ortalama boy uzunluğu

Şivava ırkı kısa boylu olmaları ile bilinirler ortalama olarak 13-23 santimetre arasında değişiklik gösterirler. 23 santim ve üzeri şivava görmek çok nadirdir.

Şivava ortalama kilo

Sağlıklı bir şivava için ortalama 0,5 ile 2,8 kg arasında değişiklik göstermektedir. Aşırı zayıf veya aşırı kilolu olması köpeğin sağlığında bir problem olduğunun göstergesidir.

Chihuahua Özellikleri

  • Şivava kendine özgü bir ırk olduğu için diğer ırktan olan köpeklerle ve hayvanlarla iyi anlaşamazlar. Diğer hayvanlara karşı aşırı sinirli olmasını engellemek için erken yaşlarda sosyal ortamlara çıkarılmalı ve iyi eğitilmelidir.
  • Yüksek enerjiye sahip oldukları için yürüşe çıkarılması ve sürekli egzersiz yapılması sağlığı açısından gerekli bir durumdur.
  • Eğitim verilirken ödüllendirmek daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.
  • Sabit yemek yemeyi seven bir ırktır, sürekli mama değiştirmek onu sinirlendirecek ve huysuz bir köpek haline gelmesine sebep olacaktır.
  • Sahibine derinden bağlıdır ve sadece sahibinden ilgi beklemektedir. Sahibi ilgi göstermediği taktirde kötü hissedecektir. Aynı zamanda sahibini kıskanan bir türdür.
  • Her köpek ırkı gibi Chihuahua’da taranma ihtiyacı duymaktadır. Düzenli olarak taranması sağlığı açısından gereklidir.
  • Dişleri eğer fırçalanabiliyorsa her gün fırçalanamıyorsa haftada bir kere fırçalanması önerilmektedir. Diş etlerinde iltihap olmaması için gerekli bir durumdur. Aynı zamanda düzenli diş fırçalamak gingivit oluşumunu engeller.
  • Bekçilik yapmada oldukça etkili bir ırktır, kendi alanları içerisinde başka birini gördüğü zaman tüm gücüyle ses çıkarırlar ve kovmak için elinden geleni yaparlar.
  • Çocuklarla iyi iletişim kuramazlar, eğer tanımadığı bir çocukla aynı ortamda bırakılırsa büyük ihtimalle çocuğa zarar vermek isteyecektir.
  • Soğuk havaları pek sevmediği için kazak ile gezdirilmesi önerilir, soğuk havalarda hemen titremeye başlarlar.
Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği