Image Alt

French Bulldog

French Bulldog

French Bulldog yani Fransız Buldoğu anlamına gelen köpek ırkı oldukça iyi huylu ve sevecen bir türdür. Oyunculuğu çok iyi yapmaları ile tanınır aynı zamanda tam bir bekçi köpeği olmaya layıktır. Diğer hayvanlarla pekte iyi anlaşamasa da beraber büyüdüğü evcil hayvanlar ile iyi anlaşabilir. Fare ve diğer küçük hayvanlardan haz etmezler, gördükleri zaman direk avlamak isterler. Fransız buldoğunun bilimsel adıysa Canis Lupus Familiaris’tir.

Fransız Bulldogları ilk bakışta iri kulakları ile dikkat çekerler, kulakları aynı zamanda yarasa kulaklarına oldukça benzemektedir. Sarkık yanakları ve kısa ayakları olan köpeği genellikle yürüyüş yapma ve gezdirme amaçlı sahiplenen insanlar olmaktadır. Fransa da French Bulldog gezdirmek popülarite hatta toplumca yapılan bir eylem olarak bilinmektedir.  French Bulldog küçük yaşlarda iyi eğitim verilirse kolayca itaat edebilir ve uslu durabilir.

French Bulldog ortalama yaşam süresi

Çoğu köpek türlerinde dişi ve erkeklerde ortalama yaşam süresi değişken olsa da French bulldog için bu geçerli değildir. Sağlıklı ve iyi bakılan bir French Bulldog 10-12 yıl kadar yaşayabilmektedir.

French Bulldog ortalama uzunlukları

Fransız Buldoğunun ortalama boy uzunlukları 30 santimetredir. Boy değişkenlik gösterebilir saf kan ile kırma cinsler arasında ciddi farklılıklar olacaktır.

French Bulldog Bakımı

 • Diğer köpeklere nazaran daha az tüyleri vardır ve düzenli fırçalanması halinde oldukça sağlıklı görünecektir.
 • Diş temizliği yapılabiliyorsa her 2 günde bir kere, yapılamıyorsa haftada en az 1 kere yapılmalıdır.
 • Günlük olarak yürüyüşe çıkarılması ve 30-35 dakika arasında yürütülmesi önerilmektedir. Düzenli şekilde yürüyüşe ve egzersize çıkması daha sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.
 • Kış aylarında ayda 1 kere banyo yaptırılması yaz aylarında ise ayda 2 kere banyo yaptırılması önerilir.
 • Düzenli olarak aşılarının vurdurulması ve uzman veteriner hekim tarafından her yıl check-up yaptırılması önerilmektedir.

French Bulldog sıcak iklimlerde yaşamakta zorlanacağı için soğuk iklimi olan yerlerde yaşaması önerilir. Eğer çok sıcak bir iklimi olan yerde büyütülürse erken yaşlarda kalp problemleri ortaya çıkacaktır ve kalp krizinden ölme ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

French Bulldog Sağlık Sorunları

Her köpeğin genetik ve kalıtsal olarak bir takım sağlık sorunları olacaktır. Eğer köpek yuvadan yada petshoptan alınıyorsa mutlaka ailesinin herhangi bir hastalığı olup olmadığı öğrenilmelidir. Köpeğinizde genetiksel bir hastalık çıkarsa kısırlaştırılması önerilmektedir aksi taktirde yavruları da acı çekecektir.

 • Göz problemleri sıklıkla görülebilir.
 • Solunum ve nefes almada güçlük yaşayabilir.
 • Gaz problemleri olabilir.
 • Doğum sırasında çok şiddetli ağrı çekebilir.
 • Diş bakımı düzenli olarak yapılmazsa Gingivit gibi diş sorunları ortaya çıkabilir.
 • Sağlıksız ve düzensiz beslenirse obeziteye yakalanabilir.
 • Nadiren kalp sorunları görülse de sıcak iklimlerde kalp sorunları yaşayacaktır.

Diğer köpek ırkları, özellikleri ve bakımı için Köpek kategorimizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed