fbpx

Golden Retriever

Mart 19, 2019

Golden Retriever Irk Özellikleri ve Bakımı

Siyah burunları ve gülen yüzleri ile her insanın sevebileceği bir köpek türü olan Golden Retriever sahiplenmek istiyorsanız doğru kararı veriyorsunuz diyebiliriz. Golden Retriever, uzun tüyleri ve siyah burnu ile öne çıkan oldukça tatlı ve sevimli bir köpektir. Rotrieverler öğrenmeye meraklı kişilikleri sayesinde sizinle saatlerce gezebilirler, gezi sırasında gördüğü her şeyi hafızasına atarak deneyimlerler.

Golden Retriever’lar oldukça akıllıdır ve kolayca eğitilebilir, eğitim sırasında sizinle eğlenirler ve komutlarınızı kesinlikle yerine getirir. Çok eğlenceli ve özellikle yavrular çok hiperaktif oldukları için çok fazla uyurlar. 24 saatlik bir günün 10-12 saatini uyuyarak geçirebilirler bu da sizin mesai saatlerinize ve evde olmadığınız zamanlara denk getirmek için çabalarlar. Oldukça sevimli ve uykucu köpek Rotriever şımarık bir köpektir, eğer fazla şımartırsanız, kontrolden çıkarak komutlarınıza uymayabilirler. Şımarmayı ne kadar sevseler de sorumluluk sahibi bir köpek olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Yavrularına iyi bakarlar ve onları büyütmek için tüm gerekli koşulları sağlamada ön ayak olurlar.

Golden Retriever Bakımı

  • Karne sahibi bir Retriever sahiplenmişseniz mutlaka aşılarını kontrol etmeli ve eksik olan aşıları gidermelisiniz. İleride olması gerekecek tüm aşıları veterinerden detaylı şekilde öğrenmeli ve takviminize eklemelisiniz.
  • Tuvalet ihtiyaçlarını günde ortalama iki defa giderirler, tuvalet için dışarı çıkmak isteyebilirler eğer çok fazla dışarı çıkaramayacak bir durumdaysanız rahat tuvaletini yapabilmesi için gerekli koşullar sağlanmalıdır.
  • Günlük olarak yürüyüşe çıkarmak köpek için oldukça iyi gelecektir, günlük 35-40 dakika arasında yürüyüş ve egzersiz gereklidir.
  • Her türlü besini yemeye meyillidirler eğer önünüze geleni verirseniz çabucak kilo alarak ileride sorun yaşayabilirler. Acı, tatlı ve tuzlu yiyecekler verilmesi tercih edilmez. Köpek mamaları ile beslenmelidir ve dışarıda ki yiyecekleri asla yemesine izin vermeyiniz.
  • Diş temizliği günlük olarak yapılması önerilir lakin yapılamıyorsa 3-5 güne bir yapmak yeterli olacaktır. Diş temizliği için hem fırçalama hemde büyük kemikler yardımıyla yapabilirsiniz.
  • Diş temizliği için verdiğiniz kemik yutabileceği büyüklükteyse o kemiği mutlaka yutacaktır. Rotriever cinslerinde çiğneme alışkanlığı pek sık görülmez.
  • Şekerli besinler verilmesi önerilmez, diyabete yakalanma riski diğer hayvanların ortalamasından yüksektir.
  • Küçük yaşlarda iyi eğitilen Golden Retrieverlar su ile yakın temas kurmayı severler, kış aylarında ayda 1 kere yıkanması yaz aylarında ise ayda 2 kere yıkanması önerilir. Köpeğiniz ile beraber yüzmeye gitmeniz onun hoşuna gidecektir.
  • İlk 6 ay çişlerini tutamazlar bu süreçte iyi eğitim verilirse süre kısalabilir.

Golden Rotriever cinsi köpekler kendilerine ilgi gösterilmesinden hoşlanırlar fazla ilgi ise onları şımartarak komutlarını yerine getirmesine engel olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için küçük yaşlarda otur kalk komutları ile başlanarak sağlam bir eğitim verilmesi önerilmektedir.

Herhangi bir hayvan sahiplendiğinizde veteriner kontrollerini ve aşılarını düzenli olarak takip ettiğinizden emin olun. Unutmayın, önceliğimiz sağlık…

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği