Image Alt

Fox Terrier Irk Özellikleri ve Bakımı

Fox Terrier Bakımı ve Özellikleri

Fox Terrier Irk Özellikleri ve Bakımı

Fox Terrier (Foksterye veya Fox Teriye olarakta isimlendirilir), İngiliz Terrier ırkının en eski üyelerinden biridir. Kökeni 1700’lü yıllara kadar uzanır. İlk olarak Büyük Britanya’da yaşamış olan bu köpekler o dönem tilki avlamak için kullanılmışlardır. 

Fox Terrier Fiziksel Özellikleri

Hızlı, çevik, sürekli harekete hazır ve tetikte, canlı bir mizacı vardır. Eğlenceli ve mutlu bir köpektir. Çok hareketli olan Fox Terrier köpekler sevecen ve kendine güvenen köpeklerdir. 

Fox Terrier fiziksel özelliklerinden bahsederken önceliği kürk tipine verelim. Bu cinsin iki farklı türü bulunur. Biri “Sert Tüylü Fox Terrier” diğeri ise “Düz Tüylü Fox Terrier”. Düz tüylü olan yumuşak tüylü olarakta bilinir. Kürk rengi genellikler beyaz zemin üzerine siyah, gri veya kahverengi desenlidir. Tamamen beyaz olanlarıda mevcuttur. 

İkisininde kafatası basık ve dar, burnu ise öne doğru uzundur. Burun rengi siyahtır. gözleri koyu renkli ve yuvarlaktır. gözlerindeki zeki bakışları hissedebilirsiniz. Kısa ve güçlü bir göğüs, düz bir sırta sahiptir.

Bakımına dikkat edilir ve sağlığına özen gösterilirse ortalama ömürleri 13-14 yıl civarındadır. boyları ortalama 35-40 cm, ağırlıkları ise 7-8 kg civarında olan çok büyük olmayan köpeklerdir.

fox-terrier-ozellikleri

Fox Terrier Karakter Özellikleri

İçgüdüsel olarak avcılık ve sürekli bir yerleri kazma içgüdüsüne sahiptirler. Küçüklükten itibaren iyi eğitilirse kazma içgüdüsü biraz köreltilebilir. Genel itibari ile mutlu, enerjik, meraklı, araştırmayı seven (avcılık içgüdüsü sebebiyle), oyun oynamayı seven bir köpektir. Zaman zaman koşup eğlenebileceği geniş park veya orman gibi alanlara götürülmesi onu mutlu edecektir.

Sert Tüylü Fox Terrier, diğer türe göre biraz daha sabırsız ve inatçı olabilmektedir. Ancak bu da yine eğitim ile çözülebilecek bir durumdur.

Fox Terrier Bakımı

fox-terrier

Her zanlı gibi Fox Terrier bakımı da kendine has ve önemlidir. Özellikle dış ortamda çok meraklı olması sebebiyle kürkü kirlenebilir. Eve döndüğünde kürk temizliği yapılmalıdır. Bununla birlikte haftalık olarak tüyleri taranmalı, ölü ve dökülmüş tüyler köpeğin üzerinden uzaklaştırılmalıdır.

Diş ve tırnak bakımı aksatılmadan yapılmalıdır. Bakımlı olmak sağlıklı olmanın ilk şartıdır. Bakım konusunda destek almak isterseniz Pet Kuaför hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Fox Terrier Sağlığı

Fox Terrier köpekler aşağıdaki hastalıklara daha yatkındır.

  • Demodikozis
  • Distichiasis, sağırlık, katarakt, lens çıkıklığı gibi göz hastalıkları,
  • Atopik dermatit (Egzama),
  • Omuz eklem rahatsızlıkları

Fox Terrier, sahiplenildiği günden itibaren veteriner ziyaretleri, aşı takvimi aksatılmamalıdır. Yaşına göre yılda 1 veya 2 kez genel check-up yaptırılması yatkın olduğu hastalıklar veya beklenmedik rahatsızlıkların erken teşhis edilmesinde fayda sağlayacaktır. Böylece sağlıklı ve mutlu bir ömür sürecektir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed