fbpx

Köpeklerde Demodikozis

Temmuz 17, 2018

Köpeklerde demodikozis sorunu, demodex canis isimli parazitin neden olduğu özel bir hastalıktır. Bir nevi uyuz olarak tanımlanan bu rahatsızlık, köpeklerde yaygın görülen sorunlardan bir tanesidir. Çoğunlukla tropikal bölgelerde görülmekle beraber havaların ısındığı, nemli olduğu günlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Rahatsızlığın bilhassa 12 aydan küçük olan henüz yeni gelişmeye başlamış köpeklerde görüldüğü bilinmektedir. Bakımı esnasında bu konuya özen gösterilmemesi, köpeklerin yaşamlarını riske atmaktadır. Gerekli tedavi yöntemi uygulanması halinde hastalığı yenebilmek mümkündür.

Köpeklerde Demodikozis Nedir?

Köpeklerde ortaya çıkan demodikozis rahatsızlığı, deride bulunan parazit nedeniyle oluşan uyuz hastalığıdır. Özellikle doberman, boxer, fox terrier ırklarının yatkın olduğu bilinse de hastalığa yakalanan farklı köpek ırkları da bulunmaktadır. Uzun tüylü köpeklere nazaran kısa tüylü köpeklerin bu rahatsızlığı daha kolay kaptığı tespit edilmiştir.

Köpeklerin derisinde normalde var olan demodex etkeni her zaman durur. Farklı etkenlerle bir araya geldiğinde ise içerik değiştirerek rahatsızlığı başlatır. Neden olan etkenleri bilmek bu açıdan oldukça önemlidir.

Köpeklerde Demodikozis Nedeni

Köpeklerde demodikozis hastalığına neden olan parazitin harekete geçme sebebi çevre ısısıdır. Çevre ısısında artış gözlemlenmesi halinde uyuz başlangıcı anında gözlemlenmektedir. Soğuk hava koşullarında etkisiz kalan bu parazit yaz sıcaklarında veyahut tropikal nemli sıcaklarda hareket etmeye başlamaktadır.

Köpeğin tüy ve deri bakımının yeterince iyi yapılmaması da demodikozis hastalığının nedenleri arasında kabul edilmektedir. Yeterli özeninin gösterilmemesi hali köpeklerin kolayca hastalanmasına neden olabilmektedir.

Köpeklerde Demodikozis Belirtileri

  • Köpeklerde demodikozis rahatsızlığının ilk belirtisi tüysüzlüktür. Köpeğin vücudunda devamlı tüy dökülmesi ve kırmızı genişlemeler görülmektedir. Gerekli temizlik yapıldığı halde devam etmesi, rahatsızlıktan emin olunmasını sağlayacaktır.
  • Huzursuzluk, demodikozis rahatsızlığının bir başka belirtisidir. Devamlı hareket etme isteği ve düzensiz davranışlar dikkat çekmektedir.
  • Uyku bozukluğu, hastalığın en önemli belirtileri arasında kabul edilmektedir.
  • Vücut direncinin azalmaya başladığı ise gözlerden kaçmaz. Köpekte zayıflama, çabuk yorulma belirtileri kendini göstermeye başlar.
  • Uyuzun yayıldığı noktalarda irinli kanlı kabarcıklar dikkat çekmektedir.
  • Zaman zaman agresif tavırlar içerisine giren köpek, hastalığın ilerlemesi halinde saldıran davranışlar sergileyebilmektedir.

Köpeklerde Demodikozis Tedavisi

Köpeklerde demodikozis rahatsızlığının tedavisi, hastanın durumuna bağlıdır. İlerlemiş olan rahatsızlık, tedavi edilememekte ve zaman zaman ölüme neden olabilmektedir.  Bunun yanında gerekli ilaç tedavisi ile birçok köpeğin iyileştiğini söylemek de mümkündür.

İlaçları düzenli kullanmak, köpeğin beslenme düzenine dikkat etmek ayrıca sık sık doktor kontrolüne götürmek tedavi süreci için önemlidir. Süreç içerisinde köpeği devamlı yıkamamak ve başka bir köpeğin tasmasını, eşyalarını kullanmasına izin vermemek gerekmektedir.

Demodikozis rahatsızlığı, köpeklerden insanlara bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla tahmin edildiğinden daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Gerekli önlemlerin alınması halinde bulaşmanın önüne geçilebilmektedir. Hem köpeğin yaşam kalitesini arttırmak hem de bulaşma durumunu gözden geçirmek için dönemsel kontrollerin sıkça yapılması tavsiye edilmektedir.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği