fbpx

Psittacine Gaga Ve Tüy Hastalığı

Temmuz 10, 2018

Psittacine gaga ve tüy hastalığı en önemli viral hastalıklardan biridir. Papağanların genel olarak yakalandığı ve hemen her türünde yaygın görülen önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Belirtilerinin takip edilmesi, özenle bakılması ve kaliteli bir tedavi yaklaşımında olunması son derece önemlidir.

Papağanlarda tüy dökme veyahut kanat hastalıkları sık sık görülmektedir. Psittacine hastalığı da bu gruba giren hastalıklar arasında yer almaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde kendini gösteren hastalık papağanların %2’si ile %45’i arasında ortaya çıkabilmektedir.

Psittacine Gaga Ve Tüy Hastalığı Nedir?

Psittacine gaga ve tüy hastalığı,  etken bir circovirüs ailesinde yer alan virüslerden birinin bulaşması ile ortaya çıkmaktadır. Birçok dezenfektana karşı oldukça dirençli olan bu virüs, özel bir tedavi sürecini gerekli kılmaktadır. Çevre şartlarına direnç gösteren virüsler arasında kabul edildiği için mücadele süreci bir hayli zorlu ilerlemektedir.

Cennet papağanı hastalıkları, sultan papağanı hastalıkları sırasında ilk sırada yer alan Psittacine gaga ve tüy hastalığı, virüsün vücuda yerleşmesiyle başlamakta ve hızla ilerlemektedir.

Psittacine Gaga Ve Tüy Hastalığı Nedeni

Psittacine gaga ve tüy hastalığının temel nedeni virüstür. İlk önce enfeksiyon olarak vücuda giren bu virüs daha sonra dışkı ile yayılmaya başlamaktadır. Dışkının yanı sıra tüy tozları ile yaygınlık kazanan hastalığın bulaşıcı kuş hastalıklarından biri olduğu bilinmektedir.

Virüsün rahat yayılması aynı zamanda insanlarla da ilgilidir. Zira dışarıda yaşayabilen bir virüs olduğu için eşyalarla, kıyafetlerle de bulaşabildiği gözlemlenmektedir. Bu hastalığın direkt ve indirekt olarak yaygınlık bulundurduğunu söylemek mümkündür.

Papağan hastalıkları arasında sık sık ismi geçen Psittacine hastalığı; kemik iliği, lenf dokuları, deri ve tüy köklerini hedef almaktadır.

Psittacine Gaga Ve Tüy Hastalığı Belirtileri

  • Papağanım ishal oldu şikâyeti ile danışan birçok kişinin Psittacine gaga ve tüy hastalığı teşhisi ile karşılaştığı görülmektedir. İshal bu rahatsızlığın en önemli belirtisidir.
  • Durgun ruh hali de bir başka rahatsızlık olarak bilinmektedir. Papağanların konuşkan ve neşeli halleri gidip yerine durgun hale geldikleri görülmektedir.
  • Bağışık sisteminde zayıflama belirtisi ortaya çıkmaktadır.
  • Papağanda gaga tüyleri arasında beyaz olanların azaldığı tespit edilmektedir.
  • Hastalığın bir başka belirtisi ise tüylerin yapısında değişim olmasıdır.

Psittacine Gaga Ve Tüy Hastalığı Tedavisi

Papağanlarda gaga ve tüy hastalıkları klinik belirtileri birkaç şekilde teşhis edilebilmektedir. Teşhisin konmasının hemen ardından tedavi sürecine geçilmesi fayda sağlamaktadır. İleri derece olan gaga ve tüy hastalıklarının ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.

Papağan hastalıkları tedavi edilirken öncelikle birden fazla papağan varsa biri diğerlerinden ayrılmalıdır. Verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Antibakteriyel ortam oluşturmak, beslenme kurallarına uymak ve kuşun bakımını doğru şekilde yapmak tedaviyi kolaylaştıracaktır. Probiyotikler ve A vitamini desteği de papağanın kendini toparlamasına yardımcı olacak besin grupları içerisinde yer almaktadır.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği