fbpx

Kedilerde Karın Zarı İltihabı (Peritonit)

Temmuz 3, 2018

Kedilerin en hassas noktalarından biri olan karın zarı, dikkat edilmesi gereken noktalardandır. İnce ve sulu bir yapıya sahip olan bu zar zaman zaman iltihabik hastalıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Peritonit olarak da bilinen karın zarı iltihabı, kedilerin sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Zamanında fark edip müdahale etmeniz halinde kedinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde karın zarı iltihabı durumu tespit edilirse vakit kaybedilmemesi çok önemlidir. Geç kalınan vakaların hemen hepsinde can kaybı sonucu alınmaktadır.

Kedilerde Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Nedir?

Peritonit rahatsızlığı, ince karın zarında enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak sorun yaşanması anlamına gelmektedir. Karın zarında meydana gelen enfeksiyon hareket anında kedinizin acı çekmesine diğer dokulara temas ettikçe canının yanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple belirti takibi çok önemlidir.

Birçok hayvanda görülen peritonit rahatsızlık kedi ve köpekler için sakıncalı hastalıklar grubuna girmektedir. Bilinçlenmek ve nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilmek hayvan sahipleri için önemlidir.

Kedilerde Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Belirtileri

  • Kedilerde karın zarı iltihabı oluştuğunda ilk belirti kusmadır. Kusan her kedi bu rahatsızlığa yakalanmıştır demek, doğru değil ancak kusma asla es geçilecek bir belirti değildir.
  • Peritonit rahatsızlığın bir başka belirtisi ateştir. Kedinizin kulakları sıcak, burnu kuru ise ateşi var demektir.
  • Karın ağrısı ve yüzüstü uzanma durumu diğer belirtiler arasında kabul edilmektedir. Karnı ağrıyan kediler, karın üzerine uzanırlar. Yatma pozisyonuyla beraber hareket etmek istememeleri de bir başka belirti olarak kabul edilebilir.

Kedilerde Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Teşhisi

Kedilerin yakalandığı karın zarı iltihabı durumu belirti takibi sonrasında teşhis ettirilmelidir. Belirtileri izlediğinizde muayene ettirerek kesin teşhis alabilmeniz mümkündür. Kedinizin kan testinde gereğinden fazla zararlı madde çıkması teşhis için yeterli kabul edilebilmektedir.

Peritonit teşhisi için ayrıca kalp kontrolleri de yapılmaktadır. Kalp ritminde dengesizlik, kan basıncının düşmesi, tansiyonda ani dengesizlikler, kalp atışlarının zamansız şekilde artış göstermesi de teşhis edebilme yolunda yardımcı olacaktır. Küçük bir kontrol hastalığın netleşmesi adına yardımcı olacaktır.

Tanıyı netleştirebilmek adına röntgen ve ultrason çekimi de gerçekleştirilecektir. Görüntülerde sıvı kitlesi, enfeksiyon bulgusu olursa örnek alımıyla hastalık hakkında net bir şey söylenebilecektir.

Kedilerde Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Tedavisi

Peritonit rahatsızlığı olan kediler, zaman kaybedilmeden hastaneye yatırılmalıdır. Burada elektrolit terapi ve iç hastalıkları tedavi yöntemleri ile inceleme altına alınmalıdır. Bu rahatsızlığın tedavisi çoğu zaman cerrahi müdahale ile gerçekleştirilmektedir. Önemli bir ameliyatla kedinizin karın zarı iltihabı tedavi edilebilecektir.

Beslenme nedeniyle oluşan bir sorun varsa mideye bir kapsül yerleştirilecek ve karın zarı iltihabının kontrol altına alınması sağlanacaktır. Ameliyat sonrası birkaç gün müşahede altında kalması gereken kediniz sık sık kan testleri ile gözlemlenecektir. Birkaç gün içinde her şeyin yolunda gitmesi halinde tedavi edilmesi mümkün olacaktır.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği