fbpx

Köpeklerde Wobbler Sendromu

Haziran 26, 2018

Köpeklerde Wobbler sendromu, boyun omurlarında meydana gelen bozulmaya bağlı olarak tüm vücudun dengesinde sorun ortaya çıkmasıdır. Vücut özellikle yürüme konusunda sorun yaşamaya başlamakta ve yaşam kalitesi konusunda düşüşe neden olmaktadır.

Boyun omurlarının deformasyona uğraması birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi olan Wobbler sendromu, muayene ve tedavi gerektirmektedir. Aksi halde istenmeyen sonuçların meydana gelmesi beklenmektedir.

Köpeklerde Wobbler Sendromu Nedir?

Köpeklerde ortaya çıkan Wobbler sendromu, omurlara yapılan baskının sonucudur. Birkaç nedeni bulunan bu rahatsızlığın yavru oldukları dönemde, beslenme ile doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Yavru köpeklerin doğru şekilde beslenememesi büyümeleri sonrasında Wobbler Sendromu ile karşılaşmalarına neden olmaktadır.

Doberman, Borzoi tarzı köpekler bu sendrom için doğuştan yatkın olurlar. Bunun yanında diğer ırkların da yakalanmaları mümkündür. Doğru şekilde bakılmayan ve korunmayan her köpeğin Wobbler sendromu ile karşı karşıya kalma ihtimali bulunmaktadır.

Köpeklerde Wobbler Sendromu Nedeni Nedir?

Wobbler sendromu yavru döneminde yüksek dozda protein ve kalsiyum verilmesine dayanmaktadır. Omurların şekillenmesi döneminde kemiklere fazla yüklenilmesi ve omuriliğe baskının arttırılması sendromun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Köpeğinizin vücudunda fosfor eksiliği varsa bu da Wobbler sendromuna neden olabilmektedir. Ayrıca güneş ışına çıkıp D vitamini almayan köpeklerin de bu rahatsızlıkla mücadele ettiği bilinmektedir. Yeterince hareketli olmayan, doğada bulunmayan köpekler bu nedenlere bağlı olarak Wobbler sendromunu yaşayabilmektedir.

Köpeklerde Wobbler Sendromu Belirtileri

  • Wobbler sendromunun en temel belirtisi iskelet sistemindeki bozulmalardır. Köpeğinize dışarıdan baktığınızda bünyesinde bazı sorunlar olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
  • Vücut koordinasyon problemi hastalığın temel belirtilerinden sayılmaktadır.
  • Yürüme bozukluğunun yanı sıra ayakta dururken de çarpık durma sorunu vardır.
  • Bacakların gergin bir yay gibi görünmesi durumu söz konusudur.
  • Kuyruk refleksinde azalma Wobbler sendromunun bir başka belirtisi olarak kabul edilmektedir.
  • Kısa sürede yorulma, enerji kaybı ve mutsuzluk da diğer belirtilerdir.
  • Köpeğinizin bacaklarını korumak istediği gözünüzden kaçmayacak belirtilerdendir.
  • Agresif tavırlar ve hareket etmek istememek de bir başka Wobbler sendromu belirtisidir.

Köpeklerde Wobbler Sendromu Tedavisi

Köpeklerde görülen Wobbler sendromunun tedavi edilebilmesi için erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Geç kalınmış vakalarda durum tahmin edildiğinden daha ağır olmaktadır. Erken teşhis için köpeğinizde belirtilerden bir ya da birkaçını görmeniz yeterli olacaktır.

Teşhis sonrasında köpeğinizin hareket etmesine izin vermeden ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir. Verilen ilaçları kurallara uygun, doğru şekilde içirmelisiniz. İlaçlar verilirken aynı zamanda günlük rutinde yapılması gereken egzersizlere ve dinlenmelere uyulmalıdır. Beslenme düzeni tamamıyla sağlıklı olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Wobbler sendromu olan köpeklerin pek çoğu ilaç tedavisi ile kendini toparlamakta, kısa süre içerisinde iyileşmektedir. İyileşme sonrasında nüksetme durumu ise sık karşılaşılan bir problemdir. Düzenli kontrol edilmesi halinde sorunun büyümesine engel olunacaktır. İlaç tedavisinin olumlu yanıt vermemesi halinde ise cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

Üsküdar Hayvan Hastanesi ve Veteriner Kliniği VetArt her zaman sevimli dostlarımızın yanında… Kontrollerinizi düzenli yaptırmalı ve onun sağlığından emin olmalısınız. VetArt Veteriner Kliniği Fıstıkağacı Üsküdar, Acıbadem, Koşuyolu bölgelerinde, Kadıköy veteriner kliniği ve Ataşehir veteriner kliniği olarak ta hizmet vermektedir.

Sağlıklı Günlere…

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği