Image Alt

Gingivit ve Stomatit nedir?

Gingivit ve Stomatit

Gingivit ve Stomatit nedir?

Kedilerde Gingivit ve Stomatit Nedir?

Gingivit kısaca açıklanacak olursa diş eti iltihabıdır. Dişlerde tartar birikmesi sonucunda diş etleri iltihaplanır ve şişer bu duruma gingivit nedir. Diş etlerinin bakterilere karşı verdiği reaksiyon sonucu Gingivit oluşur. Gingivit halk dilinde cincivit olarakta bilinir. Kedilerde ağız bakımı iyi yapılmadığı takdirde Gingivit sıklıkla görülebilir, ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Gingivit oluşmadan önlemi alınmalı ancak oluşmuşsa derhal veteriner hekime gidilmesi gerekir, aksi durumda tüm ağzı kaplayan bir iltihap ortaya çıkabilir. Evde tedavi edilebilecek bir durum değildir.

Stomatit ise ağızda oluşan yaraya verilen isimdir. Stomatit te Gingivit gibi temelde aynı sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Yaradan dolayı oluşan iltihaplanma durumuna Stomatit ismi verilir. Stomatit ağız kenarlarında, dilde, damakta, yanaklarda ve diş etlerinde oluşabilir. Genel olarak ağızda her yerde Stomatit oluşabilir. Kedinin oral hijyenine dikkat edilmediği taktirde Stomatit görülebilir.

Gingivit ve Stomatit belirtileri nelerdir?

Gingivit veya stomatit rahatsızlığını tespit edebilmek için kedinin ağzını iyi bir şekilde incelemek gerekiyor. Işık ve flaş yardımıyla ağzın her tarafı detaylıca incelenmeli olası durumda mutlaka veterinere götürerek tedavinin yapılması sağlanmalıdır.

 • Genel olarak en büyük belirtirtisi diş eti renginin açık pembeden kırmızıya dönmesidir.
 • Ağız içerisinde yanaklarda, diş etlerinde, dilde ve damakta şişme olma durumu.
 • Ağız içerisinde çok yüksek boyutlara ulaşan ağrı.
 • Bazı durumlarda ağız kokusu.
 • Ağızda kanama
 • Kedi eskisi kadar iştahla yemek yemiyorsa.
 • Kanla karışık tükürük.
 • Aşırı salya akması.
 • Ağızda çatlamış diş etleri.
 • Kediniz ağzını tırmalıyorsa bu da bir belirti sayılabilir.
 • Kedinin ağzına dokunulduğunda aşırı derecede rahatsızlık duyuyorsa.

Kediler de Gingivit ve Stomatit oluşmasının sebepleri

Tıbbi olarak kesin bir sebebi bulunmamasına rağmen uzman veteriner hekimler bunun doğuştan gelen bağışıklık durumu ile alakalı olduğunu düşünmektedirler. Aynı zamanda ağız iltihabının bir diğer sebebi ise hijyendir. Dişlerde ki tartar ve plakalara kedinin bağışıklık sistemi, müsait olmayan şekilde tepki vermesi sonucu ağız iltihabı oluşabilir.

Kediler de ağız iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kedilerde ağız iltihabının anlaşılması için veteriner hekimler tarafından incelenmelidir bazı durumlarda ise evde kendi başınıza müdahale edebilirsiniz. Başlangıç düzeyi bir iltihap için en yaygın tedavi yöntemi profesyonel şekilde diş temizliğidir. Kedilerin dişleri sıklıkla fırçalamalı ve temizlenmelidir. Bazı durumlarda ise veterinerlerin önerdiği ağız gargarası ve anti plaka önleyici ürünler kullanılabilir. İltihap ağıza yayılırsa diş eti çekilmesi görülebilir bu gibi durumlarda mutlaka veterinere götürülmelidir.

Diş eti iltihabı ilerlemişse bazı durumlarda cerrahi operasyon önerilebilir, bu kendinizin sağlığı açısından tehlikeli bir durum olabilir. Kedinin cerrahi operasyon sonrası yemesi ve diğer tüm yaşamsal fonksiyonlarında düzelme görülür lakin durum çok ciddi olmadıkça cerrahi operasyon önerilmemektedir. Cerrahi operasyon öncesi mutlaka check up yapılarak kedinin başka rahatsızlıkları olup olmadığı incelenmelidir.

Erken Teşhis Önemlidir

Kedilerde ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Bu sebeple ağız ve diş bakımı, temizliği aksatılmadan yapılmalıdır. Bakım ve hijyen düzenli sağlanırsa olası hastalıkların önüne henüz oluşmadan geçilebilir. Yılda bir kez yaptıracağınız genel check-up ile erken teşhis edilme ve varsa hastalık ilerlemeden müdahale edilme şansı da doğar. Genetik yani kalıtımsal bir rahatsızlık olması durumunda da check-up sayesinde müdahale edilebilir. Ağız ve diş bakımını kendiniz yapamıyorsanız Pet kuaför hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca ağız ve diş bakımı ile ilgili veteriner hekiminiz size bakım önerilerinde bulunabilir, rahatsızlık çok erken safhadaysa ilaç tedavisine başlayabilir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed