fbpx

Hamster Bakım Rehberi

Nisan 1, 2020

hamsterBirçok farklı renkte ve boyutta olabilen hamsterlar, insanlar tarafından evcil hayvan olarak bakılan sevimli dostlarımızdan biridir. Yemek yemeyi oldukça seven hamsterlar aynı zamanda egzersiz yapmaktan da fazlasıyla hoşlanan canlılardır. Oldukça sevimli ve masum bir yüz ifadesine sahip olan hamsterlar zaman zaman oldukça haylaz da olabilmektedirler. Bazı hamsterlar insanlara olan ilgisi ve düşkünlüğü ile bilindiği için evcil hayvan olarak da sıklıkla beslenen canlılardan biri olarak karşınıza çıkabilmektedir. Hamsterlarda birçok farklı türe sahip olan canlılar olarak her türün de kendine özgü özellikleri vardır. Kimi hamster türleri oldukça sakin bir canlıyken kimi hamsterlar ise sürekli yaramazlık peşinde koşan türlerden biri olabilir. Bu sebep ile bir hamster sahiplenmede önce sizin yaşam tarzınıza en uygun hamsterı tercih edebilmek adına hamster türlerini önceden araştırmanızı önerebiliriz. Bu sevimli dostlarımıza ilgi gösterebilmek adına en önemli adım da onların bakımından geçmektedir. Hamsterlara ve onların yaşam alanlarına gerekli bakımı mutlaka göstermeniz gerekmektedir.

Hamsterlar İçin Kafes Seçimi

Hamsterların kafesi seçimi büyük bir önem taşımaktadır çünkü sürekli hareket halinde olan hayvanlardan biri olduğu için kafes tercihinizi küçük kafeslerden yana yapmamalısınız. Büyük ve geniş bir kafes tercih ettikten sonra da kafesinizi mutlaka yatay teller ile desteklemeniz gerekmektedir. Bu yatay teller hamsterlarınızın aynı zamanda tırmanmasına da olanak sağlayarak hareket alanının genişlemesine yardımcı olabilmektedir. Hamsterlar için en uygun kafesler pirinç ya da statik kaplı olmalıdır.

Hamsterların Bakımı için Kafes Temizliği

Hamsterlar daha sonra yemek üzere kafeslerinde yemek saklamayı oldukça sevmektedirler. Bu saklanan yemekler bir süre sonra bakteri oluşumuna neden olacağı için kafes temizliğine dikkat edilmelidir. Hamsterların kafeslerini ayda 1 ya da 2 defa temizleyebilir ve temizlik işlemini ılık sabunlu su yardımıyla yapabilirsiniz. Kafesin temizliğinin ardından hamsterınızın rahatı için kafesin alt kısmını talaş ile doldurmanızı öneririz. Elbette hamsterların vakit geçirmeyi en çok sevdiği şey olan tekerleğini de kesinlikle kafeste bulundurmanız gereken apartlardan biridir. Çünkü hamsterlar bu tekerleğin içerisinde hem eğlenecek hem de egzersiz yaparak vakit geçirmeyi çok sevmektedirler.

Hamsterların Beslenmesi

Hamsterlar oldukça mama tüketen ve hatta obur diyebileceğimiz canlılardan biridir. Doyduklarını kabul etmeyerek sürekli yemek yemeyi sürdüren bu sevimli dostlarımızın damak zevkleri de farklılık göstermektedir. Hamsterların damak tatları farklılık gösterdiği için, evcil hayvan mağazalarından farklı mamalar alarak onun damak tadına en uygun ve en sevdiği besini bulabilir, minik dostunuzu bu anlamda oldukça mutlu etmeyi başarabilirsiniz.

Hamsterlara sevginizi onu severek göstermeyi de ihmal etmemelisiniz böylelikle çekingenliğini üstünde atarak kendisine olan güvenini kazanan hamsterınız kafesinin dışına çıkabilir ve evinizin içinde dolaşmaya başlayabilir. Hamsterlar büyüdükçe bakımı oldukça zorlaşmaktadır çünkü büyüdükleri zaman dişleri de büyüyen hamsterların dişlerine bu dönemde dikkat etmenizi önermekteyiz. Dişleri büyüyen hamsterlar için diş kemirici oyuncaklar alarak kafesine bırakmanızı tavsiye ederiz.

Hamsterınızı bakterilerden korumak için bu konuda oldukça başarılı olan spreylerden alarak bunu hamsterınıza sıkarak uygulayabilirsiniz. Böylelikle bakterilerinden koruduğunuz hamsterınızın sağlığına da dikkat etmiş olursunuz. Karanlığı seven hamsterlar gündüzleri uyuyarak geceleri uyanık olurlar. Geceleri uyku problemi yaşayan biriyseniz size oldukça iyi bir dost olacak bir hayvan olarak hamsterların da altını çizmek gerekiyor. Kesinlikle ilgi göstermeniz ve sevmeniz gereken hamsterlara onlara gerçekten de dostunuzmuş gibi davranmayı unutmamalısınız. Emin olun ona gösterdiğiniz ilgiyi ve sevgiyi hissedecek olan hamsterlar, size bunun mutluluğunu da yansıtacaktır.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği