fbpx

Anne Kedilerde Beslenme

Nisan 15, 2020
Anne Kedilerde Beslenme

Hamile ve emzirme dönemindeki kedilerde hangi mama kullanılmalıdır?

Minik dostlarımız olan kedilerin hamilelik döneminde tüketilen mamalar, hamile kedilerin ve karnındaki yavruların sağlığı ciddi bir önem taşımaktadır. Kedilerin hamilelik süreçlerinde yavrular karnında büyüdükçe,  kedinin mide hacmi büyük ölçüde küçülme gösterir, bu sebeple beslenme miktarı ve düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle hamileliğin son 20 gününde bu belirgin olarak gözlemlenebilmektedir. Buna ek olarak hamilelik döneminde değişen hormonlar ile anne kedinin iştahında da fark edilebilir bir azalma yaşanır.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında protein ve enerji değerinin yüksek olduğu mamaların kedinize verilmesi doğru olacaktır. Böylece midesinde küçülme yaşanan kedilere az miktarda ama besin değeri yüksek mamalara vererek ihtiyacı olan besin değerlerini almasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda yavru mamaları oldukça etkili mama türleri arasında yer almaktadır. Hamilelikten sonraki emzirme döneminde kedilerin çok daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.  Hem kaybettiği enerjiyi kazanması hem de süt üretiminin artmasına yardımcı olabilmek adına bu tür mamaların kullanılması gerekmektedir. Hem hamilelik hem de emzirme dönemlerinde az miktarda fakat sık beslenilmesi gereken kedilerinizin her an mamaya erişebilir olması adına kaplarında taze mamayı bulundurmayı eksik etmemelisiniz. Bunun yanı sıra taze ve temiz suyun da kendinize bol miktarda sunularak, sıvı tüketiminin artmasına yardımcı olmalısınız.

Protein ve Enerji Değeri Yüksek Mamalar

Protein ve enerji değeri yüksek mamaların tüketilmesi gereken bu dönemdeki en iyi hamile kedi mamaları yavru kedi mamaları olarak önerilmektedir. Hem sindirilmesi açısından hem de sahip olduğu daha fazla enerji değeri açısından da yavru kedi mamalarını bu dönemde kullanabilirsiniz. Emzirme dönemi de aynı dikkat ve önemi gerektirdiği için beslenme programında dikkatli bir hazırlık yapmalısınız. Emzirmenin 4. Haftası dolana dek kediniz normal mamasını tüketmeye devam edebilir ama 4. Haftadan sonra ise kedinize verdiğiniz normal mamayı, yavaşça yavru kedi maması ile değiştirmeye başlayabilirsiniz. Bu mama değişimi süreçleri ve tüm hamilelik ile emzirme dönemlerindeki beslenme programı için veteriner hekimlerden destek almanızı önermekteyiz. Veteriner hekimlerin sizlere yapacağı yönlendirmeler ile mama değişimi sürecini doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat mama değişim sürecini basit bir şekilde özetlemek gerekirse mama değişim sürecinin ilk günlerindeki normal kedi mamasını %10 yavru maması ile değiştirerek başlayabilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayarak ve her gün %10 kedi maması değişimi ile destekleyerek, sağlıklı bir değişim sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Kediler hamilelik süreçlerinin sabahlarında çeşitli rahatsızlıklar geçirebilirler. Baş ağrısı, kusma ve halsizlik gibi rahatsızlık yaşayan hamile kediler için mamaları sunmadan önce mikrodalgada ısıtmanızı öneririz.

Emzirme dönemindeki kediniz, yavrularını emzirmeye devam ettiği ve yavruların sütten kesileceği 8 – 10 haftalık döneme kadar yavru kedi maması vermeye devam etmelisiniz. Elbette sütten kesilme dönemi yavru kedilerin gelişim dönemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kedilerde hamilelik dönemi 9 hafta kadar sürmektedir ve hamileliğin son günlerinde mama tüketiminde ciddi bir azalma ve aniden kesilme görülebilir. Bu dönemde evinizin birçok yerinde kediniz için bol miktarda temiz ve taze su bulundurmayı da unutmamalısınız.

Hamile Kediler İçin Vitamin Takviyesi

Bazı durumlarda kedilerinizin hamilelik ve emzirme döneminde kedilere birtakım vitamin takviyesi yapılması gerektiği önerileri yapılmaktadır. Fakat bu dönem çok hassas bir dönem olduğu için veteriner hekimlere danışmadan bu tür takviyeleri yapmaktan kaçınmanızı önermekteyiz. Her ne kadar doğal ya da normal şartlarda faydalı olsa da hamilelik ve emzirme süreçlerinde yapılacak bu tür takviyeler için mutlaka veterinerlerden destek almanızı önermekteyiz.

 

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği