Image Alt

Kuru ve Yaş Mama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kuru ve Yaş Mama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Evcil Hayvanlarda Beslenme ve Mama Seçimi

Evcil hayvanlarımız ve minik dostlarımız için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bu zamana kadar ki birçok yazımızda bahsettiğimiz hususlardan biriydi. Köpeklerimiz ya da kedilerimiz için piyasada bulunan birçok mama çeşidi iki ana bölüme ayrılmaktadır. Bunlar kuru mamalar ve yaş mamalardır.

Kuru Mama mı Yaş Mama mı?

Yüksek protein ve karbonhidrat içerikli mamalar ile minik dostlarımızın ihtiyaç duyduğu günlük besin miktarını bu mamalar ile karşılamaktayız. Kaliteli mama tüketimi evcil hayvanlarımızın sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Kuru mama ya da yaş mama olsun fark etmeksizin kaliteli mamalar tercih edilerek, yüksek besin değerine sahip mamaları evcil hayvanlarımıza vermemiz gerekmektedir. Birçok hayvan sahibi kuru mama mı yoksa yaş mama mı kullanmak konusunda kararsız kalmaktadır. Ve hatta birçok kişide hem kuru hem de yaş mama vererek evcil hayvanının ihtiyaç duyduğu beslenme programını uygulamaktadır. Kuru mamalar ve yaş mamalar arasında birkaç farklı özellikler bulunsa da ikiside hayvanlarımız için gerekli besin ihtiyacını sağlamaktadır.

Kuru Mamalar ve Yaş Mamalar Arasındaki Farklar

Kuru mamalar ve yaş mamalar arasındaki farklardan söz edecek olursak öncelikle kuru mamaların daha uzun ömürlü olduğunu söyleyerek başlayabiliriz.

Kuru Mama

Kuru mamalar yaş mamalara göre daha ekonomik fiyatlara sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Kuru mamaların bir diğer önemli özelliği de köpeğinizin yada kedinizin yemek kabında yaş mamaya göre daha uzun süre bekleyebilir olmasıdır. Bu da köpeğini yada kedisini evde bırakıp işe gitmek zorunda olan kişiler gibi minik dostlarını evde bırakanlar için oldukça kullanışlı bir durum sağlıyor.

Yaş Mama

Kuru mamayı köpeğinizin kabına koyup dışarı çıkabilirken yaş mama da bunu yapmak mümkün olmayacaktır. Çünkü yaş mamayı köpeğinizin kabına koyduktan kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Eğer fazla bekletilirse zehirlenmelere neden olacaktır. Yaş mamalar açıldıktan sonra hemen buzdolabında saklanmalıdır ve en fazla üç gün içerisinde de tüketilmelidir.

Kuru mamaların yaş mamalara göre bir diğer farkı da kolay temizlenebilir olmasıdır. Yaş mamalar ise içeriğinde et ve et yan ürünleri ile hayvanlarınız için muhteşem bir lezzet sunuyor olmasıdır. Aynı zamanda fazla su içmeyen ve sıvı tüketimi az olan hayvanlarınız için de yaş mamalar sıvı alımı konusunda destekleyici rol üstlenmektedir. Bu özelliği ile az su içen hayvanlarınız için yaş mamalar bir adım öne çıkmaktadır.

Yaş mamalar sahip olduğu yüksek protein, kalsiyum ve karbonhidrat içeriği ile oldukça zengin besin öğelerini evcil hayvanlarınıza sunabilmektedir. Fiyatları da kuru mamaya göre oldukça yüksek olan yaş mamalar da dişlerinde problem yaşayan ve yaşı geçkin köpekleriniz içinde kolay yenilebilir bir mama olma özelliğine sahiptir. Yaş ve yumuşak yiyecekler diş taşı oluşumuna daha kolay yol açtığı için köpeklerinizin diş sağlığı adına kuru mamalar da biraz daha faydalı besinler olarak dikkat çeken bir özelliğe sahiptir.

Kuru mamalar ve yaş mamalar arasındaki farklardan biri de yaş mamaların sindiriminin daha kolay olması ile birlikte özellikle kedilerinizin tüyleri ve derisi için çok faydalı oluşudur. Kolay sindirilebilir bir mama türü olarak yaş mamalar bu özelliği ile metabolizmasında problemler yaşayan hayvanlar için yardımcı olmaktadır.

İşin özünde kuru mamalar da içeriğin de yüksek besin değerine sahip markalar ile yaş mamalar arasında besleyici nitelikte çok büyük farklar yoktur. İkisinin de farklı avantajlı durumları görülebilmek ile birlikte, evcil hayvanlarınız için ikisinide dönüşümlü olarak vermeniz daha iyi olacaktır. Böylelikle evcil hayvanlarınız için lezzet zenginliği sunmakla birlikte tek tip beslenme alışkanlığı edinmesinin de önüne geçebilirsiniz.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed