fbpx

Evcil Papağan Türleri

Mayıs 13, 2020
ara-papagan

Olağanüstü güzellikteki görüntüleri, insan sesini hayret uyandırıcı şekilde taklit edebilme yetenekleri ve kıvrak zekaları ile papağanlar kuş türleri arasındaki en yetenekli kanatlılardan biridir. Evinizde artık bir evcil hayvan besleyerek onunla dost olmak istiyorsanız belki de papağanlar tam da size dost olabilecek hayvanlardan biri olabilir. 300’ü aşkın türü bulunan papağanlar sahip oldukları meziyetler ile sizi oldukça etkileyecek bir dost olarak evcil hayvanınız olabilir. Tabi ki bu 300’ü aşkın tür arasından ev ortamında beslenebilecek ve yaşam tarzınıza uyum sağlayabilecek türleri ayrı olarak değerlendirmek gerekmektedir. Evcil türleri arasından sizler için de hangisinin uygun olduğunu bulmak için papağan türlerini daha yakından tanımanız sizin için faydalı olacaktır.

Tombul gövdeleri, parlak renkli tüyleri, kalın gagaları ve taklitçi ses yetenekleri ile anavatanları tropik bölgeler olan bu kuş türleri, evcil hayvan olarak da dünyanın neredeyse her yerinde bulunabilmektedir. Bu kuş grubuna ait ve ülkemizde en sık karşılaşılan papağan türlerinden biri olarak muhabbet kuşu adıyla bilinen kuşlar sanırım herkesin bildiği evcil kuşlardan biridir. Rengarenk tüyleri ve canlı renkleri ile hayranlık uyandıran bir güzelliğe sahip olan papağanlar, zaman içerisinde tropik bölgelerden alınarak beslenmek üzere dünyanın her yanına götürülmüştür. 300’ü aşkın papağan türü arasında insan sesini en başarılı şekilde taklit edebilen ve konuşan papağan Psittacus Erithacus’dur yani Gri Papağan’dır. 40 cm’i bulan uzunluğu ve kuyruğundaki muhteşem bir tona sahip kırmızı telekleri ile evcil papağan türleri arasında dikkat çeken bir konuma sahiptir. Neredeyse işittikleri her sesi taklit edebilme yetenekleri olan bu kuşların bazı türleri bu konuda inanılmaz bir yeteneğe sahiptirler. Öyle ki yaşadıkları evde bulunan her bireyin sesini dahi farklı şekilde taklit edebildikleri gözlemlenmiştir. İdeal bir evcil hayvan olabilmelerindeki en önemli özelliklerden biri de sahip oldukları üstün zeka yetenekleridir. Evcil bir papağanı eğer iyi bir şekilde eğitmeyi başarabilirseniz sorduğunuz sorulara bile yanıt verebilirler. Şimdi de kendinize en uygun papağanı evcil hayvan edinebilmek adına sizler için biraz da bazı papağan türlerini sizlere tanıtabiliriz…

Evcil Papağanlar ve Bakımı

Amazon Papağanı

Amazon Papağanı

Amazon Papağanı

Evinizde besleyebileceğiniz papağan türleri arasındaki en uygun türlerden biri olan Amazon Papağanı, kafes ortamında uzun yıllar yaşamanı sürdürebilmektedir. Büyük boy papağanlardan biridir Amazon papağanı…

Kafes ortamına uyumlu olsa da mümkün olduğunca kafesten çıkarılıp kapalı ortamda kanatlarını çalıştırması sağlanmalıdır.

Konuşma ve taklit yetenekleri ile dikkat çeken Amazon Papağanına çok fazla kelime öğretebilir, yeteneklerini geliştirebilmesi adına iyi bir eğitim verebilirsiniz.

40 yaşına kadar yaşayabilen Amazon Papağanlarının boyu 34 santime kadar ulaşabilmektedir ve çok fazla kelime öğrenebilme yeteneği ile bu konudaki en başarılı türdür.

Jako Papağanı (Afrika Gri Papağan)

Jako Papağanı (Afrika Gri Papağan)

Jako Papağanı (Afrika Gri Papağan)

Evde beslenen papağan türleri arasındaki en yaygın olan papağan türü olarak bilinmektedir. Anayurdu Afrika olan bu papağan türü Gri Papağan olarak da anılmaktadır.

Jako Papağanı, birçok papağan türüne göre çok daha kolay ve hızlı bir şekilde konuşmayı öğrenebilmektedir. Fakat Jako Papağanının sahiplerine alışması biraz zaman isteyen bir süreçtir.

Size alışmasının ardından ise ona soracağınız sorulara yanıt verebilecek seviyeye dahil gelebilmektedir.

Bu yeteneği ile alanında uzman birçok kişi en zeki papağan türüne Jako Papağanı’nı göstermektedir.

Kakadu Papağanı

Kakadu Papağanı

 

İnanılmaz bir taklit yeteneğine sahip olan Kakadu Papağını, duydukları sesleri neredeyse ayırt bile edilemeyecek derece taklit edebilme yeteneğine sahiptir.

Genellikle beyaz tüylü, siyah gagalıdırlar. Tepe tüyleri sarıdır. Ancak pembemsi rekli tüylere sahip olan Kakadu papağanlarıda vardır.

Küçük bir örnek verecek olursak eğer evde bebeğiniz varsa kimi zamanlar bebeğinizin sesini duyduğunuzu zannederken Kakadu Papağanı’nızın sesini duyuyor olabilirsiniz.

 

Ara Papağanı

Papağan denildiğinde ilk aklımıza gelen, belkide papağanların en görkemlisi diyebiliriz onun için…

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Ara Papağanı, en büyük ve en iri olan papağan türüdür. Ara Papağanı, konuşma konusunda öylesine yeteneklidir ki söylediği her kelimeyi çok net şekilde anlayabilirsiniz.

Rengarenk tüyleri ile dikkatleri hemen üzerine toplar. Oldukça büyük bir kuştur belirtmekte fayda var.

Ara Papağanı

Ara Papağanı

Yukarıda bahsettiğimiz papağan türleri büyük boy papağan türleridir. Bu kuşlar tropikal iklim canlılarıdır. Bakımları oldukça dikkatli yapılmalıdır. Bu tür kuşlar için her türlü yemi kullanamazsınız, evet bi kafesi olmalı orası onun evii kendi alanı olacaktır ancak 7/24 kafeste tutulmamalıdır bu tür canlılar. Bir papağan sahiplendiğinizde anlayacaksınız ki o artık evin bir bireyidir ve sizinle evin içinde kısıtlı imkanlarla da olsa dolaşabilmelidir.

Bakımları ve temizliği özenle ve aksatmadan yapılmalıdır, cereyan alan rüzgarlı yerlerde kuşunuzu bırakırsanız hemen hasta olabilirler. Papağanınızın cinsine göre hangi tür yemi kullanacağınız bilmiyorsanız veteriner kliniğinize danışabilirsiniz.

Evde beslemeyi düşünebileceğiniz başka papağan türleri de vardır. Bunlar yukarıda bahsettiklerimizden biraz daha ufak boyutlu kuşlardır. Parakeet olarakta adlandırılırlar. Onların bakımları yukarıdaki kuşlara göre biraz daha kolay olsa da onlarda birer tropikal iklim canlıları ve bakımlarında dikkat edilmelidir.

  • Muhabbet Kuşları (evet onlarda bir papağan türü 🙂 )
  • Lori Papağanı
  • Sevda Papağanları
  • Sultan Papağanı
  • Monk Papağanı
  • İskender Papağanı
Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği