Image Alt

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet Kuşu Bakım Rehberi

Muhabbet kuşu besleme

Muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır?

Bir papağan türü olan muhabbet kuşları, ülkemizde en çok beslenen evcil kuşlardan biridir. Oldukça sevimli ve zeki bir kuş olan muhabbet kuşları rengarenk görüntüleriyle de çok güzel canlılardır. Eğer sizler de evcil hayvan edinmek adına bir muhabbet kuşu sahiplenmek istiyorsanız, onun bakımı hakkında da birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşları, Avustralya kökenli bir kuş türüdür ve genellikle çimenlik alanları kendisine yaşam alanı olarak seçmiştir. Aynı zamanda göçmen bir kuş türü olan muhabbet kuşları, Avustralya’nın uçsuz bucaksız topraklarının birçok yerinde görülebilmektedir. Doğal yaşam alanlarında birkaç muhabbet kuşundan binlerce muhabbet kuşuna kadar sürüler halinde yaşayan bu sevimli canlılar besin sıkıntısı yaşamadıkları sürece sorunsuz şekilde ürerler ve bir seferde 7 – 8 yumurta bırakabilirler. Bu nedenle muhabbet kuşlarında beslenme çok önemlidir… İyi beslenemedikleri zaman üreyemeyen ve hayatlarını kaybeden muhabbet kuşları için öncelikle beslenme konusuna değinebiliriz:

Muhabbet Kuşu için Beslenme

Çimenlik alanları yaşam alanı olarak tercih eden muhabbet kuşlarının beslenme alışkanlıklarında çekirdek ve bitkisel maddeler bulunmaktadır. Genel olarak otçul kuşlar olan muhabbet kuşlarının temel gıda maddesi çekirdeklerdir. Eğer bir muhabbet kuşu sahiplenirseniz, bütün petshoplarda onların yiyebileceği özel olarak hazırlanan yemleri bulabilir ve muhabbet kuşunun temel gıda ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bu özel yemlerin yanı sıra birçok yeşillik ve ot çeşidini de muhabbet kuşunuza verebilirsiniz. Bunlar arasında mutlaka seveceği ve sevmeyeceği yiyecekler olacaktır. Sevdiği otları zaman zaman ona vererek lezzet zenginliği sağlayabilirsiniz. Beslenme konusunun diğer önemli hususu da sıvı alımıdır. Muhabbet kuşlarınız için kafeslerinde sürekli temiz ve taze suyu bol miktarda bulundurmayı unutmamalısınız.

Muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet Kuşlarında Barınma

Muhabbet kuşları özlerinde göçmen ve hareketli kuşlar oldukları için yaşam alanlarının da geniş olması çok önemlidir. Bu sebeple tel aralıkları sık ve geniş bir kafes almanızı öneririz. Eğer yaşam alanı çok dar olursa bir süre sonra muhabbet kuşları depresyona girecektir. Muhabbet kuşunuz size ve evinize alıştıktan sonra zaman zaman kafesinden çıkmasına da izin vermenizi tavsiye ederiz.

Muhabbet Kuşları için Eğlence

Hareketli bir kuş olan muhabbet kuşları için onlara çeşitli aktiviteler sunmayı ihmal etmemelisiniz. Uzun süre kafesinde kalan ve enerjisini dışarı atamayan muhabbet kuşları bir süre sonra depresyona girecektir. Bu sebeple onlara kafesin içerisinde eğlenebilecekleri aynalar, merdivenler, kemirme taşları ve ziller gibi eğlendirici araçlar sunmanızı öneririz.

Muhabbet Kuşları için Güvenlik

Bu sevimli dostlarımızın bakımını sağlarken güvenliklerine de dikkat etmenizi öneririz. Bunun için yapabileceğiniz önemli adımlardan biri evinizdeki camları açık bırakmamanızı öneririz. Aynı zamanda aynalarında üstünü örtebilir, kuşunuz evinizde serbest dolaşırken yemek yapmamanızı ve ocağı açık bırakmamanızı öneririz. Bununla birlikte açık tuvalet kapaklarına da dikkat etmenizi ve hatta muhabbet kuşunuzun hep gözünüzün önünde olmasına özen göstermelisiniz.

Muhabbet Kuşları için Sağlık

Mantar ve grip gibi hastalıklara kolayca yakalanabilen muhabbet kuşlarının beslenmesi bu alanda da büyük önem teşkil etmektedir. İyi beslenemedikleri sürece bünyesi zayıflayan muhabbet kuşları hastalıklara da açık bir hale gelebilir. Eğer muhabbet kuşunuzda normalin dışında bir hal ve görüntü sezerseniz hemen veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşunuzun sağlığı için takviye vitaminler ile besin desteğinde bulunabilirsiniz. Bununla birlikte muhabbet kuşunuzun hastalık kapma riskini en düşük seviyelere çekebilmek için yemini ve suyunu sürekli tazelemek ile birlikte kafesini de düzenli olarak temizlemelisiniz.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed