Image Alt

Köpek Maması Çeşitleri

Köpek Mamaları

Köpek Maması Çeşitleri

Köpekler aslen doğaları gereği etçil hayvanlardır fakat evcilleştirilmeleriyle birlikte beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler ile etçil olmaktan çıkmışlardır. Evcilleşmeleri ile birlikte yaşam süreleri de artan köpekler, günümüzde sevimli dostlarımız olarak bizlerle yaşamaktadırlar.

Elbette halen köpeklerin en önemli besin kaynakları proteinler, yağlar ve karbonhidratlardır. Yavru oldukları dönemden başlayarak sağlıklı bir gelişim gösterebilmeleri adına bu besinleri dengeli bir şekilde tüketmeleri büyük önem taşımaktadır. Çok fazla ırka sahip olan köpeklerin tüketmesi gereken besin miktarı, ırkına ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar göz önüne alınarak hazırlanan köpek mamaları da piyasada birçok köpek mamasının bulunmasına neden olmaktadır. Kendi köpeğinize en uygun mamayı kolaylıkla bularak onun beslenme ihtiyacını neredeyse tümüyle karşılayabilirsiniz fakat yine de mamanızı tercih etmeden once veteriner hekime danışmanızı tavsiye etmekteyiz.

Köpeklerin beslenmelerinin ne kadar önemli olduğunu tüm köpek sahipleri bilmektedirler. Köpekler yeterince iyi beslenemedikleri zaman birçok hastalığa karşı savunmasız kalarak direnci gittikçe zayıflar. Köpeğinizin sağlık durumuna, ırkına ve yaşına göre en doğru mama tercihini yapmak adına veteriner hekimler de size gerekli desteği verecektir. Piyasada birçok köpek maması çeşidi bulunmaktadır ve bunlar kuru mamalar ile yaş mamalar olarak ayrılmaktadırlar.

Kuru Köpek Maması

Farklı boy ve içeriklere sahip kuru köpek mamaları, köpeklerin beslenmesinde en çok tercih edilen mama türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik ve kolay kullanım özellikleri ile köpek sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği mamalardan olan kuru mamalar birçok ırka ait köpek için özelleştirilebilmektedir. Bunlara ek olarak bütün gün mama kabında kalmasına karşın bozulmayacak olan kuru mamalar, köpeklerini evde yalnız bırakmak zorunda kalan hayvan sahipleri için de ideal bir seçenek haline gelmektedir. Kuru mamaların protein ve yağ dengesi oldukça iyidir; bununla birlikte vitamin ve mineral takviyeleri ile de kullanılabilmektedir. Temizliği de oldukça kolay olan kuru mamalar aynı zamanda konserve mamalara göre daha ekonomik fiyat oranlarına sahiptir. Ayrıca köpeklerinizin diş ve diş eti sağlığı içinde kuru mamaları kullanmak daha faydalı olacaktır.

Kuru köpek mamaları da kendi içinde yavru köpek maması, yetişkin köpek maması, kısırlaştırılmış köpek maması ve yaşlı köpek maması gibi türlere de ayrılarak tüm köpeklerin besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde çeşitliliğe sahiptir.

Konserve Köpek Maması

Konserve mamalar et ve et yan ürünleri, tahıllar, kıvam sağlayıcı maddeler ile birleşerek hazırlanan mamalardır. Kuru mamaya kıyasla sıvı alımı da sağlayan ve su kapsamı yüksek olan konserve mamalar minik dostlarımız tarafından oldukça sevilmektedir. Köpekler için oldukça lezzetli bir tat sunan konserve mamalar, köpeklerin iştahını da ciddi oranda açmaktadır. Bu sebeple köpeklerinize konserve mama verirken ölçülü davranmanız yararlı olacaktır. Genellikle ek gıda olarak kullanılan konserve mamalar, iştahsız köpeklerin iştahını açabilmek adına kuru mamaya katılarak da verilebilir. Konserve mamalar açıldıktan sonra kesinlikle buzdolabında saklanmalı ve en fazla üç gün içerisinde tüketilmelidir. Konserve mamalar mama kaplarında uzun süre bekletilmemeli ve biran önce köpeğiniz tarafından tüketilmelidir aksi halde zehirlenmelere yol açabilecek risklere sahiptir. Konser köpek mamaları, kuru mamalara kıyasla fiyatları yüksek olan mamalardır. İri köpekleri olan köpek sahiplerinin içeriği çok daha zengin konserve mamaları tercih etmesi gerektiğinden bu fiyatlar inanılmaz oranlara yükselebilmektedir. Su içmeyen ve yeterince sıvı almayan köpeklerin sıvı alımını arttırmak için konserve mamalar tercih edilebilir.

Köpekleriniz için kuru ya da konserve mama olsun, fark etmeksizin besin değeri en yüksek ve kaliteli mamaları tercih etmeniz, köpeğinizin sağlığını doğrudan etkileyecektir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed