fbpx

Kedi Kumu Seçimi

Haziran 24, 2020

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Genel olarak kedi kumu konusu aslında üzerine fazla düşünmediğimiz konulardan biridir fakat kullanmaya başladıktan bir süre sonra aslında bu konu hakkında da bilgi edinmemiz gerektiğini anlıyoruz. Kedi kumlarının da birçok çeşidi ile piyasada karşılaşabiliyorsunuz ve bu seçenekler arasında kedinizin tuvalet alışkanlığı ile sizin evi düzeninize en uygun olanı seçmeniz kedinize gerekli bakımı sağlarken size yarar sağlayacak bir durum oluşturacaktır.

Koku yaymayan, hızlı kirlenmeyen, sızdırmayan, topaklanan ya da topaklanmayan birçok kedi kumu türü arasından doğru kedi kumunu bulmanız gerekmektedir. Piyasada bulunan birçok marka ve değişik özelliklere sahip kedi kumları kedi sahipleri için birçok farklı seçeneği sunabilmektedir. Günümüzde genel olarak tercih edilen kedi kumları çam pellet, silikon kristal veya özel doğal kum çeşitlerinden üretilmektedir. Bu maddeleri temel alarak üretilen kedi kumlarıyla birçok farklı özelliğe sahip kedi kumu piyasadaki yerini almıştır. Kedi kumu çeşitleri arasında pudralı, sertleşen, topraklaşan, micro ve parfümlü kedi kumları da oldukça fazla tercih edilen özellikteki kumlardır.

Kedi kumu tercih ederken dikkat edilen en önemli kriterler arasında kokuyu içine hapsetmesi bulunmaktadır. Kumun temiz kalma süresi de kokuyu içine hapsetmesi kadar önemli özelliklerden biridir. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurmanın yanı sıra fiyatları da elbette önemli etkenlerden biri olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Genelde kalitesi düşük ve niteliksiz kumlar uygun fiyatlara sahip gibi görünse de kısa süreli kullanım ömürleri ile aslında o kadar da ekonomik değildirler. Birçok özelliğe sahip ve kullanım ömrü uzun olan kumlar daha pahalı görünse de uzun vadede aslında daha ekonomik olduklarını gösterebilmektedir. Bu sebeple kedi kumu diyip geçmemek ve kedi kumu tercih ederken fiyattan ziyade özelliklerine dikkat etmek en doğrusu olacaktır.

Alışkanlıklarına oldukça bağlı olan kediler için kedi kumunu değiştirdiğiniz zaman bu kuma onu alıştırmanız biraz zor bir süreç olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman genelde yapabileceğiniz çokta fazla birşey olmuyor. Sadece deneme yanılma yöntemi uygulayarak, kendinizin kabulleneceği kumu bulmaya çalışmalısınız.

Kedi kumu alırken en dikkat edilmesi gereken özellik kumun kokuyu hapsedebiliyor olmasıdır. Çünkü birçok kedi sahibi için koku en önemli sorunlardan biri olmaktadır. Seçeceğiniz kedi kumunun absorte etme özelliğinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz çünkü bu özelliği yüksek bir kum idrarı hızla emerek koku yayılmasını önleme özelliğine sahiptir. Koku yayılmasını önleyici özelliklerine ek olarak bir sonraki kullanım içinde bulaşıcılığın önüne geçerek kendinizin temiz kalmasına da yardımcı olur.

Kedi kumu tercihi kriterlerinden biri de fazla tozlu olmamasına özen gösterilmesidir. Çünkü bu kumlar solunum yolu problemlerine sebep olmasının yanı sıra bu toz tanelerini kedinizin üzerinde evinize yayılmasına da neden olacaktır. Eğer kumunuzda topraklaşma özelliği varsa hem idrarın bir noktada toplanmasını sağlarken hem de dışkının üzerinin kolaylıkla kaplanmasını sağlayacaktır. Bu tür kumların temizliğini yapabilmeniz de kolay ve pratik olacağından dikkat edeceğiniz özellikler arasında bulunmalıdır. Bazı kum çeşitleri sahip olduğu içerikler nedeniyle kedinizin pati altında tahrişe sebep olabilmektedir, böyle bir sorun ile karşılaşırsanız eğer kedi kumunuzu hemen değiştirmenizi öneririz. Eğer kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları özetleyecek olursak, pati tahrişini engellemek adına doğal maddelerden üretilmiş olmalı, emiş gücü yüksek kokuyu yaymayan özellikte olmalı, hijyenik açıdan kolay temizlenebilir olmalı ve çabuk topaklanabilir özellikte olmalıdır. Böylece kedinizin tuvalet alışkanlığı ve sağlığı için ideal seçimi gerçekleştirirken sizler içinde hijyenik ve ekonomik bir tercih yapmış olabilirsiniz.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği