Image Alt

Kediler için Kuru Mama mı Yaş Mama mı?

kedi-maması

Kediler için Kuru Mama mı Yaş Mama mı?

Kuru Mama mı Yaş Mama mı? Minik dostlarımız kediler, evlerimizdeki yerini almadan çok uzun yıllar önce çöllerde yaşayan canlılardı. Çöllerde yaşadıkları zamanlarda aşırı su kaybına maruz kaldıkları için bu durumu ortadan kaldırabilmek adına vücutları da buna göre gelişmiş bir yapıya sahiptir. Vücudun su tasarrufunu sağlayabilmesi için idrarı konsantre edebilme yetenekleri bulunan kedilerin günümüzde sıklıkla idrar yolu hastalıklarına yakalanmasının da sebebi bu olarak gösterilmektedir. Kedilerimizin sağlığı için yeterli su tüketimi büyük önem teşkil etmektedir ve protein ile mineral içeriği olan diyet programlarıyla da bu idrar yolu hastalıklarından kedilerimizi koruyabilirsiniz.

Mama Seçiminde Yeterli Su Tüketimi Önemli

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gerekli korumayı yaş ya da kuru mama tercihleriyle de sağlayabilmekteyiz. Genelde kedi sahipleri kuru mama mı ya da yaş mama mı konusunda net bir karar veremediği için genellikle hem yaş hem de kuru mamayı kedilerine vermektedirler. Bunda sakıncalı bir durum olduğunu söyleyemeyiz bu sebeple sizler de kedinize hem kuru hem de yaş mama vererek besleyebilirsiniz. Sadece kuru mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu vardır ki o da kuru mamanın içeriğindeki pH dengesini koruyucu özellikteki zenginliğe sahip olmasıdır.

Kuru Mama mı Yaş Mama mı?

Tercih ettiğiniz mamaları verirken bununla birlikte bolca içme suyu vermeyi de ihmal etmemeniz gerekmektedir. Kedilerin mama tüketimini doğru şekilde yapabilmeleri için vücuttaki kilo başına 55 ile 70 ml arası su ihtiyacını karşılamalısınız. Kedilerin günde ortalama olarak 10 – 12 kere su içtiği bilinmektedir. Bu oran kuru ya da yaş mama yediklerinde değişmektedir. Kuru mama yemeleri onların biraz daha fazla su ihtiyacı duymalarına neden olmaktadır. Kedilerinize konserve mama verirken bunun oda sıcaklığında olmasını unutmayınız çünkü kediler soğuk ya da sıcak mama sevmezler.

Kedilerin su tüketimi kuru ya da yaş mama tercihine göre daha önemlidir. Bu nedenle kediniz için taze ve temiz suyu erişimi kolay yerlere bırakmalısınız. Hatta evde birkaç su dolu kap bırakmanız çok daha iyi olacaktır. Kedinizin su içmesine teşvik edici detaylardan biri de kedilerin cam, porselen ya da metal kaplardan su içmeyi sevmesini bilmeniz olacaktır. Kedinizin su kabını kumluğunun hemen yanına bırakmamalısınız; arada en az yarım metre mesafe olmalıdır. Ve bilinenin aksine mama kasesi ile su kasesini yan yana koymamalısınız. İki kase arasında en az iki metre bulunması çok daha iyi olacaktır. Bunun nedeni de iki kaseyi yan yana koyduğunuzda kedinizin bunu tatsız gıda olarak algılaması ve su içmekten rahatsız olmasıdır. Eğer kediniz yeterli miktarda su içmiyorsa, kaliteli ıslak mama ve kuru mama takviyesi yapabilirsiniz. Hatta kuru kedi mamasına çok az sıcak su ekleyerek de kedinize verebilir ve sıvı alımı gerçekleştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yaş mamaların kuru mamalara göre genel olarak sindirilebilir daha yüksek orandaki yağ ve protein içeriğine sahip olarak düşük orandaki karbonhidrat içeriği ile daha tercih edilebilir bir seçenek gibi gözükmektedir. Fakat günümüzde bu içeriğe sahip oldukça kaliteli kuru mamalarda bulunmaktadır. Yaş mamaların tek avantajı az su içen kedilere yardımcı olabilmesidir. Bununla birlikte yaş mamalarda yer alan yağların sindirilebilmesi daha yüksek olduğu için kedilerin tüyleri ve deri sağlığı için fayda sağlamaktadır.

Aslında buradaki en doğru hamle kedinize hem kuru hem de yaş mama vermek olacaktır. Böylece kediniz ihtiyacı olan yüksek proteini farklı mama çeşitlerinden alarak aynı zamanda lezzet zenginliğine de sahip olabilecektir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed