fbpx

Hamile Köpeklerde Beslenme

Şubat 16, 2020
hamile-kopekler

Hamile Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Köpeklerde diğer canlılarda olduğu gibi yaşadıkları hamilelik dönemlerinde özel bir beslenme programı ve düzenine ihtiyaç duymaktadırlar. Yavruların gelişimi için anne köpeğin tüketeceği mama miktarı bile farklılıklar gösterebilmektedir. Hamileliğin her dönemi için köpeğinize farklı mama türleri ve farklı oranlarda mama miktarı vermeniz gerekebilmektedir. Hamile bir köpek hem karnında gelişmekte olan yavruları hem de kendisi için fazladan besine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple köpeğinizin hamilelik dönemindeki beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Köpeğinizi doğru şekilde besleyebilmeniz hem onun hem de karnındaki yavruların sağlığı için çok önemlidir. Bu sebeple köpeğinizin hamilelik döneminde veterinerlerden destek olarak, onun beslenme tarzınızı belirlemeniz çok faydalı olacaktır. Köpeğinizin yaşına, ırkına, sağlık ve fiziki durumuna göre veteriner hekimlerin yapacağı yönlendirmeler ile köpeğinizin gebelik döneminde en iyi beslenme tarzını belirleyebilirsiniz. Veteriner hekimlerin gerçekleştireceği muayene sonrası köpeğiniz için en uygun mama miktarı ve mama tarzı belirlenebilecektir.

Hamilelik Döneminde Fazladan Besin İhtiyacına Dikkat Etmelisiniz.

Köpeğiniz gebelik döneminde fazladan besine ihtiyaç duymaktadır bu sebeple bu konuda da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde köpekleriniz ölçülü ve sağlıklı beslenmelidir… Hamile köpeğinizin mama miktarını ve öğün sayısını arttırmanız bu dönemde onun ihtiyaç duyacağı fazladan besini karşılaşmasını sağlayacaktır. Ölçülü bir şekilde besin miktarını arttırarak anne karnındaki yavruların ve hamile köpeğinizin yeterli şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemde özellikle protein değeri ve yağ oranı yüksek dengeli besinleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca veteriner hekiminizin önerisi ile köpeğinize vitamin ve mineral takviyesi yapmanız da yararlı olacak adımlardan biridir. Bol bol su içebilmeleri için evin belli noktalarına sürekli olarak kaplar içerisinde temiz su koymayı unutmayın ve vitamin desteği ile yorgun düşen bünyesini toparlamasına da yardımcı olmaya çalışın… Hamilelik döneminde kilo almaya meyilli olan köpeğiniz için fazladan alınan kilolara da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Vücutta artış gösteren yağ oranı ile kilo artışı yaşayan hamile köpeğiniz, bu sebeple yorucu  bir sürece girebilir. Bu durum içerisinde de köpeğinizi fazla yormadan gerçekleştireceğiniz kısa yürüyüşler ile ona yardımcı olabilirsiniz.

Yazımızın başlarında fazladan besin takviyesi konusuna değinmiştik fakat hamileliğin ilerlediği dönemlerde de karnı büyüyen köpeğinizin midesine uygulanan baskıdan ötürü aşırı mama tüketmesi bir takım mide rahatsızlıklarını tetikleyebilmektedir. Bu nedenle köpeğinize mama verirken az miktarda fakat sık öğünler vererek bir beslenme programı yapabilirsiniz.

Karbonhidrat Tüketimine Dikkat Etmelisiniz!

Güçlü bir enerji kaynağı olan karbonhidratların da tüketimi, köpeğinizin hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu süreçte son derece dengeli ve yeterli düzeyde karbonhidrat tüketimi sağlanmalıdır. Karbonhidrat bakımından oldukça zengin besinlerden olan pirinç, mısır ve buğday beslenme programınızda bulunabilir. Fakat söylediğimiz gibi bu konuda dengeli ve dikkatli olmalısın aksi halde köpeğiniz hızlı bir kilo alımı yaşayabilir.

Tüm bunların yanı sıra, ev yemekleri bu dönemde köpeğinizin tüketmemesi gereken besinler arasındadır. Ev yemekleri köpeğiniz için dengesiz bir beslenmeye neden olabilir ve ihtiyacı olan besin değerlerini sağlıklı bir şekilde almasına mani olabilir. Bu nedenle veterinerinizin önermiş olduğu besin değeri yüksek ve doğal bir formüle sahip kuru ile yaş mamaları tercih etmelisiniz…. Köpeğinizin doğumdan önceki son 24 saatte neredeyse hiç mama yemeyecek şekilde besin tüketimi durma noktasına gelebilir. Bu süreçte ona sürekli olarak taze ve temiz su takviyesi sağlamaya özen göstermelisiniz. Köpeğinizin gebeliği döneminde beslenme düzeninin ne kadar önemli olduğunu anlamakta ve her konuda öncelikle veteriner hekimlerden destek almakta büyük yarar var. Bu nedenle köpeğinizin gebeliği süresince veteriner kontrollerini aksatmamanızı önemle hatırlatırız.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği