Image Alt

Yetişkin ve Yavru Kedi Maması Farklı mıdır?

yavru kedi maması

Yetişkin ve Yavru Kedi Maması Farklı mıdır?

Yavru kedi maması ile yetişkin kedi maması arasında fark olup olmadığına dair birçok soru alıyoruz. Kedi mamaları genel anlamda kuru ve yaş olmak üzere iki ana türe sahiptirler. Farklı birçok içeriği bulunan kedi mamalarını alırken paketlerin üzerinde yazan yetişkin ya da yavru için olduğu ibaresini görebilirsiniz. Yavru ve yetişkin mamaları farklı olarak üretilmekte ve satılmaktadır. Yavru dostlarımız için üretilen kedi mamaları, onların hassas bünyelerine uygun içeriklere sahiptir. Bağışık sistemi henüz güçlenmemiş olan yavrular için yüksek mineral ve vitamin gibi besin değerlerine sahip içerikle ile yavru kedi mamaları ayrı bir yere sahiptir. Kısaca özetlemek gerekirse nasıl kendi bebeklerimiz henüz çok küçük olduklarında onlara yetişkin yemekleri vermek istemiyorsak, yavru kedilere de yetişkin mamaları vermemiz doğru olmaz.

Yetişkin Kedi ve Yavru Kedi Maması Arasındaki Farklar

Yetişkin kedi mamalarının tanecikleri biraz daha iri iken, yavru kedilerin mamaları onların yiyebilmesine daha uygun olacak şekilde küçük taneciklerden oluşmaktadır. Yavru kedi mamasının besin değerleri, yetişkin kedi mamasının besin değerlerine göre daha yüksek olduğundan gelişmekte olan bünyeleri için ihtiyaç duydukları besini karşılayacak niteliktedir. Yetişkin kediler ekstra besin değerine sahip yavru kedi mamasını tüketmeye başlarsa eğer, bu yetişkin kedilerde çok hızlı kilo alımına neden olabilir ve ilerleyen süreçte bu da kedilerin sağlığı için hiçte iyi olmayan sonuçlar doğurabilir. Fakat yavru mamalarını kontrollü şekilde yetişkin kedilere verebilirsek, bu onlar için bir sorun teşkil etmeyecektir; ama küçük porsiyonlarda oldukları için onlara doyurucu da gelmeyecektir.

Yetişkin kedilere yavru kedi maması vermek ciddi bir soruna neden olmazken yavru kedilerimize yetişkin maması vermeye kalkışırsak bu onların gelişimini ciddi şekilde olumsuz yönde etkileyecektir. Yavru kedilerin gelişimlerini doğru şekilde ilerletebilmesi için mineral ve vitamin yönünden son derece zengin kedi mamaları ile beslenmelidir.

Yavru kedi beslenmesi nasıl olmalıdır?

Buraya kadar bahsettiklerimizden de anlaşılacağı gibi yavru kedi mamaları ve yetişkin kedi mamaları oldukça farklı iki mama türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yavru kedilerimiz tamamiyle onların bünyelerine ve sağlık durumlarına uygun şekilde üretilen yavru kedi mamalarını tüketerek büyümelidirler. Böylece ileride yaşanacak sağlık problemlerinin önüne geçilir ve gelişimlerini hem hızlı hem de doğru yönde tamamlayabilirler. Yetişkin kedi mamaları ise yetişkin kedilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklerde olduğundan yetişkin kediler için yeterli besin değerlerini taşıyabilmektedir. Fakat yavru kediler çok daha fazla besin değerine ihtiyaç duyacağından onların tüketeceği mamalar da onlara özel üretilmiş olmalıdır.

Yavru kediler için besleyici değeri yüksek, sindirimi kolay mamalar kullanılmalı… Eğer bir yavru kedi sahiplendiyseniz beslenmesi ile ilgili mutlaka veteriner hekiminizden destek alın. Bu onun sağlıklı gelişimi ve büyümesi için çok önemli…

Aynı zamanda yavru kedi mamaları yetişkin kedi mamalarına göre sindirimi daha kolay mamalar olduğu için sindirim sistemini de yeni gelişen yavru dostlarımız için oldukça faydalıdır. Henüz süt dişleri yeni çıkan yavru kedilerin yiyebilmelerine uygun katılıkta ve ebatlarda olan yavru kedi mamaları bu açıdan da minik dostlarımız için başka bir fayda daha sağlamaktadır.

Yetişkin kedi mamaları ise yavru kedilerin tüketebilmesi zor pozisyonlarda olabilmektedir.

Sonuç olarak yavru kedi mamaları ve yetişkin kedi mamaları birbirinden farklı iki mama türüdür diyebiliriz. Yavru kedi mamaları hem tüketim kolaylığı açısından, hem de içeriğinde oldukça zengin besin değerleri açısından, minik dostlarımıza özel üretilen kedi mamalarıdır. Yetişkin kedi mamaları da sadece yetişkin kedilerin yiyebileceği ve sindirebileceği düşünülerek onlar için hazırlanmış ve onlara yeterli gelebilecek seviyede besin değerine sahip kedi mamalarıdır. Eğer yetişkin kedinize yavru kedi maması vermek isterseniz bunu bir besin takviyesi olarak yapabilirsiniz.

Yavru kedi mamasını çok fazla vermediğiniz takdirde bu bir sorun olmayacaktır ama yavru kedilerimize yetişkin kedi maması vermek ileride ciddi sorunlara yol açabilecektir.

İstanbul Veteriner Kliniği VetArt.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed