fbpx

Yavru Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Mart 15, 2020
yavru-kopek

Bütün köpek türlerinin kendilerine özgü beslenme ihtiyaçları olabilmektedir. Köpeklerin gelişimlerini tamamlayarak sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmeleri için beslenmeleri son derece önemli konulardan biridir. Yavru köpeklerde bu durum çok daha fazla önem taşımaktadır. Bünyeleri oldukça hassas olan ve bağışıklık sistemi henüz güçlenmeyen yavru köpekler için mama seçimleri çok önemli bir noktadır. Aslen etobur canlılar olan köpekler, eti kolayca sindirebilecek bir metabolizmaya sahiptirler. Yavru köpeğinizin mama seçimi için önce sütten kesilmesini beklemek gerekmektedir. Çünkü ilk 4 ile 6 hafta kesinlikle anne sütü ile beslenmesi gereken yavru köpekler için bu dönem çok önemlidir. 4 ile 6 hafta sonrasında ise sütten kesilmeye başlayan yavru köpeğiniz için mama seçimine başlayabilirsiniz. 11 ile 17 haftalık olana kadar ki süreçte bir yavru olan bu sevimli dostlarımız için bu zaman diliminde çok dikkatli olunmalı ve onların en doğru şekilde beslenmesini sağlamalıyız.

Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpeklerinizin hızlı ve sağlıklı bir gelişim gösterebilmeleri için onlar adına tercih ettiğiniz mamaların içerikleri büyük önem taşımaktadır. Yavru köpekler için mamaların içeriğinde kolay sindirilebilen, zengin vitaminler, kalsiyum ve protein bulunmalıdır. Protein bu konuda özellikle ayrı bir yere sahiptir. Köpeğinizin gelişim aşamasında kaslarının büyümesi için yüksek proteine ihtiyaç duyacaktır bu sebeple bu ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmalısınız.

Köpek mamaları, kuru ve yaş mama olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Yaş mamalar aynı zamanda konserve mama olarak da bilinmektedir. Adeta gerçek et görüntüsüne sahip olan konserve mamalar çok zahmetli bir üretim aşamasından geçerek hazırlandığı için fiyatları da kuru mamaya nazaran biraz daha yüksek olabilmektedir. Genel olarak et yan ürünleri, sebze, tahıl ve meyve gibi farklı birçok besinden üretilen konser mamalar da kaliteli markaların ürettiği mamalar olmadığı takdirde üretimdeki pişirme sırasında yaşanan besin değeri kayıpları ile zayıf besinlere dönüşebilirler.

Yavru Köpeklerde ilk 6 Hafta

Yavru köpeğin ilk 6 haftası çok büyük önem taşımaktadır. Bu neden ile anne sütü ile beslenmesi gereken köpeğiniz anne sütü alamıyorsa onu mutlaka siz süt ile beslemelisiniz. Bunun için özel olarak üretilen biberonları petshoplarda bulabilirsiniz. Biberonu 45 derecelik bir açıyla tutun ve asla sıkmayın. Verdiğiniz süt ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun… Köpeğinizin ilk 6 haftasından sonra yavaş yavaş sütten kesilmeye başlayacağı sürece girecektir ve siz bu 6 haftalık dönemde onun yeteri kadar süt ile beslendiğinden emin olmalısınız. Bu konuda veteriner hekimlerden destek almanızı öneririz.

Yavru Köpeklerde 2 – 3 Ay

Sütten kesilen köpekler için artık yavaş yavaş kuru mamaya geçiş dönemi başlamaktadır. Bunu başlarda mamasına biraz süt katarak yapabilirsiniz. Fakat bu kattığınız sütü de ileride su ile değiştirerek sütü tamamiyle kesmeniz gerekmektedir. Çünkü fazla süt köpeğe artık zarar verebilir ve onu ishal yapabilir. Ek olarak sindirim sistemini de önemli oranda bozabilmektedir.

Yavru Köpeklerde 4 – 6 Ay

Bu döneme gelindiğinde ise köpeğiniz artık sütü bütünüyle bırakmış olacaktır. Artık yavru köpek mamasına başlayabileceğiniz bir dönem başlayacaktır. Artık bu süreç içerisinde yavaş yavaş et verebilir ve kemik ile oynamasına izin de verebilirsiniz. Etçil bir doğal yapısı olan köpeklere sürekli olarak kuru mama vermek doğru olmayacaktır. Bu sebeple arada ek besinler ile onu destekleyebilirsiniz. 6 aylık dönemi arkada bıraktığınızda ise artık köpeğiniz yetişkin bir köpek olmaya başlayacaktır ve 9. aya ulaştığında ise tamamiyle yetişkin bir köpek olacaktır.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği