Image Alt

Kedi ve Köpekler İçin Zorunlu Mikroçip Uygulaması

Mikroçip Uygulaması

Kedi ve Köpekler İçin Zorunlu Mikroçip Uygulaması

Mikroçip uygulaması, patili dostlarımızın kimliklendirilmesi, korunması ve takibinin yapılması için önemli bir uygulama. Bu amaçla yayınlanan yönetmelik kapsamında kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi.

5199 sayılı Hayvanları Koruma kanunu kapsamında “Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31.12.2022 tarihine kadar dijital kimliklendirme yöntemleri ile kayıt altına aldırmak zorundadır” hükmü yer alıyor.

Bu yönetmelik ile birlikte birçok kedi ve köpek sahibinin aklında çeşitli sorular belirdi. Vetart Veteriner Polikliniği olarak bu konuda bize en fazla yöneltilen sorulara cevap vermek istedik. Buradaki sorular dışında aklınıza takılan herhangi bir konu için kliniğimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Mikroçip Uygulaması Nedir? Ne işe Yarar?

Mikroçip uygulaması hayvanın kimliklendirilmesi ve takip edilmesi için geliştirilmiş teknolojik bir uygulamadır. 

  • Özellikle kaybolma konusu biz evcil hayvan sahiplerinin en korkulu rüyasıdır. Maalesef ki herhangi bir sebeple evden uzaklaşan ve kaybolan kedi veya köpeklerden çok azı evine geri dönebiliyor. Bu hem patili dostunuz hem de sahibi için gerçekten çok üzücü bir durum. Evcil hayvanınız üzerindeki mikroçipte sadece onun bilgileri değil sahibininde isim, soyisim, adres, telefon gibi kimlik bilgileri yer alacak. Bu uygulama sayesinde evcil hayvanınız kaybolursa, bulunması ve evine dönmesi çok daha kolay olacaktır. 

  • Mikroçip uygulamasının tek faydası sadece bu değildir. Bu uygulama ile evcil hayvanınız dijital bir kimliğe sahip olacak. Bu sayede veteriner kliniğine gittiğinizde üzerindeki çip sayesinde daha önce geçirdiği hastalıklar, operasyonlar, aşılar ve diğer sağlık bilgileri bu çipte kayıtlı olacaktır. Bu da kedi veya köpeğinizin sağlık takibinin daha hızlı, kolay ve düzenli yapılmasına olanak sağlayacaktır.

  • Evcil hayvanınız yurt dışına seyahat edecekse mikroçip uygulamasının zorunlu olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

  • Evcil hayvanlar için mikroçip uygulamasının yürürlüğe girmesinin bir diğer ve en önemli sebebi ise sokağa terk edilen hayvanlardır. Maalesef birçok hayvan çeşitli sebepler ile sahipleri tarafından sokağa terkediliyor. Hayvanın üzerinde taşıdığı  çip sayesinde sahibinin kim olduğu tespit edilebilecek ve cezai işlem uygulanacaktır. Bu uygulama devlet desteklidir ve amaç hayvan haklarının korunmasıdır. Gerekli işlemler bakanlık tarafından yürütülür ve takip edilir.

Mikroçip üzerindeki benzersiz numara ile hayvan sahibinin TC kimlik numarası Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sistemine işlenir.

Mikroçip Nasıl Takılır?

Mikroçip uygulaması oldukça basit, hızlı ve ağrısız bir uygulamadır. Aşı olmaktan farkı yoktur aslında. Bir şırınga yardımı ile kedi veya köpeğin ense kısmından mikroçip yerleştirilir. Yerleştirilen çip pirinç tanesi boyutundadır. Çip bulunduğu bölgede hareket etmez, ağrıya sebep olmaz, uzun ömürlüdür ve uzun zaman kalıcıdır.

Mikroçip Uygulaması Kedi veya Köpeğimin Canını Acıtır mı?

Bu konuda çok fazla soru alıyoruz. Doğal olarak onların canının acımasını, rahatsız olmasını istemeyiz. Bu uygulamada hissedilecek acı sadece diğer aşı uygulamalarında olduğu kadardır. Geçici, anlık bir acıdır. Sonrasında ağrı veya rahatsızlık yapmaz.

Mikroçip Uygulaması Ücretli mi?

Mikroçip uygulaması ücretli bir uygulamadır. Bu konuda en doğru ve güncel bilgi için kliniğimizi arayarak bilgi alabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed