Image Alt

Maltese (Malta Köpeği) Irk Özellikleri ve Bakımı

maltese

Maltese (Malta Köpeği) Irk Özellikleri ve Bakımı

Maltese cinsi köpekler Malta Terrier veya Malta Köpeği olarak da anılırlar. Kökenleri antik çağlara uzanır. Maltese ismi Malta’dan gelmektedir. Orijin ülkesi Akdeniz bölgesi ve yoğunlukla Malta’dır. 2000 yıl önce Fenikeli seyyahlar tarafından Malta’ya getirildiği ve burada üretildiği düşünülmektedir. Malta köpeklerinin Minyatür Poodle ve Spanyel ırklarının melezi olduğu tahmin ediliyor.

Maltese (Malta Köpeği) Fiziksel Özellikleri

Uzun, beyaz, düz ve ipeksi tüyleri ile aristokrat ve havalı bir duruşu vardır. Tüylerinin uzun olması düzenli bakım ve özen ister. Sağlıklı bir ömür sürdüklerinde 14-15 yıl yaşayabilmektedirler. Boyları ortalama 20-25 cm, ağırlıkları ise 2-3 kg civarındadır. Çok büyük boy köpek değillerdir. Hatta minyatür bile denilebilirler.

İri, yuvarlak ve koyu renk (genellikle siyah) gözleri biraz dışarı çıkıktır. Kulakları uzun tüylerle kaplıdır, burnu ise ince yapılıdır. 

Çok hareketli olmasa da oyuncu bir köpektir, egzersiz ister. Özellikle çocuklar ile iyi anlaşır. 

Maltese (Malta Köpeği) Karakter Özellikleri

Yumuşak huylu, oyuncu, sevecen bir ırk olan Maltese, güvenilir, sevgi dolu ve sadık bir köpektir. Genellikle hareketsiz karakter yapısında görünse de oldukça oyuncudur. Enerji seviyesi ve oyun kabiliyeti yüksektir. Oldukça zeki bir köpektir. Eğitim verilebilir ve diğer hayvanlarla iyi anlaşabilir.

Malta Köpeği

Maltese Bakımı ve Yatkın Olduğu Hastalıklar

Özellikle tüylerinin uzun ve beyaz olması düzenli bakım gerektirir. Parlaklığını kaybetmemesi ve tüylerin dolaşmaması için hergün taranmalıdır. Bununla birlikte ağız ve diş bakımı da diğer köpeklerde olduğu gibi ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir ömür için düzenli bakım ve temizlik çok önemlidir.

Maltese (Malta köpeği) ırkı genel itibariyle sağlıklı bir köpektir ancak her ırkta olduğu gibi kendi ırklarının daha yatkın olduğu bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar düzenli veteriner ziyaretleri ve yılda 2 kez önerilen genel check-up ile erken teşhis edilerek önlenebilmektedir.

Yatkın olduğu bazı hastalıklar;

  • Patent Duktus Arteriosus (PDA)
  • Patella Luksasyonu
  • Progresif Retinal Atrofi (PRA)
  • Hipoglisemi
  • Ters Hapşırma
  • Çöken Trakea
  • Kalp Anomalileri
  • Diz Kapağı sorunları
  • Karaciğer ve Böbrek Rahatsızlıkları

Tüy ve tırnak bakımı Maltese köpekleri için çok önemlidir. Rutin bakımları evinizde yaparak belirli aralıklarla Pet Kuaför hizmeti alarak tırnak ve tüylerinin kısaltılması konusunda yardım alabilirsiniz. Düzenli ve özenli bakım sağlıklı bir ömür için önemlidir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed