Image Alt

Köpek Kanlı İshal (Parvovirüs)

Köpek Kanlı İshal (Parvovirüs)

Köpek Kanlı İshal (Parvovirüs)

Köpek kanlı ishal hastalığı veterinerlikte bilinen adı ile Parvovirüs, köpeklerde sık görülen ancak ölümcül olabilen ciddi bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Bu sebeple köpeğiniz hastalandığında gözlemleriniz, durumu farkedip en kısa sürede veteriner hekiminize ulaşmanız da çok önemlidir. Bu yazımızda Parvovirüs (Köpek Kanlı İshal) hastalığı hakkında bilgi vereceğiz.

Köpek Kanlı İshal (Parvovirüs) Hastalığı Nedir?

Parvovirüs enfeksiyonunun köpeklerde sık görüldüğünden bahsetmiştik. Daha sık görülen köpeklerde ishal (diyare) hastalığından farklıdır. Salgın hastalığa sebep olan ve çok kolay yayılabilen etken DNA’lı bir virüstür. Parvovirüs dışkı ile dışarı atıldığında 1 yıl hatta daha fazla süre canlı kalan, hızlı yayılan, dirençli ve tehlikeli bir virüstür. Bu sebeple bulaşma ve yayılma devam eder.

Bu hastalık çoğunlukla yavru köpekleri etkilemektedir. Bağırsak epitelleri, Kalp kası gibi kritik bölgelerdeki hücrelere yerleşir ve hayati tehlikeye sebep olabilir.

Köpeklerde Kanlı İshal (Parvovirüs) Nedenleri Nelerdir? 

Parvovirüs enfeksiyonu bulaşması dışkı yolu ile gerçekleşir. Direkt olarak dışkı ile temas edilmese de açık ortamda bulunan dışkının çeşitli eşya ve yiyeceklere virüsü bulaştırması ile yayılma gerçekleşir. Genellikle ağız yolu ile vücuda giren etken madde hızla vücuda yayılır, organlara ve dokulara yerleşir. İçeride boş durmaz çoğalarak yayılmaya devam eder.

Köpeklerde Kanlı İshal (Parvovirüs) Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Köpeğimde kanlı ishal (Parvovirüs) olduğunu nasıl anlayabilirim? Belirtileri nelerdir? Bu konuda en fazla aldığımız sorular. Bu hastalığın belirtileri de Gençlik Hastalığı (Distemper) olduğu gibi alınan virüsün miktarına göre ve köpeğinizin bağışıklık sisteminin gücüne göre değişir. Virüs bulaştıktan sonraki 3-7 gün aralığında hastalığın ilk belirtileri görülmeye başlar.

Köpek kanlı ishal virüsü alındığında Enteritis (Bağırsak Yangısı) ve Myocarditis (Kalp Kası İltihabı) en sık görülen klinik belirtilerdir. Myocarditis (Kalp Kası İltihabı) 8 aylıktan küçük yavru köpeklerde daha sık görülen bir belirtidir. Parvovirüs 12 haftalıktan küçük yavru köpekleri daha çok etkiler ve yavrularda bu hastalık daha şiddetli geçer. Klinik semptomları tespit edilemeden ya da henüz klinik semptom göstermeden hızlı ilerleyerek ciddi zarar verebilir ve hatta ölüme sebep olabilir.

Bu aşamada evcil hayvan sahibi olarak evdeki gözlemlerimiz çok önemlidir.

Aşağıdaki semptomları gördüğünüzde acil olarak veteriner kliniği ile iletişime geçmelisiniz.

  • Şiddetli ve sulu ishal
  • Kusma
  • Halsizlik, iştahsızlık
  • Dehidrasyon (Su içmeme)
  • Gözlerin göz çukuruna çökmesi
  • Salya akışı,
  • Baygınlık, bilinç kaybı
  • Öksürük, hırıltılı nefes alma

8 aylık yavru köpeklerde kalp kasına yerleşme daha yaygın olduğundan akciğer ödemi, kalp büyümesi gibi çeşitli rahatsızlıklar da görülebilir. Ancak bu rahatsızlıklar ancak veteriner hekim tarafından tespit edilebilir.

Köpeğinizin etken madde ile temas ettiğini gördüyseniz veya şüpheleniyorsanız derhal veteriner kontrolüne giderek durumu bildirmelisiniz. Bu sayede henüz klinik belirtiler göstermeden de Parvovirüs tespit edilebilir, hastalığın çok daha hafif seyretmesi sağlanabilir.

Köpek Kanlı İshal (Parvovirüs) Tedavisi ve Önlenmesi

Köpek Kanlı İshal (Parvovirüs) hastalığında öncelikli hedefimiz hastalığın önlenmesi olmalı. Bu aşamada köpek aşı takvimi dikkatle takip edilmeli ve gerekli aşılar aksatılmamalıdır. Bu hastalığın aşısı mevcuttur ve köpeğinizi 8 haftalık aşı takviminde yer alan Karma aşılar içerisinde yer almaktadır.

Bu aşı literatürde “Canine Parvovirus Tip-2 (CPV-2)” olarak geçer. Yapılan araştırmalar aşının bu hastalığa karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Köpek Kanlı İshal (Parvovirüs) aşısı hakkında veteriner hekiminizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed