fbpx

Scottish Fold Eklem Hastalığı – Osteochondrodysplasia

Haziran 29, 2019

Scottish Fold!

Ne kadarda güzel bir isim değil mi, tıpkı o yuvarlak, tombul yüzleri ve o çok sempatik duran “kırık kulakları” gibi. Bir çoğumuz bu görüntüsü güzel kedileri, bu kadar tatlı gösteren kırık kulakları için sempatik buluyoruz. Peki o şirin kırık kulakların aslında çok ciddi ve acı veren bir hastalığa ait ilk bulgu olduğunu biliyor musunuz? Evet maalesef durum bu, çünkü aslında diğer kedilerde olduğu gibi dik ve açık durması gereken o kulaklar, genetik yapıdaki bir bozukluk olan, kıkırdak yapıda ciddi hasarlara yol açan hastalığın sonucudur.

-Kedinizin cinsi nedir?
-Scottish Fold. Ama benimkinde o hastalıktan yok. Benimki normal.

En sık duyulan diyaloglardan biri böyle başlar aslında.

-Peki ya kulakları? Onlar normal değil ama.
-Nasıl yani?

Evet yukarıda sık sık scottish fold sahipleriyle girilen diyaloglardan birinden örnek verdik ve şimdi gelelim son sorunun yanıtına.

NASIL YANİ?

Scottish Fold Eklem Hastalığı

Scottish Foldların bu kırık kulak durumunun asıl sebebi genetik bir problemden kaynaklanan Osteokondrodisplazi hastalığıdır.

Bu hastalık scottish foldların gen yapılarındaki bir mutasyondan dolayı oluşmaktadır. Osteokondrodisplazi kemiklerin merkeze uzak uç kısımlarında anormal kemik gelişimiyle karakterize bir durumdur. Ön ve arka bacak eklem bölgelerinde, omurgada ve kuyruk omurlarında sıklıkla bu lezyonlara rastlanmaktadır. Bu lezyonlar hareketi kısıtlayabildiği gibi bazı hareketler sırasında da kediye ciddi acı ve ağrıya sebep olmaktadır. Genç yaşta henüz lezyonların şekillenmediği hastalarda dahi ilerleyen yıllarda bu lezyonların oluşma olasılığı çok yüksektir.

Kendi kedinizde osteokondrodisplazik üremeler olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Kedinize belirli periyotlarda yapılacak radyolojik muayene sonucunda bu üremelerin varlığı tespit edilebilir.
Peki ya tedavisi? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.
Maalesef bu acı ve ağrı veren hastalık tamamen genetik olduğu için kesin bir tedavisi yok. Osteokondrodistrofili kediler hayatları boyunca ağrı duymaya devam ederken ilaç kullanmaya da mahkumdurlar. Bu güzel hayvanların hayatları boyunca ağrı duymalarına engel olamayabiliriz ama en azından üremelerini engelleyerek bir ömür acı duyacak yavruların doğmalarını engelleyebiliriz.

Unutmayın onlar ACI ÇEKİYORLAR…

Vet. Hek. Yekta Direnç ANBAR

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği