fbpx

Evcil Hayvanlarda Paraziter Uygulamalar

Haziran 5, 2018

Evcil hayvanlarda paraziter uygulamalar (iç-dış) önemli ve son derece dikkat edilmesi gereken konulardır. Yaz ya da kış mevsiminde farklılık gösteren belli başlı parazitler evcil hayvanlar için tehlikeli olabilmektedir. Düzenli bakım ve ilaç kullanımı gerektiren bu duruma paraziter uygulama ismi verilmektedir. Özel ilaçlar kullanılarak yapılan bu uygulama sayesinde hayvanların yaşam kalitesinde artış sağlanmaktadır.

Evcil Hayvanlarda Paraziter Uygulamalar

Evcil hayvanlarınız için paraziter uygulamalarını aksatmamanız son derece önemlidir. Belli dönemler içerisinde yapılan bu uygulamalar sayesinde hayvanların vücut sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilmeniz mümkündür.

Kedi ve köpek gibi kendini yalayarak temizleyen hayvanlarda iç ve dış parazit sorunu hayati risk taşımaktadır çünkü bu parazitler, dilleri aracılığıyla tüylerine yerleşmektedir. Tüylere yerleşen parazitler ise insan eline bulaşarak enfeksiyona sebep olmaktadır. Tüm bu nedenlere dayalı olarak evcil hayvan paraziter uygulaması yapılması tavsiye edilmektedir.

Evcil Hayvanlarda Dış Paraziter Uygulaması

Dış parazit kavramı başta kedi ve köpekler olmak üzere birçok evcil hayvanda ortaya çıkabilen sorunlardır. Daha çok dışarıya girip çıkan hayvanlarda oluşan dış parazitler, kolay bulaşması nedeniyle büyük bir soruna dönüşebilmektedir.

Dış paraziter uygulaması; pire, kene, vücut kurdu ve bitler için yapılabilmektedir. Bunun için veterinerlerin önermiş olduğu paraziter ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir.  Evcil hayvanlar için kullanılan bu ilaçlar, hayvanın ense kısmının üzerine sürülmektedir. Tüylerin dibine sürülen ilacın tüm vücut üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu sayede vücutta mevcut olan parazitler temizlenmektedir.

Evcil Hayvanlarda İç Paraziter Uygulaması

Köpeklerde iç paraziter uygulama ile kedilerde iç paraziter uygulama hemen hemen aynıdır. Hayvanın kalbinde, bağırsaklarında, midesinde görülen bu özel parazitlerin temizlenebilmesi için tablet ya da aşı uygulaması yapılmaktadır.

Belli periyodlar halinde veterinere götürmeniz gereken evcil hayvanınıza tablet yutturarak parazitlerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Tableti yutan hayvan dışkı yoluyla tüm parazit sorunundan kurtulmuş olacaktır.

Evcil Hayvanlarda Parazit Önlemleri

 

  • Kedilerde iç dış paraziter uygulama konusunda temkinli olmak, parazit sorunu için en önemli önlem olarak bilinmektedir.
  • Parazit konusunda önlem alabilmenin bir başka yolu hayvanların temizliğine özen göstermekten geçmektedir. Dönemsel banyolarını yaptırmak, son derece önem taşımaktadır.
  • Evcil hayvanların parazit sorunu yaşamaması adına dışarıda avlanmalarına izin vermemek gerekmektedir. Özellikle kedilerde iç parazit durumu fare tarzı avlardan kaynaklanmaktadır.
  • Hayvanlarınızı parazitlerden koruyabilmek için diğer hayvanlarla temasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle dış parazit sorunu bu yolla bulaşmaktadır.

 

Evcil Hayvanlarda Parazit Aşısı

Evcil hayvanlarda parazit aşısı, korunabilme açısından son derece önemlidir. Sahip olduğunuz hayvanın kaç aylık olduğuna ya da kaç yaşında olduğuna dikkat ederek parazit aşısını düzenli olarak yaptırabilirsiniz.

Parazit aşısı yapılan evcil hayvanlarda herhangi bir parazit sorunu ile karşılaşılmamaktadır. Aksatılması halindeyse başta sindirim sistemi olmak üzere tüm vücut fonksiyonları zarar görebilmektedir.

Bizim önceliğimiz onların sağlığı… VetArt Veteriner Kliniği olarak evcil hayvanlarınızın kontrollerini düzenli olarak yaptırmanızı ve takip etmenizi tavsiye diyoruz. İstanbul Anadolu yakasında hizmet veren kliniğimiz,Üsküdar Veteriner Kliniği,  Ataşehir Veteriner Kliniği ve Kadıköy Veteriner Kliniği olarak hizmet vermektedir.

 

 

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği