Image Alt

Kedi Nezlesi ve Tedavisi

Kedi Nezlesi ve Tedavisi

Kedilerde en yaygın görülen hastalıklardan biri de kedi nezlesidir. Birçok kedi türünde ortaya çıkan ve zaman zaman ölümcül olabilen bu rahatsızlık, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır. İnsanlarda görülen nezlenin bir benzeri olsa da kedi nezlesi, kediler için ağır sonuçlar yaratabilmektedir. Bu nedenle takibini yapmak, belirtilerini fark etmek, zamanında müdahale etmek çok önemlidir.

Barınaklarda ya da birkaç kedinin bir arada olduğu ortamlarda daha sık görülen kedi nezlesi, kolay bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Toplu şekilde bakıldığı ortamda nasıl davranılması gerektiğini bilmek son derece önemlidir.

Kedi Nezlesi Nedir?

Kedi nezlesi, FVR ve FHV1 virüslerinin neden olduğu, solunum yolu hastalıklarından bir tanesidir. Üst solunum yollarına yerleşen bu virüslerin doğru bakım yapılmadığında yayılması ve vücudun direncini kırması durumu görülmektedir. Kedinin bir süre sonra bazı belirtileri göstererek durumunun ağırlaştığı tespit edilmektedir.

Kedi nezlesi, kedilerin yaşam kalitesini düşüren ağır hastalıklardan biridir. Birçok kedi sahibi dışarı çıkıp gelen kedisinde bu durumla karşılaşmaktadır. Ayrıca yeterince steril olmayan veteriner klinikleri de bu virüsün bulaşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Kedi Nezlesi Belirtileri

  • Kedi nezlesinin ilk belirtisi hapşırmaktır. Kedinin sık sık ıslak şekilde hapşırmaya yakalandığı gözlerden kaçmamaktadır.
  • Nezlenin bir başka belirtisi öksürmektir. Kesik kesik özellikle uyurken öksürme nöbetlerinin görüldüğü bilinmektedir.
  • Halsizlik ve içe kapanma durumu rahatsızlığın temel belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Gözlerde akıntının olması da bir başka nezle belirtisi olarak vurgulanmaktadır.
  • Elinizi kedinizin burnuna dokundurduğunuzda kuru olması halinde ateş belirtisinin olduğunu fark edebilirsiniz.
  • Kedi nezlesi, kedilerin iştahsız olmasına sebebiyet vermektedir.

Kedi Nezlesi Tedavisi

Kedinizi takip ettiğinizde bir ya da birden fazla belirtiyi görürseniz zaman kaybetmeden uzman veterinere muayene ettirmelisiniz. Kedi nezlesi erken teşhis edildiğinde kolay tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Tedavisi içinse ilaç yöntemi uygulanmaktadır. Doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanmanız oldukça önemlidir. Kendinize göre rastgele herhangi bir nezle ilacını asla kullanmamalısınız.

Gözlerde akıntı olması halinde temiz ve ılık havlu ile kompres ve damla tedavisi başlatılacaktır. Burun için damla ve mamalara karıştırılacak özel haplar verecektir. Bu sayede iyileşme süreci başlatılmış olacaktır.

Kedi Nezlesi Tehlikeli mi?

Kedi nezlesi, doğru müdahale gerçekleşmediğinde tehlikeli kabul edilmektedir. Yanlış adımlarla kedinizin hastalığının ağırlaşmasına, hayatını kaybetmesine neden olabilirsiniz. Özellikle göz akıntısı bu noktada çok önemlidir. Doğru zamanda kullanılmayan ilaçlar, kedinizin göz kaybı yaşamasına sebebiyet verebilir.

Kedi nezlesinin tehlikeli olması kedinizin dışarıya çıkıp gelmesiyle de bağlantılıdır. Hasta olduğu süre boyunca kedinizi asla dışarıya bırakmamalısınız. Evde gözetim altında kalmalı ve üşütmesine izin vermemelisiniz.

Kedinizin beslenme, temizlik ve sıcak ortamda kalma dengesini kurmanız halinde nezleyi rahat şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç gün ilaç alması durumunda geç kalmadan iyileşmesi mümkün olacaktır. Bunun için muhakkak muayene edilmesine özen göstermelisiniz.

İstanbul veteriner kliniği VetArt her zaman can dostlarınızın yanında… Kontrollerinizi düzenli yaptırmalı ve onun sağlığından emin olmalısınız. VetArt Veteriner Kliniği Fıstıkağacı Üsküdar, Acıbadem, Koşuyolu bölgelerinde, Kadıköy veteriner kliniği ve Ataşehir veteriner kliniği olarak ta hizmet vermektedir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed