fbpx

Papağanlarda Tüy Yolma Hastalığı

Mayıs 22, 2018

Papağanlarda tüy yolma hastalığı papağan bakmayı seven birçok kişinin rastladığı bir durumdur. Ciddi bir sıkıntı olarak bilinen ve papağanlarda yaygın görülen tüy yolma hastalığı, uzman veterinere gösterilmesi gereken hassas bir durumdur. Kendi tüylerini yolmaya başlayan papağanlarda belli başlı belirtilerle gözlemlenen bu sorun daha sonra tüm tüylerin yolunması şeklinde devam etmektedir.

Papağan tüy dökme mevsimi dışında tüy dökmeye kendi tüylerini yolmaya başlıyorsa belirtileri bir süre gözlemlemeniz tavsiye edilmektedir. Tüy yolma hastalığı belirtilerinden birkaçını gözlemlemeniz halinde ise zaman kaybetmeden uzmana başvurmanız önerilmektedir.

Papağanlarda Tüy Yolma Hastalığı Nedir?

Veteriner hekimlere cennet papağanım tüylerini yoluyor, sultan papağanım kendi tüylerini azaltıyor gibi şikâyetler sık sık dile getirilmektedir. Tüy yolma sorunu, papağanlarda görülen özellikle göğüs bölgesinde başlayıp daha sonra tüm vücuda yayılan özel bir rahatsızlıktır.

Tüylerini kendi ağzı ile yolarak koparan papağanlar aynı zamanda kaşınma yöntemiyle de dökmeye gayret gösterirler. Bu sorunun temelinde neyin yattığını bulmak, hastalığı tedavi edebilmek açısından oldukça önemlidir. Papağanda tüy dökülmesi durumu ile karıştırılmaması gereken bu özel sorun, tedavi edilmesi mecburi bir durumdur.

Papağanlarda Tüy Yolma Hastalığı Nedenleri?

  • Papağan hastalıkları arasında en uzun süreli ve zor nihayete eren durumlardan biri tüy yolmadır. Tüy yolma hastalığının nedenlerinin başında sıkıntı gelmektedir. Papağanınız evde uzun süre yalnız kalıyor, oyun arkadaşı bulamıyorsa tüy yolma hastalığına yakalanabilmektedir.
  • Papağanlarda stres de insanlarda olduğu gibi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Stres ve depresyon halinde olan papağanlar kendi tüylerini yolabilmektedir.
  • Işıksız kalma durumu da tüy yolma hastalıklarından bir diğeridir. Papağanların ışıklı ve aydınlık ortamlarda yaşaması gerekmektedir.
  • Uykusuzluk bir diğer tüy yolma hastalığı nedeni kabul edilmektedir. Papağanların gün içinde en az 10 saat uyuması gerekmektedir. Uykularını almadıklarında metabolizmalarının dengesinde bozulma olabilmektedir.

Papağanlarda Tüy Yolma Hastalığı Belirtileri

Papağanların psikolojik sorunları birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Hassas ve narin bir yapıları olduğu için sizin davranışlarınızdan ortamdaki yabancılara kadar her detay papağanların ruhsal dengesini bozabilmektedir. Başka birinin tüylerine dokunması dahi tüy yolma hastalığına yakalanmalarına sebebiyet verebilmektedir.

Papağanların bu rahatsızlığa yakalandığını davranışlarından rahatlıkla fark edebilirsiniz. Agresif bir tavır içerisinde kendilerine zarar verme eğilimleri vardır. Gagalarını kullanarak tüm tüylerini tek tek yolmaya başlarlar. Mutsuz ve keyifsizdirler. Bir başka önemli belirti ise iştahlarını kaybetmeleridir.

Papağanlarda Tüy Yolma Hastalığı Tedavisi

Papağanlarda tüy hastalıklarının başında gelen tüy yolma sorunu, tedavisi olan bir sorundur. Bunun için ilk önce nedeni bilmelisiniz. Hastalığın fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu öğrenmelisiniz. Sorasında nedeni ortadan kaldırıp veterinerinizin verdiği ilaçları kullanmalısınız.

Tıbbı ilaçların yanı sıra gün içinde yeterince su aldığından, sağlıklı beslendiğinden, yeterince güneş banyosu yaptığından emin olmalısınız. Papağanlar ve hastalıkları temelde yalnızlığa dayanmaktadır. Bu nedenle ona oyun köşesi yapmalısınız. Güzel bir köşe hazırladığınızda kendiliğinden oynayacaktır.

Müzik dinletmek, kuşlarla ilgili belgeseller izletmek, çizgi film seyrederken arkadaşlık etmek tüy yolma hastalığını atlatabilmesine yardımcı olacaktır.

Üsküdar Veteriner Kliniği VetArt her zaman can dostlarınızın yanında… Kontrollerinizi düzenli yaptırmalı ve onların sağlığından emin olmalısınız. VetArt Veteriner Kliniği İstanbul Anadolu Yakasında; Fıstıkağacı, Üsküdar başta olmak üzere Kadıköy, Ataşehir, Acıbadem, Koşuyolu bölgelerine de hizmet vermektedir.

Posted in Blog by VetArt Veteriner Kliniği