Image Alt

Kedi Aknesi Sebepleri ve Tedavisi

Kedi Aknesi Sebepleri ve Tedavisi

Kedi aknesi, kedilerde yaygın görülen bir durumdur. Akneler sadece insanlarda değil aynı zamanda kedi ve köpeklerde de görülebilmektedir. Akne, kısaca yağ ve kir birikmesi sonucu oluşan siyah noktalara denilir. Birçok sebebi olmakla birlikte birçok tedavisi de bulunmaktadır. Kedi aknesi, pire yumurtaları ile sıklıkla karıştırılır bu ikisi arasındaki farkı anlamak için ıslak pamukla siyah nokta oluşan noktayı temizlemeye başlayın eğer temizlediğiniz yerlerde kırmızı ve pembelik oluşuyorsa bu akne değil pire yumurtalarıdır. Akneler ise silindiklerinde temizlenir ve ortadan yok olur lakin sadece görünen kısmı yok olduğu için tekrardan ortaya çıkacaktır. Sıkma gibi yöntemleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz kedilerin ciltleri insanlara göre daha hassas olduğu için canını yakabilir hatta derisine zarar verebilirsiniz.

Kedi aknesinin sebepleri

Aknelerin oluşma sebepleri kediden kediye ve ortamdan ortama değişiklik gösterebilen bir durumdur bu oluşma sebebini anlamak için kedinin yaşam ortamını iyi bilmelisiniz. Aynı zamanda kedinizin sağlıklı şekilde beslendiğini ve doğru mamaların kullanıldığından emin olmalısınız. Doğru beslenme için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemindeki zayıflıklar akne oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Yoğun stres yada huzursuzluk akneler oluşturabilir.
 • Sürekli mama değişikliği ve yanlış mama kullanımı.
 • Kirli ortamda yaşama, temizlenmeyen yuva.
 • Mama koyduğunuz kabın düzenli şekilde oluşmaması ve mikroplara açık hale gelmesi.
 • Hormonal bozukluklar.
 • Ergenlik ve gençlik çağında olan kedinizin istekleri tam karşılayamama.
 • Alerjik durumlarda söz konusu olabilir.

Kedi aknesinin belirtileri

Öncelikle kedilerde genellikle akneler çene altında çıkmaktadır. Çene altında çıkma sebebi ise yağ bezelerinin en çok orada birikerek kir oluşturmasıdır. Akne için çok fazla belirti söz konusu değildir genellikle çene altında ki siyah noktalar akneye işarettir.

 • Çene altında siyah siyah küçük noktalar görünmesi
 • Kedinin sürekli olarak çenesini kaşıması
 • Çene altının kızarması
 • Çene altında çeşitli alerjik durumların oluşması.

Kedilerde akne tedavisi

Kedilerde akne gelişmesi ve ritmik şekilde oluşması kesin tedavi gerektiren bir durum değildir. Bu doğasında vardır ve ne kadar önlem alırsanız alın yine de karşınıza çıkabilir. Tıpkı insanlarda ki gibi çeşitli sosyal ve fizyolojik etkenler akne oluşumuna sebebiyet verebilir. Tedavi için evde kendi yöntemlerinizi kullanabilirsiniz eğer akneler çok büyük şekilde yayılmışsa ve tüm çeneyi kaplıyorsa mutlaka uzman veteriner hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Evde tedavi: Şiddetli ve yoğun geçen akneler için yapılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi; ½ yemek kaşığı Epsum tuzu ile 25-30 ml sıcak su karıştırılır ve ortaya çıkan sıvı temiz  bir bez ile akne olan yerlere çok hafif baskı yapılarak 5-10 dakika kadar durdurulur. Bezi çene altında çok fazla gezdirmeniz ve baskı uygulamanız cilt bozukluklarına sebep olabilir. Böyle bir yöntem uygulayacaksanız bile öncelikle veteriner kliniğinize danışmanızda fayda var.

Krem ile tedavi: Krem ve ilaçla tedavi içinse veteriner hekiminizin önereceği ilaç ve kremler kullanılarak tedavi edilir. Bu tarz kremler birçok veteriner kliniğinde bulunabilir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed